قابلیت Ask Photos به گوگل فوتوز اضافه می‌شود

قابلیت Ask Photos به گوگل فوتوز اضافه می‌شود

شرکت گوگل ابزاری جدید به نام Ask Photos را به Google Photos اضافه کرده که با کمک هوش مصنوعی جمنای سبب می‌شود تا تصاویر مدنظرتان را راحت‌تر پیدا کنید.

به‌گزارش تک‌ناک، در کنفرانس توسعه‌دهندگان I/O، گوگل ویژگی جدیدی تحت عنوان Ask Photos را معرفی کرد که به کاربران کمک می‌کند تا ازطریق صحبت با هوش مصنوعی Gemini، عکس‌های خاصی را در گوگل فوتوز پیدا کنند.

گوگل در‌کنار معرفی اولیه‌ی این قابلیت، به نمونه‌ سؤالاتی اشاره کرده است که می‌توان از Ask Photos پرسید؛ ازجمله «بهترین عکس از هر پارک ملی که بازدید کرده‌ام، به من نشان بده».

سؤال شما به‌صورت محاوره به یکی از مدل‌های هوش مصنوعی فرستاده می‌شود که با استفاده از Gemini بهترین ابزار تولید تقویت‌شده‌ی بازیابی (RAG) را برای آن کار انتخاب می‌کند.

معمولاً مدل عامل با درک هدف کاربر، جست‌وجویی را با استفاده از سیستم بازیابی مبتنی‌بر بردار به‌روز‌شده در میان عکس‌های او انجام می‌دهد. این سیستم درمقایسه‌با جست‌وجو ازطریق کلیدواژه‌، در درک مفاهیم زبان طبیعی عملکرد بهتری دارد.

درادامه، مدل پاسخ‌دهنده به عکس‌ها و ویدئوهای برگردانده‌شده به‌واسطه‌ی جست‌وجو نگاه می‌کند. «پنجره‌ی متن طولانی و قابلیت‌های چندرسانه‌ای Gemini» برای یافتن مرتبط‌ترین اطلاعات به‌کار گرفته می‌شود.

فراتر از محتوای بصری و هر متنی، از تاریخ و مکان و سایر داده‌های توصیفی نیز استفاده می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، مدل پاسخ‌دهنده مانند کارآگاهی عمل می‌کند که به‌دنبال سرنخ‌هایی در عکس‌ها و ویدئوها می‌گردد تا به بهترین نحو به پرسش کاربر پاسخ دهد.

در‌نهایت، مدل پاسخ‌دهنده جوابی مفید را بر‌اساس عکس‌ها و ویدئوهایی که خوانده است، ارائه می‌دهد. نکته‌ی جالب اینکه شما می‌توانید «Ask Photos» را اصلاح کنید و این برنامه آن اطلاعات را برای مکالمات بعدی به‌خاطر خواهد سپرد.

از این نظر، قابلیت یادشده فراتر از ابزاری ساده برای جست‌وجو است و می‌تواند مانند دستیار عمل کند. ناگفته نماند که می‌توانید جزئیات به‌خاطر‌سپرده‌شده را در هر زمان مشاهده و مدیریت کنید. ویژگی آزمایشی Ask Photos که ممکن است با پروژه‌ی شایعه‌شده‌ی Ellman مرتبط باشد، در ماه‌های آینده عرضه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram