آیا پودر تالک باعث سرطان می‌شود؟

آیا پودر تالک باعث سرطان می‌شود؟

سازمان بهداشت جهانی، پودر تالک را به عنوان ماده‌ای که احتمال دارد برای انسان‌ها سرطان‌زا باشد، طبقه‌بندی کرده است.

به گزارش تک‌ناک، این یافته‌های یک مطالعۀ بزرگ منتشر شده به نام IARC را تأیید می‌کند، که نشان می‌دهد استفاده از پودر تالک در اندام تناسلی زنان با خطر بیشتر ابتلا به سرطان تخمدان مرتبط است.

گزارش IARC می‌گوید که مطالعات متعددی وجود دارد که به‌طور مداوم افزایش بروز سرطان تخمدان را در انسان‌ها نشان می‌دهد، که مربوط به استفاده از پودر تالک در ناحیۀ تناسلی است.

مطالعاتی در مورد مواجهۀ شغلی زنان در معرض تالک در صنعت کاغذسازی و خمیر کاغذ نیز انجام شد که نشان دادند افزایش سرطان تخمدان در این جمعیت نیز قابل توجه است.

تحقیقات نرخ بالاتری از نئوپلاسم‌های بدخیم در موش‌های ماده (سرطان مدولای آدرنال و ریه) و نئوپلاسم‌های خوش خیم و بدخیم در موش‌های نر (بصل الکلیف) را پیدا کردند. علاوه بر این، شواهد قوی تأثیر پودر تالک بر سلول‌ها را نشان داد که باعث التهاب مزمن و تغییر رشد و مرگ سلولی می‌شود.

تحقیقات حاکی از آن است که محصولات J&J با مقادیر کمی آزبست سرطان‌زا آلوده است.

ذکر این نکته ضروری است که یافته‌ها بر اساس گزارش‌دهی و مشاهدۀ شخصی است و آزماش شده نیست، به همین دلیل نمی‌توان به طور قطعی بیان کرد که تالک باعث سرطان می‌شود.

بیانیۀ این مطالعات هشدار داده است که سوگیری در شیوۀ گزارش استفاده از تالک در مطالعات اپیدمیولوژیک را نمی‌توان با اطمینان معقول رد کرد. در نتیجه نمی‌توان به‌ طور قطعی گفت که پودر تالک باعث سرطان می‌شود.

تالک یک مادۀ معدنی طبیعی متشکل از منیزیم، سیلیکون، اکسیژن و هیدروژن است، که از دهۀ 1800 در محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود. در حالی که هر محصول حاوی آزبست نیست، امّا این دو مادۀ معدنی اغلب نزدیک به هم تشکیل می‌شوند که استخراج تالک را دشوار می‌کند. علاوه بر این، رسوبات تالک، اغلب سمی‌ترین آزبست‌ها مانند: ترمولیت یا آنتوفیلیت را در خود جای می‌دهند که سرطان‌زاتر از کریزوتیل هستند که 95 درصد آزبست موجود در ایالات متحده را شامل می‌شوند.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 2020 اعلام کرد: «تالک از معادنی که ممکن است حاوی آزبست و مواد معدنی مرتبط نیز باشند به دست می‌آید. حذف آزبست از طریق خالص‌سازی سنگ معدن تالک بسیار دشوار است.»

همچنین آزمایش محصولات تالک برای استفادۀ شخصی دشوار می‌باشد و مطالعات علمی تاکنون نتایج متفاوتی را در مورد خطرات سرطان نشان داده است.

انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می‌کند تا زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس نباشد، افرادی که نگران ارتباط احتمالی پودر تالک و سرطان هستند، بهتر است از مصرف محصولات حاوی آن اجتناب یا آن را محدود کنند.

این مطالعه در مجلۀ The Lancet Oncology منتشر شد.

منبع: آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram