احتمال رفع انحصار اپل استور در IOS 17

شرکت اپل در iOS17 ، یکی از بهترین ویژگی های اندرویدی را برای کابران فراهم می کند که می تواند بزرگترین تغییر iOS در سال های اخیر محسوب شود.

شرکت اپل در iOS17 ، یکی از بهترین ویژگی های اندرویدی را برای کابران فراهم می کند که می تواند بزرگترین تغییر iOS در سال های اخیر محسوب شود. 

به گزارش تکناک، در حالی که زمان برگزاری کنفرانس توسعه دهندگان جهانی اپل (WWDC) به سرعت نزدیک می‌شود، شایعات و شنیده‌ها پیاپی و متوالی در حال انتشار هستند. در طول هفته گذشته، مارک گورمن از بلومبرگ در خبرنامه پاورآن خود اعلام کرده است که iOS17 از بارگذاری جانبی اپلیکیشن‌ها حمایت خواهد کرد تا با مقررات اروپا سازگار شود. این تغییر به کاربران آیفون اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها و بازی‌هایی را دانلود کنند که در فروشگاه‌های دیجیتالی غیر از اپل استور موجود هستند، در حالی که این امکانپیش از این، برای گوشی‌های اندرویدی در دسترس بوده است.

از طرف دیگر، این تغییر به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که از پرداخت کارمزد 15 تا 30 درصدی اپل برای هر خرید درون برنامه‌ای صرف نظر کنند و مستقیماً با مشتریان خود تعامل داشته باشند. همچنین، مشتریان با بارگذاری جانبی برنامه‌ها، دیگر نیازی به استفاده از اپل استور برای دانلود و خرید برنامه‌ها یا خرید درون برنامه‌ای ندارند.

تغییراتی که در iOS17 اعمال شده، با DMA (Digital Markets Act) اتحادیه اروپا که در تاریخ ۱ نوامبر ۲۰۲۲ به اجرا در می‌آید، سازگار هستند. اجرای این قانون تاکنون فقط برای اپل مهم نبود، زیرا این قانون از gatekeeper شرکت‌ها می‌خواهد که خدمات و پلتفرم‌های خود را برای شرکت‌ها و توسعه دهندگان شخص ثالث باز کنند. این شامل شرکت‌های فناوری بزرگی مانند گوگل، متا، آمازون و غیره می‌شود.

قانون DMA اتحادیه اروپا می‌تواند تأثیرات قابل توجهی بر روی پلتفرم و خدمات اپل داشته باشد. این تأثیر ممکن است نه تنها بر روی App Store بلکه بر روی خدمات دیگری مانند Messages، FaceTime، Siri و سایر خدمات اپل نیز اثر داشته باشد. در حالی که هنوز به شکل نهایی و قطعی درباره تأثیرات DMA بر روی اپل صحبت نشده است، گزارش‌ها نشان می‌دهند که اپل در حال پیاده کردن ویژگی بارگذاری جانبی در iOS17 است، تا بتواند با این قانون سازگار شود.

اپل همیشه به عنوان یک مخالف قوی در برابر نصب برنامه از طریق بارگذاری جانبی بوده است، زیرا  این شرکت مدعی است که این ویژگی‌، حفاظت‌های حریم خصوصی و امنیتی را که آیفون به دلیل آن شناخته شده است، تضعیف می‌کند و باعث می‌شود آیفون، در برابر نرم‌افزارهای مخرب، کلاهبرداری‌ها آسیب پذیر شود. اما اگر اپل از DMA تبعیت نکند، ممکن است تا 20 درصد از درآمد جهانی خود را جریمه شود.

اگرچه اپل ممکن است در iOS17 اجازه نصب برنامه‌های بارگذاری شده را بدهد، اما همچنین می‌تواند الزامات امنیتی خود را برای حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربران پیاده‌سازی کند. یکی از این الزامات می‌تواند تأیید هویت باشد که اپل برای آن هزینه‌ای را دریافت کند و به جای دریافت قسمتی از فروش برنامه و خریدهای درون برنامه‌ای، به آن اعمال شود. البته این کاملاً خارج از خط محوری نیست، زیرا اپل در حال حاضر چنین فرآیند تأیید هویتی را در مک به کار می گیرد.

اگرچه این تغییرات در ارائه گزینه‌های بیشتر به کاربران عالی خواهد بود، اما ما فکر می‌کنیم که بیشتر افراد همچنان از اپل استور استفاده خواهند کرد. با این حال، اگر این تغییر به صورتی که شایعه شده اتفاق بیفتد، می‌تواند یکی از بزرگترین تغییرات iOS در سال‌های اخیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.