۵ سال پشتیبانی اضافی برای ویندوز ۱۰ با سرویس 0patch

۵ سال پشتیبانی اضافی برای ویندوز ۱۰ با سرویس 0patch

به‌لطف سرویس 0patch، سیستم‌عامل ویندوز 10 پنج سال پشتیبانی اضافی دریافت خواهد کرد. حق اشتراک سالانه این سرویس برای کسب‌وکارهای کوچک ۲۷ دلار است.

به‌گزارش تک‌ناک، 0patch شرکتی است که سرویس‌های وصله‌های امنیتی کوچک و بدون اختلال را ارائه می‌دهد. این شرکت امروز اعلام کرد که قصد دارد حداقل برای پنج سال پس از پایان پشتیبانی رسمی مایکروسافت، وصله‌های امنیتی برای ویندوز 10 منتشر کند. این اقدام به کاربران امکان می‌دهد تا بدون نگرانی جدی بابت امنیت، به استفاده از دستگاه‌های فعلی خود ادامه دهند.

نئووین می‌نویسد که 0patch در انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی برای محصولات بدون پشتیبانی ناآشنا نیست. این شرکت همچنان برای ویندوز 7 و ویندوز سرور 2008، محصولات مایکروسافت آفیس و…، وصله‌ی امنیتی منتشر می‌کند.

از‌لحاظ فنی، 0patch هم‌اکنون در حال پشتیبانی از شش نسخه‌ی قدیمی‌تر ویندوز 10 است؛ اما کاربران همچنان می‌توانند به نسخه‌ی 22H2 به‌روزرسانی و به‌‌رایگان از مایکروسافت آپدیت دریافت کنند. با‌این‌حال، در اکتبر 2025 این امتیاز از بین خواهد رفت و آنجاست که 0patch وارد عمل می‌شود.

با 0patch، کاربران ویندوز 10 برای آسیب‌پذیری‌های امنیتی بحرانی که بعد از 14 اکتبر 2025 (زمان دریافت آخرین به‌روزرسانی رایگان ویندوز 10) کشف شوند، وصله دریافت خواهند کرد. این وصله‌های امنیتی مجموعه‌ی کوچکی از دستورالعمل‌های CPU هستند که به‌صورت مستقیم به فرایندهای در حال اجرا در حافظه‌ی کامپیوتر شما تزریق می‌شوند.

این رویکرد وصله‌کردن سریع و آسان را بدون نیاز به دست‌کاری فایل‌های اصلی یا راه‌اندازی مجدد سیستم امکان‌پذیر می‌کند. همچنین، 0patch درصورت ایجاد هرگونه مشکل، می‌تواند به‌سرعت تغییرات را لغو کند.

با‌توجه‌به پایان پشتیبانی ویندوز 10، کاربرانی که تمایل یا امکان ارتقا به ویندوز 11 را ندارند، دو گزینه‌ی دیگر پیش رو خواهند داشت:

  • پرداخت هزینه به مایکروسافت برای برنامه‌ی امنیت توسعه‌یافته (ESP) که به‌مدت سه سال برای کاربران خانگی و تجاری در‌دسترس است.
  • هیچ اقدامی انجام ندهند و با سیستم‌عامل بدون پشتیبانی و به‌روزرسانی امنیتی به کار خود ادامه دهند.

شبیه به برنامه‌ی امنیت توسعه‌یافته (ESP) مایکروسافت، 0patch سرویس رایگانی نیست. با‌این‌حال، این سرویس وعده‌ی پشتیبانی طولانی‌تر و مزایای اضافی را می‌دهد؛ از‌جمله وصله‌های سریع‌تر و بدون اختلال و وصله برای آسیب‌پذیری‌هایی که سازندگان رها کرده‌اند و وصله برای محصولات غیرمایکروسافت.

0patch اشتراکی سالانه است که برای افراد و کسب‌وکارهای کوچک به‌ازای هر کامپیوتر 24/95 یورو (حدود 27 دلار) هزینه دارد. همچنین، اشتراکی سازمانی برای سازمان‌های متوسط و بزرگ در نظر گرفته شده است که به‌ازای هر کامپیوتر 34/95 یورو (حدود 37 دلار) هزینه دارد.

مایکروسافت هنوز قیمت برنامه‌ی به‌روزرسانی‌های امنیتی توسعه‌یافته (ESU) را برای کاربران خانگی اعلام نکرده است؛ اما برای مشتریان تجاری، برنامه‌ی ESU سالانه 61 دلار برای هر کامپیوتر هزینه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram