یک قابلیت گرافیکی فوق العاده به کروم آمد

API مربوط به WebGPU، به منظور دسترسی بیشتر برنامه‌های وب به قابلیت‌های کارت گرافیکی، در نسخه ۱۱۳ کروم، به‌طور پیش‌فرض فعال می‌شود.

طبق اعلامیه گوگل API مربوط به WebGPU، به منظور دسترسی بیشتر برنامه‌های وب به قابلیت‌های کارت گرافیکی، در نسخه ۱۱۳ کروم، به‌طور پیش‌فرض فعال می‌شود.

به گزارش تکناک، این نسخه قرار است تا سه هفته دیگر عرضه شود. WebGPU در رایانه‌های شخصی ویندوزی با پشتیبانی از Direct3D 12، همچنین دستگاه‌های macOS و ChromeOS با پشتیبانی از Vulkan در دسترس خواهد بود.

طبق یک پست وبلاگ، WebGPU می‌تواند به توسعه‌دهندگان کروم اجازه دسترسی به همان سطح گرافیکی با کد بسیار کمتر در مقایسه با کد نویسی کنونی را ‌دهد و بیش از سه برابر پیشرفت‌هایی در استنتاج مدل‌های یادگیری ماشینی ارائه ‌کند. مورد دوم یک مزیت اساسی محسوب می‌شود.

زمانی که ویژگی بهبود عملکرد یادگیری ماشین در سال 2021  به صورت آزمایشی به کروم اضافه شد جالب به نظر می‌رسید، اما اکنون در عصر هوش مصنوعی مولد و مدل‌های زبان بزرگ، این قابلیت بیش از یک موهبت در کنار سرویس‌هایی مانند Bard گوگل و Bing مایکروسافت بدون استفاده از سخت‌افزار کاربران محسوب می‌شود، و به پتانسیل بالای یادگیری ماشینی اشاره داد.

همچنین این قابلیت توسعه‌دهندگان را قادر به طراحی بازی‌هایی با گرافیک بهتر برای مرورگر کاربران می‌کند. Babylon.js یک نسخه نمایشی بسیار چشمگیر دارد و در صورت استفاده از نسخه بتا کروم، می توانید آن را اجرا کنید.

به گفته گوگل نسخه این ماه، به عنوان یک بلوک ساختمانی برای به روز رسانی ها و پیشرفت های آینده منتشر خواهد شد. این نسخه کروم نویدبخش «ویژگی های گرافیکی پیشرفته تر» و «دسترسی عمیق تر به هسته‌ها» در آینده، همراه با بهبودهایی در نحوه توسعه محتوای اجرایی روی WebGPU است.

API مربوط به WebGPU  کروم در سال 2017 طراحی و توسعه آن از آن زمان تاکنون ادامه دارد. همچنین استاندارد آن مختص کروم نیست. در آینده، در فایرفاکس و سافاری نیز در دسترس خواهد بود. گوگل می گوید در حال توسعه پشتیبانی از سیستم عامل های بیشتری مانند لینوکس و اندروید است.

طبق اخبار دیگر مربوط به کروم، گوگل روز چهارشنبه اعلام کرد سعی در انتشار سریع‌تر نسخه‌های بعدی مرورگر را دارد. با وجود عدم انتشار زودتر نسخه های پایدار زودتر (و در واقع، برنامه انتشار آنها یک هفته به تعویق افتاده است)، گوگل قصد دارد با تجمیع ویژگی‌ها نسخه‌های پایدار را ارائه کند، و زمان بین ارائه موارد جدید توسط توسعه دهندگان به عموم مردم را کوتاه کند. این مسأله به هموار شدن روند توسعه کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.