بیش از ۱۰۰۰ دانشجو گوگل و آمازون را تحریم کردند

بیش از ۱۰۰۰ دانشجو گوگل و آمازون را تحریم کردند

بیش از ۱,۰۰۰ دانشجو به‌دلیل پروژه‌ی نیمبوس تعهد داده‌اند تا در گوگل و آمازون کار نکنند. این شرکت‌ها به‌واسطه‌ی این پروژه، خدمات محاسبات ابری را به دولت اسرائیل ارائه می‌دهند.

به‌گزارش تک‌ناک، ائتلاف کارگران فناوری به نام «نه به تکنولوژی برای آپارتاید» (NOTA) که خواستار قطع قرارداد همکاری شرکت‌های بزرگ فناوری با دولت اسرائیل است، در کمپینی به هدف خود برای همکاری‌نکردن دانشجویان با گوگل و آمازون نزدیک شده است.

بنابر گزارش وایرد، بیش از ۱,۱۰۰ نفر که خود را دانشجویان رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی (STEM) و کارگران جوان معرفی کرده‌اند، متعهد شده‌اند که به‌دلیل «تأمین انرژی برای سیستم آپارتاید اسرائیل و نسل‌کشی علیه فلسطینیان»، از پذیرش شغل در این شرکت‌ها امتناع کنند. بر‌اساس اعلام وب‌سایت این ائتلاف، هدف NOTA جمع‌آوری ۱,۲۰۰ امضا برای این کمپین است. در بخشی از تعهدنامه‌ی این ائتلاف آمده است:

به‌عنوان دانشجویان رشته‌های STEM و سایر رشته‌ها، از هرگونه مشارکت در این سوءاستفاده‌های وحشتناک سر باز می‌زنیم. ما به کمپین #نه_به_تکنولوژی_برای_آپارتاید می‌پیوندیم تا از آمازون و گوگل بخواهیم که فوراً پروژه‌ی نیمبوس را متوقف کنند.

گوگل و آمازون با پروژه‌ی نیمبوس برنده‌ی قراردادی ۱/۲ میلیارد دلاری برای ارائه‌ی خدمات محاسبات ابری و یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی به دولت و ارتش اسرائیل شدند. سخن‌گوی گوگل پیش‌تر این موضوع را رد کرد که قرارداد نیمبوس این شرکت با کارهای بسیار حساس و طبقه‌بندی‌شده یا نظامی مرتبط با تسلیحات یا سرویس‌های اطلاعاتی سروکار داشته باشد.

گوگل و آمازون، دو غول فناوری بزرگ جهان‌، از کارفرمایان مهم‌ فارغ‌التحصیلان رشته‌های STEM به‌شمار می‌روند. وایرد می‌گوید که تعهددهندگان این کمپین شامل دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های استنفورد، برکلی کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو و… هستند؛ مؤسسه‌هایی که در همان ایالت مقر اصلی گوگل قرار دارند.

NOTA پیش‌از‌این نیز اعتراض‌هایی را علیه مشارکت شرکت‌های فناوری با اسرائیل سازمان‌دهی کرده بود؛ از‌جمله تحصن‌ها و تصرف دفاتر که باعث شد گوگل ده‌ها نفر از کارمندانش را اخراج کند.

در ماه مارس، یکی از سازمان‌دهندگان این ائتلاف پس از قطع صحبت‌های یکی از مدیران اجرایی گوگل در کنفرانس فناوری اسرائیل در نیویورک و اعلام بلند این موضوع که از ساخت فناوری‌هایی خودداری می‌کند که نسل‌کشی یا نظارت را تسهیل می‌کند، از گوگل اخراج شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram