شرکت TSMC تولید تراشه 1 نانومتری را از 2025 آغاز می‌کند

معاون نخست‌وزیر تایوان از تصمیم راهبردی TSMC در مورد مکان ساخت کارخانه خود برای تولید تراشه‌ با فناوری ساخت کلاس 1 نانومتری از 2025 خبر داد و گفت:. با این حال، امکانات تولید تراشه پرهزینه خواهد بود.

معاون نخست‌وزیر تایوان از تصمیم راهبردی TSMC در مورد مکان ساخت کارخانه خود برای تولید تراشه‌ با فناوری ساخت کلاس 1 نانومتری از 2025 خبر داد و گفت:. با این حال، امکانات تولید تراشه پرهزینه خواهد بود.

به گزارش تکناک، شن جونگ چین، معاون نخست وزیر تایوان، در مصاحبه ای با Economic Daily  گفت: کارخانه های TSMC که با استفاده از گره های تولید کلاس 1 نانومتری خود تراشه می سازند، در نزدیکی پارک علمی لانگتان در نزدیکی تائویوان قرار خواهند گرفت.

البته، برنامه های TSMC باید رسمی شود و ممکن است تا زمانی که بزرگترین کارخانه ریخته گری جهان به این طرح متعهد شود، خیلی چیزها تغییر کند، اما به نظر می رسد که این شرکت قبلاً اهداف کلی خود را برای سیاستمداران تایوانی فاش کرده است.

دو پروژه بزرگ تولید نیمه هادی هزاران شغل با درآمد خوب ایجاد خواهند کرد، اما همچنین به سرمایه گذاری هایی نیاز دارند که قبلاً در صنعت تولید تراشه دیده نشده است.

معاون نخست وزیر تایوان تخمین می زند که TSMC باید حدود 32 میلیارد دلار در یک فاب با قابلیت 1 نانومتر سرمایه گذاری کند. این رقم در حدود 20 میلیارد دلار برای فابهای N5 و N3 (کلاس 5 نانومتری و 3 نانومتری) است که این شرکت در حال حاضر فعالیت می کند.

تاکنون، TSMC برنامه‌هایی را برای شروع ساخت تراشه‌ها با استفاده از فناوری ساخت N2 (کلاس 2 نانومتری) خود در نیمه دوم سال 2025 ترسیم کرده است، به این معنی که اولین IC‌های ساخته شده در این فرآیند احتمالاً در سال 2026 در بازار ظاهر خواهند شد.

تراشه های 1 نانومتری TSMC مسیر N2 را در چندین سال آینده دنبال خواهد کرد. ما برنامه‌های دقیق TSMC در مورد N1 را نمی‌دانیم، اما فکر می‌کنیم از این فرآیند ساخت برای ساخت IC در سال‌های 2027 تا 2028 استفاده می‌شود. تا زمانی که ASML ابزار لیتوگرافی فرابنفش شدید (EUV) خود را با High-NA عرضه کند. اینها اسکنرهای پرهزینه ای خواهند بود که باعث می شود راه اندازی  فاب با قابلیت N1 نیز بسیار گران باشد.

در نتیجه، ساخت تراشه‌ها با فناوری فرآیند 10A گران خواهد بود، بنابراین انتظار نداشته باشید که بسیاری از شرکت‌ها آن را به دلیل هزینه‌های گزاف طراحی و محصول اتخاذ کنند.

به طور کلی، معاون نخست وزیر معتقد است که شرکت هایی مانند TSMC، ASML و Micron حدود 102.5 میلیارد دلار در صنعت نیمه هادی تایوان سرمایه گذاری کرده اند و این کشور را به عنوان مرکز تولید نیمه هادی های پیشرفته در جهان حفظ خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.