آمدن Android XR به پلتفرم‌های واقعیت افزوده و مجازی متا لغو شد

Android XR

گوگل پیشنهاد مشارکت با متا برای پلتفرم جدید واقعیت توسعه‌یافته (XR) خود، Android XR، را ارائه داد؛ اما مذاکرات به‌دلیل انتقاد متا از کنترل گوگل و رهاکردن پروژه‌های قبلی، با شکست مواجه شد.

به‌گزارش تک‌ناک، گوگل برای مشارکت در پلتفرم واقعیت توسعه‌یافته (XR) آینده خود با متا تماس گرفت؛ اما این مذاکرات به‌دلیل اختلاف‌نظر درباره کنترل و استراتژی، با شکست مواجه شد. ام‌اس‌پاوریوزر گزارش می‌دهد که واقعیت توسعه‌یافته (XR) دسته‌ای از فناوری‌هاست که با ادغام دنیای واقعی و مجازی، تجربیات فراگیر (Immersive) را ارائه می‌دهد.

در‌ادامه، انواع مختلف XR را معرفی می‌کنیم:

  • واقعیت مجازی (VR): کاربران را در محیطی کاملاً رایانه‌ای غوطه‌ور و دنیای واقعی را به‌طور کامل مسدود می‌کند. کاربران معمولاً هدست‌هایی با صفحه‌نمایش‌هایی استفاده می‌کنند که نمای سه‌بعدی به‌وجود می‌آورند و اغلب شامل کنترلرهایی برای تعامل هستند. آخرین نمونه از این نوع، محتوایی است که از‌طریق عینک Apple Vision Pro مشاهده می‌کنید.
  • واقعیت افزوده (AR): عناصر تولید‌شده با رایانه را روی دنیای واقعی قرار و به کاربران امکان می‌دهد تا هر دو را به‌طور هم‌زمان ببینند. این کار اغلب از‌طریق تلفن‌های هوشمند یا تبلت‌هایی با دوربین‌هایی انجام می‌شود که می‌توانند محیط را تشخیص دهند و عناصر مجازی را اضافه کنند؛ مانند Pokemon Go.
  • واقعیت ترکیبی (MR): جنبه‌هایی از هر دو VR و AR را ترکیب و محیطی ترکیبی ایجاد می‌کند که در آن اشیای مجازی و واقعی با‌هم تعامل دارند و هم‌زیستی می‌کنند.

بر‌اساس گزارش The Information، گوگل می‌خواست متا را در توسعه‌ Android XR سهیم کند. بااین‌حال، متا با اشاره به سابقه‌ی گوگل در رهاکردن پروژه‌های XR مانند Daydream و Stadia، از این رویکرد انتقاد کرد.

اندرو بوسورث، مدیر ارشد فناوری متا، تمایل خود را به همکاری ابراز کرد؛ اما تأکید کرد که آن‌ها حاضر نیستند کنترل خود را به‌خطر بیندازند. او گفت که متا حتی به گوگل پیشنهاد داد تا در‌صورت آوردن گوگل پلی استور، تمام سهم درآمد از برنامه‌های دو‌بعدی روی پلتفرم Meta Quest را به آن‌ها بدهد که گوگل رد کرد. بوسورث افزود:

بعد از سال‌ها بی‌توجهی به واقعیت مجازی، گوگل اندروید XR را به شرکا معرفی و به‌طرزی باورنکردنی‌ القا می‌کند که ما کسانی هستیم که اکوسیستم را تهدید به تکه‌تکه‌شدن می‌کنیم؛ در حالی که این خودشان هستند که قصد دارند دقیقاً چنین کاری انجام دهند.

ما دوست داریم با آن‌ها همکاری کنیم. آن‌ها می‌توانند برنامه‌های خود را همین امروز به Quest بیاورند! آن‌ها می‌توانند بلافاصله پلی استور را بیاورند و برای تمام توسعه‌دهندگان خود ارزش بیافرینند. این دقیقاً همان نوع اکوسیستم برنامه متن‌بازی است که می‌خواهیم ببینیم.

در عوض، آن‌ها می‌خواهند با شرایط محدودکننده‌ای موافقت کنیم که ما را ملزم می‌کند تا آزادی خود را برای نوآوری و ایجاد تجربیات بهتر برای مردم و توسعه‌دهندگان رها کنیم. قبلاً این نمایش را دیده‌ایم و فکر می‌کنیم این بار می‌توانیم بهتر عمل کنیم.

درپایان، باید بگوییم که هر دو شرکت مسیرهای خود را دنبال می‌کنند. متا با ال‌جی برای توسعه‌ دستگاه نسل بعدی XR همکاری می‌کند و گوگل نیز با سامسونگ برای ساخت اولین هدست Android XR خود در سال ۲۰۲۴ شریک می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.