سامسونگ لیتوگرافی ۱ نانومتری خود را جولای ۲۰۲۴ رونمایی می‌کند

سامسونگ لیتوگرافی ۱ نانومتری خود را جولای ۲۰۲۴ رونمایی می‌کند

سامسونگ در حال آماده‌شدن برای رونمایی جدیدترین دستاورد خود درزمینه‌ی تراشه‌سازی، یعنی لیتوگرافی 1 نانومتری، در جولای ۲۰۲۴ است.

به‌گزارش تک‌ناک، سامسونگ فاندری (بخش ریخته‌گری تراشه‌ی سامسونگ) قصد دارد ماه آینده (جولای) لیتوگرافی 1 نانومتری، جدیدترین دستاورد خود در حوزه‌ی تولید تراشه را معرفی کند. انتظار می‌رود تولید انبوه تراشه‌ها با این لیتوگرافی تا سال 2026 آغاز شود. رقابت در حوزه‌ی نیمه‌هادی‌ها با برنامه‌های سامسونگ برای لیتوگرافی مورد‌انتظار 1 نانومتری داغ‌تر می‌شود. در‌حالی‌که اینتل و TSMC مشغول نمایش فناوری 1 نانومتری خود بودند، شایعاتی درباره‌ی پیشرفت سامسونگ در بازار وجود داشت و شاید این تصور ایجاد شده بود که سامسونگ از رقبایش عقب مانده است.

دراین‌بین، Wccftech می‌نویسد که با‌این‌حال این‌چنین به‌نظر نمی‌رسد؛ زیرا طبق گزارش‌های رسانه‌های کره‌ای، سامسونگ قصد دارد لیتوگرافی 1 نانومتری خود را در رویداد Foundry Forum & SAFE Forum 2024 رونمایی کند؛ رویدادی که 12 و 13 ژوئن در ایالات متحده برگزار می‌شود.

نکته‌ی جالب این است که سامسونگ تصمیم گرفته است تا جدول زمانی تولید انبوه تراشه با لیتوگرافی 1 نانومتری خود را از 2027 به 2026 جلو بیندازد. با این تصمیم، لیتوگرافی 2 نانومتری «SF2» در سال 2025 استفاده خواهد شد؛ البته به‌شرطی که همه‌چیز طبق برنامه پیش برود.

هنوز اطلاعات زیادی از جزئیات لیتوگرافی 1 نانومتری سامسونگ فاش نشده است؛ اما به‌طور کلی، این لیتوگرافی به‌عنوان پیشرفتی بزرگ در‌زمینه‌ی محاسبات و نیمه‌هادی‌ها شناخته می‌شود و انتظار می‌رود که قدرت و کارایی چشمگیری به‌همراه داشته باشد.

ازنظر جدول زمانی عرضه، به‌نظر می‌رسد غول فناوری کره‌ای در‌حال‌حاضر از رقبایش جلوتر است. اینتل فاندری قصد دارد لیتوگرافی 10A (1 نانومتری) خود را تا سال 2028 به تولید انبوه برساند و TSMC برنامه‌ریزی کرده است تا لیتوگرافی 1 نانومتری خود را تا سال 2030 عرضه کند؛ بنابراین، سامسونگ در‌حال‌حاضر سال‌ها جلوتر از رقبایش است.

از‌آنجا‌که سامسونگ برنامه خود را جلو انداخته است، جالب خواهد بود که ببینیم چه تعهدی در‌زمینه‌ی کیفیت و عملکرد این لیتوگرافی ارائه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram