تصحیح خودکار بالاخره به Notepad در ویندوز ۱۱ اضافه شد

تصحیح خودکار بالاخره به Notepad در ویندوز ۱۱ اضافه شد

مایکروسافت پس از ۴۱ سال، بی‌سروصدا قابلیت‌های غلط‌یاب املا و تصحیح خودکار را به نرم‌افزار Notepad در ویندوز ۱۱ اضافه کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، مایکروسافت در ماه مارس برنامه‌ی Notepad مجهز به قابلیت بررسی املا را آزمایش کرد. اکنون این نسخه‌ی پیشرفته‌ به‌طور پنهانی برای عموم کاربران ویندوز ۱۱ منتشر شده است. نرم‌افزار Notepad ویندوز برای اولین‌بار در سال ۱۹۸۳ دردسترس قرار گرفت و سال‌های متمادی بدون تغییر درخورملاحظه‌ای در نسل‌های مختلف سیستم‌عامل باقی مانده بود؛ اما در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های مهمی در آن بوده‌ایم.

برخی از تغییرات بزرگ در Notepad در این سال‌ها تحت سیستم‌عامل‌های ویندوز ۱۰ و ۱۱ اعمال شده است. ویندوز ۱۰ در ژوئیه‌ی ۲۰۱۸، مجموعه‌ای از به‌روزرسانی‌های مورد‌نیاز را برای برنامه‌ی Notepad ارائه و این برنامه پس از چندین سال بی‌توجهی، قابلیت‌های جست‌وجو و جایگزینی با کلمه‌ی کلیدی و بزرگ‌نمایی متن و شماره‌گذاری خطوط با فعال‌سازی Word-Wrap را دریافت کرد.

Notepad 1

ویندوز ۱۱ در اواخر سال ۲۰۲۱ منتشر شد و برخی از پیشرفت‌های درخورتوجه را برای Notepad به‌ارمغان آورد. از بهترین ویژگی‌های جدید می‌توان به سازگاری با حالت تاریک و ذخیره‌سازی خودکار و رابط کاربری زبانه‌دار مفید برای مدیریت چندین فایل اشاره کرد. حالا نیز غلط‌یاب املای یکپارچه نیز به آن اضافه شده است.

همان‌طور‌که در مقدمه اشاره کردیم، قابلیت جدید غلط‌یاب املا بدون سر‌و‌صدا اضافه شده است؛ اما وقتی یک یا دو کلمه را اشتباه تایپ یا از برخی اصطلاحات فنی ناشناخته استفاده می‌کنید، به‌طور واضح متوجه فعال‌بودن آن خواهید شد. کاربران جدیدترین نسخه‌ی Notepad در ویندوز ۱۱ به‌محض تایپ کلمات مشکوک، خطوط قرمز زیر آن‌ها را مشاهده خواهند کرد. اگر به‌روزرسانی خودکار داشته باشید، این قابلیت را می‌بینید؛ زیرا غلط‌یاب املا به‌طور پیش‌فرض فعال است.

Notepad 2

در تصاویر بالا، می‌توانید برخی از کلمات اشتباه تایپ‌شده‌ی خط‌کشیده‌شده را ببینید. همچنین، چند اسکرین‌شات از منو تصحیح املا و صفحه‌ی تنظیمات را مشاهده می‌کنید که می‌توانید در آن هر دو ویژگی غلط‌یاب املا و تصحیح خودکار را خاموش و روشن و تنظیم کنید. برخی از کاربران از قابلیت خاموش‌کردن جداگانه استقبال می‌کنند؛ جایی که می‌توانند غلط‌یاب املا را برای فایل‌هایی با پسوندهای رایج فایل‌های داده غیرفعال کنید.

در‌حالی‌که کاربران از بهبود برنامه‌های ضروری ویندوز مانند ویرایشگر متن ساده‌ی Notepad استقبال می‌کنند، افزایش ویژگی‌های غیرضروری مسئله‌ای است که کاربران با‌تجربه‌ی ویندوز امیدوارند به‌شدت محدود شود. درحال‌حاضر، خطر بیشتری برای این موضوع وجود دارد؛ زیرا WordPad دیگر وجود ندارد و از نسخه‌ی Insider Preview کانال Canary بیلد ۲۶۰۲۰ ویندوز ۱۱ به‌بعد حذف شده است.

WordPad پس از ۲۸ سال خدمت به‌عنوان پردازشگر متن «سبک» حذف شد. مایکروسافت پیشنهاد داد که کاربران برای نیازهای پردازش متن خود از Notepad یا Word استفاده کنند. جالب اینجاست که مایکروسافت همیشه غلط‌یاب املا را به‌عنوان ویژگی کاربردی خارج از دسترس WordPad قرار داده بود؛ بنابراین، دریافت این ویژگی در Notepad می‌تواند غافل‌گیری خوشایندی تلقی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram