کنسول PS5 Pro تا اوایل سال ۲۰۲۵ روانه بازار خواهد شد

سونی در حال کار روی نسخه‌ای قدرتمندتر از PS5 به نام PS5 Pro است. این کنسول جدید احتمالاً اواخر سال 2024 یا اوایل سال 2025 عرضه خواهد شد.

به‌گزارش تک‌ناک، سونی خود را برای تولید و عرضه PS5 Pro تا اوایل سال آینده میلادی آماده می‌کند. پس از افشای مشخصات احتمالی نسخه جدید PS5، ورج فهرست کاملی از مشخصات آن را به‌دست آورده است.

این وب‌سایت می‌نویسد PS5 Pro که با نام رمز Trinity شناخته می‌شود، از پردازنده گرافیکی قوی‌تر و پردازنده مرکزی سریع‌تری از PS5 استاندارد بهره می‌برد. به‌نظر می‌رسد سونی توسعه‌دهندگان را تشویق می‌کند تا با PS5 Pro از قابلیت‌های گرافیکی مانند رهگیری پرتو بیشتر استفاده کنند.

بر‌اساس اسناد مربوط به PS5 Pro، سونی انتظار دارد که پردازش گرافیکی (GPU) روی این نسخه حدود ۴۵ درصد سریع‌تر از PS5 استاندارد باشد. پردازنده گرافیکی PS5 Pro بزرگ‌تر خواهد بود و از حافظه سیستمی سریع‌تری برای بهبود رهگیری پرتو در بازی‌ها استفاده می‌کند. ناگفته نماند که سونی از معماری رهگیری پرتو قدرتمندتری در PS5 Pro بهره می‌برد؛ جایی که سرعت آن تا سه برابر سریع‌تر از PS5 معمولی است.

در‌حالی‌که سونی در حال بهبود پردازنده گرافیکی PS5 Pro است، پردازنده مرکزی این کنسول همان پردازنده استاندارد PS5 خواهد بود؛ اما با حالتی جدید که فرکانس آن را با ۱۰ درصد افزایش از ۳/۵ به ۳/۸۵ گیگاهرتز افزایش می‌دهد.

همچنین، PS5 Pro در بخش حافظه سیستم تغییراتی خواهد کرد. حافظه استاندارد PS5 با سرعت ۴۴۸ گیگابایت‌بر‌ثانیه کار می‌کند؛ اما سونی آن را در PS5 Pro با ۲۸ درصد افزایش به ۵۷۶ گیگابایت‌بر‌ثانیه می‌رساند.

افزایش سرعت و تخصیص حافظه ممکن است برای پشتیبانی جدید سونی از PSSR مفید باشد. این اساساً پاسخ سونی به تکنولوژی‌های DLSS انویدیا یا FSR ای‌ام‌دی است که برای بهبود نرخ فریم و کیفیت تصویر در کنسول پلی‌استیشن عمل می‌کند.

سونی معماری‌ای سفارشی برای یادگیری ماشین روی PS5 Pro طراحی کرده است که از ۳۰۰ تراعملیات بر ثانیه محاسبات ۸ بیتی پشتیبانی می‌کند. این معماری جدید از راه‌حل ارتقادهنده PSSR سفارشی سونی پشتیبانی می‌کند که برای جایگزینی پیاده‌سازی ضد Aliasing یا ارتقادهنده زمانی موجود در بازی طراحی شده است.

سونی اشاره می‌کند که ورودی‌ها بسیار شبیه به DLSS یا FSR هستند و پشتیبانی کامل از HDR نیز گنجانده شده است. این پشتیبانی به حدود ۲۵۰ مگابایت حافظه نیاز دارد؛ به‌همین‌دلیل، تخصیص حافظه روی PS5 Pro در اینجا مفید خواهد بود. سونی می‌گوید در ارتقا‌ی تصویر 1080p به 4K حدود ۲ میلی‌ثانیه تأخیر وجود دارد و این شرکت برای پشتیبانی از رزولوشن‌های تا 8K و حتی بهبود تأخیر در آینده در حال تلاش است.

به‌نظر می‌رسد سونی در حال دنبال‌کردن همان الگویی است که برای PS4 استفاده کرد: ابتدا مدل «اسلیم» PS5 و سپس نسخه Pro. انتظار داریم با عرضه PS5 Pro شاهد مجموعه‌ای بهبودیافته از بازی‌های موجود و نیز بازی‌های جدید استودیوهای سونی باشیم که از پشتیبانی ارتقایافته فناوری رهگیری پرتو برای این کنسول جدید بهره‌مند می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.