لکسار SSD نسل پنجم NM1090 را سرانجام به بازار عرضه کرد

لکسار SSD نسل پنجم NM1090 را سرانجام به بازار عرضه کرد

لکسار به‌تازگی جدیدترین SSD خود را با نام NM1090 معرفی کرده است. این SSD نسل پنجم از رابط PCIe 5.0 x4 پشتیبانی و سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی حداکثر ۱۲ و ۱۱ گیگابایت‌برثانیه را ارائه می‌کند.

به‌گزارش تک‌ناک، پس از ماه‌ها نمایش و رونمایی در رویدادهایی مانند کامپیوتکس 2024، اولین SSD نسل پنجم لکسار به نام NM1090 سرانجام به بازار عرضه شده است. هرچند شرکت لکسار قطعاً از رقبای خود عقب افتاده بود، ورود دیرهنگام بهتر از عرضه‌ی محصولی ضعیف است؛ چراکه آن‌ها با SSD نسل پنجم NM1090 توانسته‌اند عملکردی عالی ارائه دهند.

Wccftech می‌نویسد که با بررسی مشخصات فنی، متوجه می‌شویم که SSD نسل پنجم NM1090 لکسار از سرعت‌های خواندن و نوشتن خیره‌کننده‌ی ۱۲ و ۱۱ گیگابایت‌بر‌ثانیه برخوردار است. این شرکت ادعا می‌کند که NM1090 به‌لطف ارتقاهایی که استاندارد نسل پنجم به‌همراه دارد، دو برابر سریع‌تر از مدل پرچم‌دار قبلی خود عمل می‌کند.

علاوه‌بر‌این، SSD نسل پنجم NM1090 لکسار از کش پویای 4 گیگابایتی SLC داخلی بهره می‌برد و از DirectStorage مایکروسافت پشتیبانی می‌کند که عملکرد بهینه و تأخیر به‌مراتب کمتری را تضمین می‌کند. این شرکت در NM1090 از چیپ‌های حافظه‌ی فلش 3D TLC NAND با 232 لایه نیز استفاده کرده است که بر ماهیت ممتاز کلی محصول می‌افزاید و عملکرد کلی حرفه‌ای را تضمین می‌کند.

ازآنجاکه امروزه خنک‌کننده برای SSD‌های نسل پنجم به ضرورت تبدیل شده، لکسار راه‌حلی بسیار جالب ارائه کرده است که استفاده از هیت‌سینک اختصاصی را شامل می‌شود؛ درست مانند آن چیزی که رقبایی مانند کورسیر (Corsair) ارائه می‌دهند. این هیت‌سینک علاوه‌بر فن خنک‌کننده، از ورقه‌های سیلیکونی رسانای حرارتی نیز بهره می‌برد که به اتلاف گرما و عملکرد خنک‌کننده‌ی مناسب منجر می‌شود.

لکسار ادعا می‌کند که هیت‌سینک داخلی سرعت خنک‌کننده را تا 30 درصد بهبود می‌بخشد. این هیت‌سینک از نورپردازی RGB نیز برخوردار است که به‌صورت حلقه‌ای دایره‌ای در مرکز قرار دارد و از‌طریق نرم‌افزار مادربرد می‌توان آن را کنترل کرد.

SSD نسل پنجم NM1090 لکسار در مدل‌های 1 و 2 و 4 ترابایتی عرضه خواهد شد. قیمت مدل 1 ترابایتی 1,599 یوان (حدود 220 دلار) و مدل 2 ترابایتی 2,699 یوان (حدود 372 دلار) است. قیمت مدل 4 ترابایتی هنوز مشخص نیست و به‌نظر می‌رسد NM1090 فعلاً در هیچ‌یک از خُرده‌فروشی‌های آمریکایی عرضه نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram