مصرف انرژی ۱۲۰۰ واتی کارت‌های گرافیک‌ Blackwell B200 انویدیا

شرکت انویدیا اعلام کرده است که پردازنده‌های گرافیکی کاملاً فعال سری Blackwell B200 حداکثر ۱۲۰۰ وات انرژی مصرف خواهند کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، در مراسم اصلی کنفرانس GTC سال ۲۰۲۴، زمانی‌که جِنسِن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، پردازنده‌های گرافیکی (GPU) سری Blackwell را رونمایی کرد، درباره جزئیات فنی و معماری آن‌ها توضیحاتی ارائه نداد. با‌این‌حال چند روز پس از این کنفرانس، انویدیا اطلاعات بیشتری از این کارت‌های گرافیکی را به‌اشتراک گذاشت.

wccftech می‌نویسد که با معرفی Blackwell در سخنرانی اصلی GTC 2024، می‌دانستیم که این پردازنده‌ گرافیکی قرار است ارتقای معماری چشمگیری درمقایسه‌با هاپر تجربه کند.

آنچه تاکنون درباره Blackwell می‌دانیم، این است که نسل دوم فناوری موتور ترانسفورماتور را در خود جای داده است که فرمت‌های محاسباتی FP4 و FP6 را اضافه می‌کند. این فرمت‌ها و بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری جدید Blackwell را به سریع‌ترین تراشه‌ هوش مصنوعی در نوع خود در جهان تبدیل کرده‌اند؛ اما این موضوع روی محاسبات استاندارد FP64 آن تأثیر گذاشته که تنها 32 درصددرمقایسه‌با معماری هاپر افزایش یافته است.

دلیل این امر ساده است: Blackwell در وهله‌ اول تراشه‌ هوش مصنوعی و بازار اصلی آن همین بخش است. FP64 ازنظر هوش مصنوعی اهمیت زیادی ندارد و هرچه پایین‌تر بروید، استنتاج و قابلیت‌های آموزش سریع‌تر می‌شوند. همچنین، دلیل رفتن به‌سمت طراحی چند چیپلت (MCM) به‌جای بهبود بازدهی، ارتقای عملکرد کلی است.

جالب خواهد بود که ببینیم اولین رویکرد MCM انویدیا در عمل چگونه کار می‌کند؛ زیرا صحبت از دو GPU است که روی یک پکیج اجرا می‌شوند. گفته می‌شود که CUDA به‌خوبی از عهده‌ مدیریت دو GPU و معماری‌های مختلف برمی‌آید و برنامه‌نویسان برای استفاده از آن به تغییرات عمده نیازی ندارند.

در زمان رونمایی، سردرگمی زیادی درباره تمام مدل‌ها و زیرمجموعه‌های پلتفرم پردازنده‌های گرافیکی Blackwell وجود داشت. جِنسن هوانگ اعلام کرد که Blackwell صرفاً پردازنده گرافیکی نیست؛ بلکه پلتفرمی کامل است که مجموعه‌ای از محصولات را در‌بر می‌گیرد؛ اما همچنان بر‌پایه پردازنده‌های گرافیکی بنا شده است. در‌حال‌حاضر، انویدیا سه مدل رسمی از پردازنده‌های گرافیکی Blackwell را معرفی کرده است.

مدل اول، مدل پرچم‌دار و کامل Blackwell GB200 است. این تراشه بیشترین قابلیت‌های پردازشی را دارد و حداکثر توان حرارتی طراحی (TDP) آن ۱۲۰۰ وات است. این رقم ۵۰۰ وات بیشتر از پردازنده‌ گرافیکی هاپر H100 با TDP هفتصد وات است. کل سوپرچیپ به دو عدد از این پردازنده‌های گرافیکی B200 و یک پردازنده‌ مرکزی Grace مجهز شده است که مجموع مصرف انرژی آن به ۲۷۰۰ وات می‌رسد.

مدل دوم Blackwell B200 است که برای پلتفرم‌های DGX و HGX بهینه‌سازی شده و مصرف انرژی آن حدود ۱۰۰۰ وات است. این مدل تقریباً ۹۰ درصد عملکرد نسخه‌ کامل را ارائه می‌دهد. هنوز مشخص نیست که آیا این مدل فقط TDP کمتری دارد یا مشخصات آن ضعیف‌تر از نسخه‌ کامل شده است.

مدل سوم Blackwell B100 نام دارد که نسخه‌ دیگری با توان حرارتی طراحی ۷۰۰ وات است. این مدل حدود ۸۰ درصد عملکرد مدل B200 (۱۰۰۰ وات) و ۷۰ درصد عملکرد مدل GB200 (۱۲۰۰ وات) را ارائه می‌دهد.

احتمال معرفی مدلی تک‌چیپ از پردازنده‌های گرافیکی Blackwell، به‌خصوص برای پلتفرم‌های PCIe، در آینده وجود دارد. در‌حال‌حاضر، معماری پردازنده‌های گرافیکی Blackwell در حال ادغام با پلتفرم‌های RTX و هوش مصنوعی رده‌ مصرف‌کننده مانند درایو تور (Drive Thor) و سری آینده‌ GeForce است.

پردازنده‌های گرافیکی Blackwell GB200 انویدیا اواخر امسال برای اولین مشتریان بزرگ حوزه‌ هوش مصنوعی ارسال خواهند شد و سپس حجم تولید آن افزایش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.