قابلیت تشخیص خودکار تماس‌های کلاهبرداری به اندروید می‌آید

گوگل با کمک هوش مصنوعی جمنای نانو، در حال توسعه قابلیتی در سیستم‌عامل اندروید است که می‌تواند تماس‌های کلاهبرداری را به‌طور خودکار تشخیص دهد.

به‌گزارش تک‌ناک، گوگل در حال توسعه‌ ویژگی‌های امنیتی جدید برای جلوگیری از قربانی‌شدن کاربران اندروید در‌مقابل کلاهبرداری‌های تلفنی است.

گوگل در کنفرانس توسعه‌دهندگان I/O خود از آزمایش قابلیتی جدید برای نظارت بر تماس‌ها خبر داد که در‌صورت احتمال تلاش فرد تماس‌گیرنده برای کلاهبرداری، به کاربر هشدار می‌دهد و او را به پایان‌دادن چنین تماس‌هایی تشویق می‌کند.

گوگل می‌گوید که این قابلیت از «جمنای نانو» استفاده می‌کند تا به‌دنبال زبان فریب‌دهنده و الگوهای مکالمه‌ای دیگری باشد که معمولاً با کلاهبرداری مرتبط هستند. سپس درصورت وجود این نشانه‌های هشدار، کاربران حین تماس هشدارهای لحظه‌ای دریافت خواهند کرد.

براساس گزارش ورج، برخی از نمونه‌های احتمالی راه‌اندازی این هشدارها شامل تماس‌های «نمایندگان بانک» است که درخواست‌هایی برخلاف درخواست‌های بانک‌های واقعی می‌کنند؛ مانند درخواست اطلاعات شخصی همچون رمز‌عبور و درخواست پرداخت از‌طریق کارت هدیه یا درخواست انتقال فوری پول به آن‌ها. گوگل می‌گوید این قابلیت‌های امنیتی جدید کاملاً روی دستگاه قرار دارند؛ بنابراین، مکالماتی که به‌واسطه جمنای نانو نظارت می‌شوند، خصوصی باقی می‌مانند.

هنوز مشخص نیست که قابلیت تشخیص خودکار تماس‌های کلاهبرداری چه زمانی در‌دسترس قرار خواهد گرفت؛ اما گوگل می‌گوید که کاربران برای استفاده از آن باید به‌صورت دستی فعالش کنند. این شرکت اواخر امسال اطلاعات بیشتری درباره این ویژگی به‌اشتراک خواهد گذاشت.

درحالی‌که ممکن است تشخیصِ تماس‌های کلاه‌برداری برای برخی از کاربران پس از سال‌ها آگاهی‌رسانی و راهنمایی‌های در‌دسترس درباره چگونگی اجتناب از آن‌ها آسان به‌نظر برسد، همیشه خطر فریب‌خوردن وجود دارد.

اکتبر گذشته، گزارشی از «اتحادیه جهانی مقابله با کلاه‌برداری» نشان داد که از هر ۴ نفر در سطح جهان، ۱ نفر در ۱۲ ماه گذشته به‌دلیل کلاه‌برداری یا سرقت هویت، متحمل ضرر مالی شده‌اند و در این مدت، بیش از ۱ تریلیون دلار ضرر کرده‌اند.

درحالی‌که طیف افرادی که ممکن است این فناوری را مفید بدانند گسترده است، سازگاری با دستگاه‌ها می‌تواند کاربرد آن را محدود کند. با‌توجه‌به صفحه‌ پشتیبانی توسعه‌دهنده‌ قابلیت تشخیص خودکار تماس‌های کلاه‌برداری، جمنای نانو درحال‌حاضر فقط روی پیکسل ۸ پرو گوگل و سری گلکسی S24 سامسونگ پشتیبانی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.