گوگل داده‌های جمع‌آوری‌شده در حالت ناشناس را حذف می‌کند

طبق گزارش جدید، گوگل اطلاعات جمع‌آوری‌شده به‌واسطه حالت ناشناس (Incognito) کروم را حذف خواهد کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، زمانی‌که گوگل نسخه بتای اولیه مرورگر وب کروم را در سال ۲۰۰۸ منتشر کرد، قابلیتی به نام «حالت ناشناس» را معرفی کرد که در آن، هیچ وب‌سایتی که با مرورگر وب بازدید می‌شود، به سابقه‌ جست‌وجوی شما اضافه نخواهد شد.

با‌این‌حال، حالت ناشناس بعدها در سال ۲۰۲۰ موضوع دادخواستی دسته‌جمعی قرار گرفت. این دادخواست گوگل را متهم می‌کرد که به سرویس‌های Google Analytics و Google Ad Manager خود اجازه می‌داده است تا کاربران را در کروم و سایر برنامه‌ها حتی در حالت ناشناس ردیابی کنند. این دادخواست خواستار غرامتی تا سقف ۵ میلیارد دلار شده بود.

نئووین می‌نویسد که در دسامبر ۲۰۲۳، اخباری مبنی‌بر تلاش گوگل برای حل‌و‌فصل این پرونده قبل از رفتن رسمی به دادگاه منتشر شد. امروز، وال‌استریت ژورنال گزارش جدیدی ادعا می‌کند که جزئیاتی از شرایط این توافق در‌اختیار دارد.

بر‌اساس این گزارش، گوگل موافقت کرده است تا میلیون‌ها نقطه داده‌ای که از کاربران کروم در هنگام استفاده از حالت ناشناس جمع‌آوری کرده است، یا نابود یا از حالت شناسایی شخصی خارج کند. همچنین، این شرکت باید افشاگری‌های رسمی خود را درباره این موضوع به‌روزرسانی کند که چه نوع داده‌هایی را از کاربران کروم و حالت ناشناس جمع‌آوری می‌کند.

این توافق گوگل را ملزم می‌کند تا تنظیماتی را در کروم برای پنج سال به‌صورت پیش‌فرض فعال نگه دارد که هرگونه کوکی شخص ثالث را در مرورگر مسدود می‌کند. با‌این‌حال، ممکن است برنامه گوگل برای حذف کامل کوکی‌های شخص ثالث ازطریق «پروژه سندباکس حریم خصوصی» این بخش از توافق را بی‌اهمیت کند.

دیوید بويز، وکیل مدافع شاکیان در این پرونده، در بیانیه‌ای به وال استریت ژورنال گفت: «این توافق گامی تاریخی در راستای مطالبه صداقت و پاسخ‌گویی از شرکت‌های فناوری غالب است.»

با وجود نهایی‌شدن، این توافق همچنان به تأیید قاضی ایوان گونزالس راجرز نیاز دارد. توافق یادشده هیچ پولی به شاکیان نمی‌دهد؛ اما آن‌ها آزاد هستند تا دعاوی جداگانه‌ای علیه گوگل تنظیم کنند تا ببینند آیا می‌توانند از این شرکت غرامت نقدی دریافت کنند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.