قابلیت جست‌وجو در وب با آپلود ویدئو در گوگل لنز از راه رسید

گوگل لنز

با کمک قابلیت جدید گوگل لنز، می‌توانید با استفاده از دوربین گوشی خود از ویدئو فیلم‌برداری و سپس از گوگل لنز برای شناسایی اشیاء، متن، مکان‌ها و… در ویدئو استفاده کنید.

به‌گزارش تک‌ناک، قابلیتی جدید و کاربردی به گوگل لنز، ابزار جست‌وجوی تصویری گوگل، اضافه شده است که با کمک آن می‌توانید با ضبط ویدئو جست‌وجو کنید.

Google Lens قبلاً فقط از تصاویر ثابت پشتیبانی می‌کرد؛ اما حالا می‌توانید هم از ویدئو و هم از صدا برای مطرح‌کردن سؤال خود استفاده کنید.

ویدئو ذاتاً ورودی‌ای چندوجهی، یعنی شامل اطلاعات مختلفی مانند تصویر و صدا است. درحال‌حاضر، جست‌وجوی چندوجهی برای گوگل اهمیت زیادی دارد. با تصویر ثابت، گوگل لنز مجبور است حدس بزند که شما درباره عکس چه سؤالی دارید یا بعد از پردازش تصویر، دوباره از شما بخواهد سوالتان را دقیق‌تر مطرح کنید.

درمقابل با ویدئو، فقط کافی است دوربین خود را مثلاً به‌سمت خودرو خود بگیرید و بگویید «چرا این شیء از ته آن آویزان است؟» گوگل همه چیزهای موردنیاز برای درک و پاسخ به پرسش شما را در‌اختیار دارد. تمام این پردازش‌ها پیچیده و پرهزینه است؛ اما با سایر کارهای هوش مصنوعی گوگل هم‌سو است.

لیز رید، مدیر بخش جست‌وجوی گوگل، می‌گوید حتی اگر با ویدئو جست‌وجو کنید، همچنان نتایج جست‌وجوی نسبتاً معمولی گوگل را دریافت خواهید کرد. نکته مهم این است که سریع‌تر به هدفتان برسید و گفتن آنچه به‌دنبالش هستید، برای گوگل آسان‌تر کنید.

به‌عنوان مثال، فرض کنید ماشین ظرف‌شویی شما خراب شده است. چراغ‌ها چشمک می‌زنند؛ اما چگونه باید بگویید کدام چراغ‌ها چشمک می‌زنند و فرکانس چشمک‌زدن آن‌ها چیست؟ این کار پیچیده‌ای است!.

باوجوداین با ضبط ویدئویی کوتاه، می‌توانید همه‌چیز را به گوگل لنز نشان دهید. این ابزار می‌تواند مدل ماشین ظرف‌شویی شما و عملکرد هریک از چراغ‌ها و مشکل احتمالی را تشخیص دهد. هیچ راهی برای انجام این کار با کلمات وجود ندارد.

گوگل لنز به‌دلیل ارتباط با ابتکارات هوش مصنوعی گوگل، بخش مهمی از آینده جست‌وجوی گوگل است. گوگل به‌دنبال یافتن راه‌های جدیدی برای جست‌وجوی شماست، هم برای آسان‌تر‌کردن جست‌وجو و هم برای اینکه به شما دلایل جدیدی برای جست‌وجو با گوگل بدهد. رید می‌گوید: «اگر با شما صحبت و فرض می‌کردم همه‌چیز را می‌دانید، چگونه از شما چیزی می‌پرسیدم؟»

ارسال ویدئو در آن موقعیت کار نسبتاً عادی و ساده‌ای به‌نظر می‌رسد. با‌توجه‌به اینکه گوگل همچنان در حال بهبود عملکرد محصول اصلی خود است، به‌نظر می‌رسد هدف این است که آن را کمتر شبیه کامپیوتر و بیشتر شبیه دوست صمیمی دانا جلوه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.