مشکل کرش پردازنده‌های i9 دسکتاپ اینتل همچنان پابرجاست

مشکل کرش پردازنده‌های i9 دسکتاپ اینتل همچنان پابرجاست

اینتل همچنان راه‌حل قطعی برای مشکل کرش پردازنده‌های i9 دسکتاپ خود ارائه نداده است. اینتل می‌گوید اگرچه این مشکل احتمالاً به بی‌ثباتی سیستم کمک می‌کند، دلیل اصلی آن نیست.

به‌گزارش تک‌ناک، مدتی است که پردازنده‌های پرچم‌دار دسکتاپ اینتل هنگام اجرای بازی‌ها به‌طور عجیبی کرش می‌کنند. دراین‌بین، اینتل می‌گوید که هنوز راه‌حل نهایی برای پردازنده‌های Core i9 نسل ۱۳ و ۱۴ (رپتور لیک و رپتور لیک اس) خود ندارد.

توماس هانافورد، سخن‌گوی اینتل، در بیانیه‌ای می‌گوید:

برخلاف گزارش‌های اخیر رسانه‌ها، اینتل دلیل اصلی این مسئله را تأیید نکرده است و همچنان با شرکای خود به بررسی گزارش‌های کاربران درباره‌ی مشکلات بی‌ثباتی در پردازنده‌های دسکتاپ آنلاک‌شده نسل ۱۳ و ۱۴ اینتل ادامه می‌دهد.

پچ میکروکد که در گزارش‌های مطبوعاتی به آن اشاره شده، باگ eTVB را برطرف می‌کند که اینتل حین بررسی گزارش‌های بی‌ثبات کشف کرده است. اگرچه این مشکل احتمالاً به بی‌ثباتی سیستم کمک می‌کند، دلیل اصلی آن نیست.

به‌نقل از ورج، بیانیه‌ی رسمی اینتل به اسناد داخلی فاش‌شده اینتل اشاره می‌کند که اخیراً Igor’s Lab منتشر کرده بود. این اسناد نشان می‌دهند که بخشی از مشکل مربوط به اورکلاک خودکار هسته‌های تراشه‌های اینتل به‌دلیل استفاده از قابلیتی به نام Enhanced Thermal Velocity Boost (eTVB) است؛ حتی زمانی‌که پردازنده‌ها بیش‌از‌حد داغ هستند.

در ابتدای این سند فاش‌شده آمده است که دلیل اصلی این مشکل، مقداری نادرست در الگوریتم میکروکد مرتبط با ویژگی eTVB است. در‌ادامه توضیح داده شده است:

تحلیل خرابی (FA) پردازنده‌های نسل ۱۳ و ۱۴ K SKU نشان می‌دهد که به‌دلیل قرارگیری در‌معرض مداوم ولتاژ بالای هسته، حداقل ولتاژ کاری در پردازنده‌های آسیب‌دیده تغییر می‌کند.

تحلیل اینتل نشان می‌دهد که یکی از عوامل مؤثر بر این مشکل، ورودی ولتاژ بالای پردازنده به‌دلیل تنظیمات بایوس قبلی است که به پردازنده اجازه می‌دهد تا حتی در دمای بالا با فرکانس و ولتاژ توربو کار کند. نسل‌های قبلی پردازنده‌های K/SKU اینتل به‌دلیل ولتاژ کاری و فرکانس پیش‌فرض پایین‌تر، کمتر به این نوع تنظیمات حساس بودند.

اینتل از تمامی مشتریان درخواست می‌کند تا بایوس خود را تا ۱۹ جولای ۲۰۲۴ به میکروکد ۰x۱۲۵ یا جدیدتر به‌روزرسانی کنند. این میکروکد شامل رفع مشکل eTVB می‌شود که ممکن است به پردازنده اجازه دهد تا حتی زمانی‌که دمای پردازنده از آستانه‌های eTVB فراتر رفته است، وارد حالت عملکرد بالاتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram