سرویس جدید هوش مصنوعی جاسوسی مایکروسافت راه‌اندازی شد

مایکروسافت سرویس هوش مصنوعی جدیدی برای سازمان‌های اطلاعاتی ارائه کرده است که به آن‌ها امکان می‌دهد تا داده‌ها را جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل کنند.

به‌گزارش تک‌ناک، مایکروسافت در یک سال گذشته مشغول توسعه و ارائه خدمات هوش مصنوعی برای مشتریان شخصی و تجاری و آموزشی بوده است. حالا این شرکت تأیید کرده است که برای اولین‌بار سرویس هوش مصنوعی مولد جدیدی برای یکی از شاخه‌های دولت ایالات متحده راه‌اندازی کرده است.

نئووین می‌نویسد که این سرویس هوش مصنوعی جدید که فعلاً نامش مشخص نیست، برای استفاده سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده مانند سیا ساخته شده است. بلومبرگ به‌نقل از ویلیام چپل، مدیر ارشد فناوری مایکروسافت برای مأموریت‌های راهبردی و فناوری، گفته است:

این اولین‌باری است که نسخه‌ای ایزوله‌شده ارائه می‌دهیم. منظور از ایزوله این است که به اینترنت متصل نیست و روی شبکه‌ خاصی قرار دارد که فقط برای دولت ایالات متحده دردسترس است.

چپل افزود این سرویس هوش مصنوعی جدید که بر‌اساس مدل زبان بزرگ (LLM) GPT-4 از OpenAI ساخته شده است، می‌تواند داده‌ها را بخواند؛ اما نمی‌تواند از آن‌ها یاد بگیرد. دلیل این امر علاوه‌بر قطع‌بودن سرویس از داده‌های اینترنت، همین موضوع است. این کار برای جلوگیری از هرگونه نشت اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در نظر گرفته شده است.

با اینکه سرویس جدید جاسوسی هوش مصنوعی مایکروسافت هم‌اکنون فعال است، همچنان به آزمایش و تأیید گروه‌های اطلاعاتی ایالات متحده نیاز دارد. هنوز مشخص نیست که این دوره آزمایش چقدر طول خواهد کشید. همچنین، اطلاعاتی از هزینه‌ای که مایکروسافت قصد دارد برای این سرویس جاسوسی هوش مصنوعی از دولت دریافت کند، در دست نیست.

در ماه مارس، دفتر امنیت سایبری مجلس نمایندگان ایالات متحده استفاده کارکنان خود از دستیار هوش مصنوعی تولیدکننده‌ Copilot مایکروسافت را ممنوع کرد. در نوامبر ۲۰۲۳، مایکروسافت برنامه‌های خود را برای راه‌اندازی نسخه‌ای از Copilot برای کارهای دولتی در تابستان ۲۰۲۴ اعلام کرد. از آن زمان، این شرکت فقط گفته است که همچنان قصد دارد سرویس Copilot دولتی را در اواخر سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.