لینوکس به‌سمت صفحه آبی مرگ خود می‌رود

صفحه آبی مرگ

توزیع‌های لینوکس به‌زودی پیام صفحه آبی مرگ خود یا Blue Screen of Death (به‌اختصار BSOD) را خواهند داشت. امکانات systemd-bsod هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد.

به‌گزارش تک‌ناک، لینوکس در حال دریافت نسخه‌ای از صفحه آبی مرگ یا Blue Screen of Death (به‌اختصار BSOD) خود است.

آخرین نسخه systemd برای سیستم‌های لینوکس به‌همراه سرویس systemd-bsod منتشر شده است که می‌تواند پیام خطای تمام‌صفحه را در توزیع‌های لینوکس به‌نمایش بگذارد.

ورج می‌نویسد که مانند نحوه پیدایش صفحه آبی مرگ در ویندوز، نسخه لینوکس نیز به‌عنوان ابزاری اضطراری برای ثبت خطاها استفاده خواهد شد. اگر سیستم لینوکس نتواند بوت شود، پیامی تمام‌صفحه تولید می‌شود که شامل کد QR برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره دلیل مشکل بوت است.

digikala

این قابلیت به گزارشی به‌عنوان بخشی از پروژه Outreachy اضافه شده است. Outreachy گروهی است که فرصت کارآموزی در‌زمینه ابزارهای متن‌باز را برای افراد فراهم می‌کند.

امکانات systemd-bsod هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد و گزارش تغییراتی در GitHub نوشته که هنوز در حال تغییر است. بااین‌حال، systemd بخش اصلی اکثر توزیع‌های لینوکس از‌جمله اوبونتو، فدورا، دبیان و رد هت است. بنابراین، احتمالاً در سال 2024 این ویژگی BSOD در بسیاری از توزیع‌های لینوکس مشاهده خواهد شد.

در‌حال‌حاضر، تغییر عمده‌ای در صفحه آبی مرگ ویندوز رخ نخواهد داد. در سال‌های گذشته، مایکروسافت با تعدادی تغییر در صفحه آبی مرگ خود آزمایش‌هایی انجام داده است؛ از‌جمله اضافه‌کردن چهره‌ای ناراحت به صفحه در ویندوز 8 در سال 2012 و استفاده از کدهای QR در سال 2016. صفحه آبی مرگ به‌طور موقت در ویندوز 11 به سیاه تغییر کرد؛ اما مایکروسافت بلافاصله پس از انتشار سیستم‌عامل در سال 2021 این تغییر را بازگرداند.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.