کفش مخصوص پیاده ‌روی در واقعیت مجازی عرضه شد

کفش مخصوص پیاده ‌روی در واقعیت مجازی عرضه شد
Freeaim VR Shoes به شکل نمونه اولیه فعلی خود. هر کفش دارای دو ماژول چهار چرخ موتوردار است که می‌تواند نسبت به بقیه کفش بچرخد

کفش‌های واقعیت مجازی Freeaim VR وارد بازار شدند. این کفش‌ها با چرخ‌های موتوردار، قادر هستند تجربۀ حرکت در دنیای بازی‌های واقعیت مجازی را متحول کنند.

به گزارش تک‌ناک، این کفش‌ها که توسط استارت‌آپ مشترک بریتانیا و آمریکا توسعه یافته‌ است، مجهز به ماژول‌های چرخ دوار هستند که حرکت رو به جلوی کاربر را در فضای واقعی محدود می‌کنند، به این ترتیب کاربر می‌تواند در محیط بازی بدون پیشروی فیزیکی حرکت داشته باشد. نسخۀ توسعه‌دهندۀ این کفش‌ها هم‌اکنون با قیمت ۴۹۹۹ دلار عرضه شده است و نسخۀ مصرف‌کنندۀ آن در سال آینده با قیمت تقریبی ۱۰۰۰ دلار روانۀ بازار خواهد شد.

در حالی که تکرار حرکات سر و بازو در دنیای واقعی کاربران در محیط‌های واقعیت مجازی به اندازۀ کافی آسان می‌باشد، پیاده‌روی کمی پیچیده‌تر است.

یکی از راه‌حل‌های این مشکل استفاده از تردمیل‌های همه جهته است. این تردمیل‌ها به شکل سکوهای گرد لغزنده‌ای هستند که مانند یک کاسه به سمت مرکز شیب دارند. وقتی کاربر روی آن پلتفرم راه می‌رود (رو به هر جهت)، پاهای او به طور مداوم به وسط می‌لغزد و در جای خود ثابت قرار می‌گیرد.

با وجود این، برخی افراد راه رفتن بر روی چنین سکوهایی را بیشتر شبیه به اسکیت‌سواری یا احساسی ناخوشایند توصیف می‌کنند. علاوه بر این، تردمیل‌های همه جهته به نسبت بزرگ و گران هستند، همچنین آنها نیاز دارند که کاربر توسط یک مهار یا نرده دور تا دور پشتیبانی شود.

در مقابل، کفش‌های Freeaim VR بیشتر شبیه اسکیت‌های برقی هستند.

زمانی که کاربر این کفش را می‌پوشد، در واقع بر روی یک سطح مربعی به اندازۀ حداقل 2 در 2 متر می‌ایستد. همان‌طور که آن شخص با یک پا به جلو می‌رود، ماژول‌های چرخ همه‌جهته روی کفش پای دیگر، آن پا را به عقب حرکت می‌دهند و کاربر را از انجام هر گونه رفتن به سمت جلو باز می‌دارند. به عبارت دیگر اگر کاربر شروع به حرکت بیش از حد کند، کفش‌ها به تدریج او را به مرکز باز می‌گردانند.

در شکل فعلی این سیستم، علاوه بر این امکان چرخش در زمان راه رفتن (یا دویدن)، چرخش در حال ایستادن و یک یا دو گام به چپ یا راست وجود دارد. به همین ترتیب امکان راه رفتن به عقب و دور زدن نامحدود نیز در این کفش‌ها دیده می‌شود.

Freeaim VR Shoes در حال حاضر با هر هدست واقعیت مجازی پشتیبانی شده توسط SteamVR سازگار است و با اکثر بازی‌های واقعیت مجازی مبتنی بر رایانۀ شخصی که دارای محیط‌های قابل راه رفتن هستند، کار می‌کند.

این کفش اکنون با قیمت 4999 دلار برای هر جفت در دسترس است. الکس ایوانز، یکی از بنیانگذاران Freeaim می‌گوید که به احتمال زیاد تا سال آینده یک مدل دیگر با قیمتی حدود 1000 دلار عرضه شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram