سیستم ویدئوکنفرانس Project Starline گوگل رونمایی شد

سیستم ویدئوکنفرانس سه‌بعدی گوگل با نام Project Starline، رونمایی شد. این سیستم تجربه‌ای واقعی از تماس تصویری را ارائه می‌دهد ودر سال ۲۰۲۵ با همکاری اچ‌پی عرضه خواهد شد.

به‌گزارش تک‌ناک، گوگل در کنفرانس توسعه‌دهندگان I/O در سال ۲۰۲۱، برای اولین‌بار Project Starline معرفی کرد. این محصول سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ویژه ویدئو‌کنفرانس بود که بخش تحقیقاتی گوگل آن را توسعه داده بود و به افراد امکان می‌داد تا با استفاده از ویدئو سه‌بعدی پیشرفته که بسیار واقعی به‌نظر می‌رسید، یکدیگر را ببینند و باهم صحبت کنند.

از زمان معرفی اولیه Project Starline، اخبار زیادی درباره آن منتشر نشده بود؛ اما حالا گوگل در آستانه برگزاری کنفرانس گوگل I/O 2024‌، گفته است که این پروژه تحقیقاتی در سال ۲۰۲۵ به‌عنوان محصول تجاری در‌دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

گوگل با انتشار پستی وبلاگی اعلام کرده است که از زمان رونمایی ابتدایی در سال ۲۰۲۱، هزاران ساعت را صرف آزمایش Project Starline کرده است. این شرکت متوجه شده که تجربه «پنجره جادویی» سیستم ویدئو‌کنفرانس سه‌بعدی واقع‌گرایانه آن، به «توجه بهتر و به‌خاطر‌سپردن بیشتر و حس کلی حضور» برای کاربرانش منجر شده است.

براساس گزارش‌ها، گوگل Project Starline را به‌تنهایی راه‌اندازی نخواهد کرد. این شرکت اعلام کرده است که برای ساخت و فروش این سیستم ویدئوکنفرانس سه‌بعدی با شرکت اچ‌پی همکاری خواهد کرد. در این پست وبلاگی، نقل‌قولی از الکس چو، رئیس بخش سیستم‌های شخصی در HP، آورده شده است که می‌گوید:

با‌توجه‌به اینکه بیش از نیمی از معنا و مفهوم از‌طریق زبان بدن درمقایسه‌با کلمات به‌تنهایی منتقل می‌شود، تجربه همکاری همه‌جانبه نقش مهمی در ایجاد ارتباطات انسانی واقعی در محیط‌های ترکیبی (Hybrid Environments) ایفا می‌کند. مفتخریم که برای عرضه این فناوری به بازار با گوگل همکاری می‌کنیم و از قدرت هوش مصنوعی برای شکل‌دادن به آینده همکاری بهره می‌گیریم.

در این پست وبلاگی، آمده است که Project Starline در زمان عرضه از سایر نرم‌افزارهای محبوب ویدئو‌کنفرانس مانند گوگل میت و زوم پشتیبانی خواهد کرد. گفتنی است که درحال‌حاضر، پشتیبانی از مایکروسافت تیمز رسماً تأیید نشده است. طبق اعلام گوگل، در ماه‌های آینده اطلاعات بیشتری درباره عرضه تجاری Project Starline ارائه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.