سرویس VPN گوگل تنظیمات DNS ویندوز را بدون اعلان تغییر می‌دهد

اخیراً گزارش شده است که VPN گوگل موسوم به Google One VPN تنظیمات DNS ویندوز 11 و 10 را با تنظیمات خود تغییر می‌دهد.

به‌گزارش تک‌ناک، با افزایش آگاهی مردم از خطرهای اینترنت و جاسوسی‌های آنلاین، محبوبیت VPN یا شبکه‌های خصوصی مجازی به‌شدت افزایش یافته است.کاربران با استفاده از VPN، ترافیک اینترنت خود را رمزگذاری و مخفی می‌کنند تا فعالیت‌های آنلاینشان پنهان بماند.

به‌نقل از نئووین، شرکت‌های بزرگ و کوچک نیز به این موضوع توجه کرده‌اند و حالا برخی از آن‌ها سرویس VPN را به‌عنوان بخشی از محصولاتشان ارائه می‌دهند؛ اما این موضوع نیز ممکن است مشکلاتی به‌وجود بیاورد. پس از گذشت شش ماه از اعتراض کاربران، به‌تازگی مرورگر Brave مجبور شد تا نصب اجباری سرویس VPN خود روی کامپیوترهای ویندوز را متوقف کند.

حالا گزارش‌هایی درباره به‌هم‌ریختن تنظیمات DNS ویندوز به‌واسطه سرویس VPN گوگل منتشر شده است. در سال ۲۰۲۰، گوگل سرویس VPN را به‌عنوان بخشی از سرویس اشتراک ابری Google One معرفی کرد. دو سال بعد، یعنی در نوامبر ۲۰۲۲، این سرویس برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک نیز در‌دسترس قرار گرفت.

به‌نظر می رسد این مشکل دو بخش دارد: ۱. Google One VPN سرورهای DNS خودش را جایگزین سرورهای DNS ویندوز کاربران می‌کند؛ ۲. حتی با غیرفعال‌کردن Google One VPN، این تنظیمات به حالت اولیه باز نمی‌گردند.

یکی از کاربران در پلتفرم گیت‌هاب با نام کاربری Mr-McMuffin با ارسال گزارشی، باگ موجود در سرویس VPN گوگل را شرح داد:

این VPN در ویندوز 11 عملکرد DNS را مختل می‌کند. با فعال‌کردن آن، تنظیمات DNS سیستم به سرورهای DNS گوگل در بخش تنظیمات شبکه قفل می‌شود. برای رفع این مشکل، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به تنظیمات > شبکه و اینترنت > اترنت بروید. این پنجره را باز نگه دارید و گزینه «دریافت خودکار آدرس IP (DHCP)» را انتخاب کنید.

  • به Google One VPN وصل شوید. حالا مشاهده خواهید کرد که تنظیمات DNS به‌صورت دستی روی سرورهای گوگل تنظیم می‌شود.

  • درادامه با قطع اتصال VPN، همچنان تنظیمات روی سرورهای گوگل باقی می‌ماند و دیگر گزینه «دریافت خودکار آدرس IP (DHCP)» فعال نیست. درنتیجه، هر‌گونه عملکرد مرتبط با DNS روی کامپیوتر مختل می‌شود.

حتی با راه‌اندازی مجدد کامپیوتر یا بستن برنامه Google One VPN یا قطع اتصال، تنظیمات DNS روی حالت دستی باقی می‌ماند. این باگ واقعاً مشکل‌ساز است. برای استفاده از Google One VPN، کاربر مجبور است به‌صورت دستی به تنظیمات شبکه برود و دوباره گزینه «دریافت خودکار آدرس IP (DHCP)» را فعال کند.

این مشکلی جدی است و در تمامی کامپیوترهای ویندوز 11 آزمایش‌شده رخ می‌دهد. حال چرا این باگ مشکل بزرگی است؟ در جواب باید بگوییم که اگر از پروتکل امنیتی TLS یا DNS رمزگذاری‌شده استفاده می‌کنید، تنظیمات شما با استفاده از سرورهای 8.8.8.8 گوگل مختل می‌شود. اگر از سرورهای DNS سفارشی برای کار و فایروال یا فیلترینگ خانوادگی استفاده می‌کنید، باز‌هم VPN گوگل این تنظیمات را مختل می‌کند.

اگرچه گزارش باگ اولیه به رخ‌دادن مشکل در ویندوز ۱۱ اشاره می‌کند، دیگر کاربران گزارش داده‌اند که این مشکل در ویندوز ۱۰ هم وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.