همکاری OpenAI با اوراکل برای افزایش قدرت ChatGPT

همکاری OpenAI با اوراکل برای افزایش قدرت ChatGPT

شرکت‌های OpenAI و مایکروسافت برای اجرای چت‌بات ChatGPT با ظرفیت محاسباتی بیشتر، با اوراکل همکاری می‌کنند.

به‌گزارش تک‌ناک، شرکت‌های مایکروسافت و OpenAI و اوراکل تفاهم‌نامه‌‌ی همکاری با یکدیگر امضا کردند.

هدف از این همکاری استفاده‌ی چت‌بات ChatGPT شرکت OpenAI از پلتفرم Azure AI مایکروسافت روی زیرساخت اوراکل است.

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، اعلام کرد که شرکتش به زیرساخت‌های بیشتری برای تأمین خدمات خود نیاز دارد. او حتی در حال گفت‌وگو برای جمع‌آوری میلیاردها دلار برای پروژه‌ی تراشه‌ی هوش مصنوعی است. آلتمن در بیانیه‌ی مطبوعاتی مربوط به قرارداد اوراکل در این هفته گفت که تراشه‌های اوراکل به OpenAI کمک می‌کنند تا به رشدش ادامه دهد.

به‌نقل از ورج، تا‌به‌امروز OpenAI به‌طور کامل به مایکروسافت برای نیازهای محاسباتی خود تکیه کرده است. در‌عوض، مایکروسافت 13 میلیارد دلار برای خرید 49 درصد سهام در زیرمجموعه‌ی تجاری OpenAI و حق انحصاری مجوز‌دادن به فناوری آن سرمایه‌گذاری کرده است.

با‌این‌حال، همان‌طور‌که قرارداد اوراکل نشان می‌دهد، OpenAI برای پاسخ‌گویی به تقاضا و جلوگیری از قطعی‌های آینده ChatGPT، به توانایی محاسبات بیشتری از آنچه مایکروسافت به‌تنهایی می‌تواند ارائه دهد، نیاز دارد.

مایکروسافت و OpenAI درباره‌ی اینکه این قرارداد اوراکل چگونه درک می‌شود، حساس هستند. روز چهارشنبه، OpenAI بیانیه‌ای تکمیلی صادر کرد و در آن گفت:

رابطه‌ی ابری استراتژیک ما با مایکروسافت بدون تغییر است. این مشارکت جدید به OpenAI کمک می‌کند تا از پلتفرم Azure AI روی زیرساخت اوراکل برای استنتاج و سایر نیازها استفاده کند. (استنتاج به عمل اجرای مدل‌های هوش مصنوعی در تولید ازطریق برنامه‌هایی مانند ChatGPT اشاره می‌کند)

OpenAI همچنین به‌صراحت اعلام کرد که پیش‌آموزش مدل‌های پیشرفته‌اش همچنان روی ابرکامپیوترهایی انجام می‌شود که با همکاری مایکروسافت ساخته شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram