گوگل قابلیت جستجوی پیشرفته هوش‌ مصنوعی خود را گسترش می‌دهد

 گوگل قصد دارد قابلیت جستجوی پیشرفته هوش مصنوعی مولد (SGE) خود را در بیش از ۱۲۰ کشور جدید، از جمله مکزیک، برزیل، کره جنوبی، اندونزی، نیجریه، کنیا و آفریقای جنوبی در دسترس کاربران قرار دهد.

به گزارش تک‌ناک  و بر اساس یک پست وبلاگی گوکل جستجوی پیشرفته SGE همچنین از چهار زبان جدید، اسپانیایی، پرتغالی، کره‌ای و اندونزیایی پشتیبانی خواهد کرد که به پشتیبانی فعلی آن از انگلیسی، هندی و ژاپنی اضافه می‌شوند.

گسترش این امکان به این معنی است که تعداد بسیار بیشتری از افراد می‌توانند که از تجربه جستجوی مولد (SGE) استفاده کنند. با این حال، برای امتحان آن هنوز باید چند مرحله را طی کنید: باید از طریق برنامه Search Labs گوگل عضو شوید و پس از آن، تنها می‌توانید از SGE در مرورگر Chrome روی رایانه رومیزی و اپلیکیشن Google (American multinational technology company by alphabet inc.) در سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS استفاده کنید. (در کشورهایی که به تازگی اضافه شده‌اند، SGE از روز چهارشنبه در مرورگر Chrome روی رایانه رومیزی قابل دسترسی است و بر اساس وبلاگ بوداراجو، در “هفته آینده” در اپلیکیشن گوگل نیز در دسترس قرار خواهد گرفت.)

در یک مصاحبه، بوداراجو از افشای اطلاعات در مورد اینکه در چه مرورگرهایی و یا چه زمانی SGE ممکن است قابل دسترسی باشد، خودداری کرد.

theverge می‌نویسد که جالب اینجاست که در صفحه Search Labs یادداشت‌هایی وجود دارد که می‌گویند آزمایش SGE و SGE در حین مرور تا دسامبر ۲۰۲۳ به پایان می‌رسند. کریگ ایور، سخنگوی گوگل در بیانیه‌ای به The Verge گفت “هدف ما در این فاز از SGE، دریافت بازخورد و کسب تجربه در کنار کاربرانمان است”. “درباره برنامه‌های آینده اطلاعات بیشتری برای ارائه نداریم.”

این موضوع همه چیز را به طور کامل روشن نمی‌کند. اما با توجه به توسعه قابل توجهی که رخ داده است و بیانیه قبلی ساندار پیچای، بعید است که فاز آزمایشی که SGE به زودی از بین برود.

گوگل همچنین چندین ویژگی جدید را به SGE اضافه می‌کند.

  • شرکت در حال آزمایش یک جعبه متنی جدید به نام “درخواست پیگیری” است که مستقیماً در صفحه نتایج SGE ظاهر می‌شود، به این معنی که شما نیازی به رفتن به پنجره مکالماتی جداگانه SGE ندارید تا بتوانید سوال کنید. طبق وبلاگ بوداراجو، این ویژگی در هفته‌های آینده ابتدا در ایالات متحده به انگلیسی پیاده‌سازی خواهد شد.
  • هنگام درخواست ترجمه، جستجو ممکن است از شما بخواهد که یک کلمه را که ممکن است معانی متعددی داشته باشد را روشن کنید. به نقل از بوداراجو، این ویژگی “به زودی” برای ترجمه از انگلیسی به اسپانیایی در ایالات متحده قابل دسترسی خواهد بود و به مرور زمان در کشورها و زبان‌های دیگر نیز در دسترس قرار خواهد گرفت، اما برای استفاده از این ویژگی باید از طریق Search Labs در SGE عضو شده باشید.
  • در نتایج جستجوی SGE، گوگل به شما امکان می‌دهد بر روی برخی از مفاهیم کدنویسی و سلامتی نگه دارید تا بیشتر درباره آنها بیاموزید، که این ویژگی به قابلیت قبلی روی برخی از مفاهیم علمی، اقتصادی و تاریخی اضافه می‌شود. به نقل از بوداراجو، این ویژگی “در طی ماه آینده” در ایالات متحده به انگلیسی به طور تدریجی پیاده‌سازی خواهد شد و “منتظر اضافه شدن کشورها و زبان‌های دیگر” است.

نتایج SGE، در صورتی که مناسب باشند، بدون اینکه نیاز به کلیک بر روی منابع دیگر، به سوالات شما پاسخ می‌دهند، که این یک تغییر بسیار اساسی در جستجو است. اگرچه بوداراجو هیچ معیار خاصی را در مورد اینکه آیا نتایج SGE منجر به تغییر نرخ کلیک از نتایج جستجو به منابع دیگر شده است یا نه، به اشتراک نگذاشت، اما گوگل SGE را برای بهبودی در نحوه ارائه و متناسب‌سازی لینک‌ها، به‌روزرسانی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.