تبدیل آسمان‌خراش‌ها به باتری‌های غول‌پیکر

تبدیل آسمان‌خراش‌ها به باتری‌های غول‌پیکر

شرکت Skidmore، Owings & Merrill (SOM) طراح بلندترین ساختمان جهان، یعنی برج خلیفۀ دبی، به شرکت ذخیره‌سازی انرژی جهانی Energy Vault Holdings (EVu) پیوسته است تا امکان ساخت ساختمانی بلندتر را بررسی کند، که آسمان‌خراش‌های عظیم یک کیلومتری است و به عنوان سیستم‌های ذخیرۀ انرژی غول‌پیکر مبتنی بر گرانش عمل می‌کنند.

به گزارش تک‌ناک، این پیشنهاد دارای دو ایدۀ به خصوص و قابل‌توجه است. اولین مورد از انرژی اضافی، چه از منابع تجدیدپذیر مانند خورشیدی یا از یک شبکۀ برق استاندارد، برای بالا بردن وزن تا بالای یک آسمان‌خراش بسیار بلند استفاده می‌کند. در صورت لزوم، وزن آزاد می‌شود و به آن اجازه می‌دهد تا به پایین ساختمان فرود آید و نیروی گرانش را برای به حرکت درآوردن ژنراتور مهار کند.

EVu یک طراح ابرسازه است که اقتصاد واحد را بهبود می‌بخشد و GESS (سیستم‌های ذخیرۀ انرژی گرانشی) را در ساختمان‌های بلند با استفاده از یک ساختار توخالی با ارتفاع بیش از 300 (تقریباً 984 فوت) تا 1000 متر (حدود 3280 فوت) ادغام می‌کند. این سازه‌ها ظرفیت ذخیرۀ انرژی مبتنی بر گرانش چند گیگاوات ساعتی را خواهند داشت تا نه تنها خود ساختمان، بلکه نیازهای انرژی ساختمان‌های مجاور را تأمین کنند. این طراحی نوآورانه که فناوری برتر GESS را در طراحی و مهندسی ابرسازه‌ها گنجانده است، برای اولین بار برابرسپاری کربن را در چارچوب زمانی 3-4 ساله در تاریخ ساخت و بهره‌برداری ساختمان، امکان‌پذیر خواهد کرد.

در کنار سیستم گرانشی EVu که در بالا توضیح دادیم، محققان به اصطلاح «سیستم EVc» را هم پیشنهاد می‌کنند. این سیستم نیز عملکرد مشابهی دارد، امّا به جای وزن زیاد، آب را به بالای آسمان خراش پمپ و سپس آن را رها می‌کند تا توربین‌ها را راه‌اندازی و به نیرو تولید کند.

اگرچه ممکن است غیرواقعی به نظر برسد، امّا ما در حال حاضر سیستم‌های مشابه زیادی برای نیروگاه‌های برق آبی با ذخیرۀ پمپ داریم. به عنوان مثال: آب از یک کوه یا تپه آزاد می‌شود و با چرخاندن توربین‌ها برق تولید می‌کند. هنگامی که آب اضافی دوباره در دسترس باشد، آب به بالا پمپ می‌شود و آماده برای شروع دوبارۀ فرآیند است.

اگرچه علم پشت هر دو ایده صحیح است، موانع عملی هم وجود دارد و شامل مسائلی مانند توانایی پشتیبانی از وزن اضافی علاوه بر کارایی و نگهداری عمومی می‌شود.

با وجود این، استعدادهای جدی پشت این همکاری وجود دارد، از جمله بیل بیکر که برج خلیفه را ساخته است، بنابراین ما مشتاق هستیم که ببینیم آیا این همکاری به جایی می‌رسد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram