پشتیبانی HyperOS شیائومی از مترجم برنامه داخلی

HyperOS، جدیدترین سیستم‌عامل شیائومی، از مترجم برنامه‌ی داخلی ۳۲بیتی بهره می‌برد. این سیستم‌عامل ۳۱اکتبر۲۰۲۳ (۹آبان۱۴۰۲) برای کاربران چینی منتشر شده است.

به‌گزارش تک‌ناک، شیائومی از انتشار سیستم‌عامل جدید خود، HyperOS، از دیروز ۳۱اکتبر۲۰۲۳ (۹آبان۱۴۲) و هم‌زمان با شروع فروش گوشی‌ها و دستبندها و تلویزیون‌های جدید خود، خبر داده است.

گیزچاینا می‌نویسد که Xiaomi Zhang Guoquan اعلامیه‌ای را منتشر و در آن تأیید کرده است که سیستم‌عامل جدید HyperOS از ترجمه‌ی برنامه‌‌ی 32‌بیتی پشتیبانی می‌کند. وی ادعا می‌کند اگرچه شیائومی 14 فقط از معماری 64بیتی پشتیبانی می‌کند، با استفاده از HyperOS، کاربران می‌توانند به‌طور یکپارچه برنامه‌های 32‌بیتی را روی دستگاه‌های جدید از‌طریق هسته‌ی ترجمه‌ی داخلی 32‌بیتی اجرا کنند.

به‌بیان ساده‌تر، شیائومی 13 می‌تواند برنامه‌های 32بیتی را به‌صورت ذاتی از‌طریق هسته‌ی کوچک پردازنده اجرا کند؛ در‌حالی‌که شیائومی 14 می‌تواند برنامه‌های 32‌بیتی را از‌طریق دیکودر موجود در هسته‌ی بزرگ اجرا کند. بنابراین، حتی اگر پردازنده از معماری 32‌بیتی پشتیبانی نکند، همچنان با برنامه‌های 32بیتی سازگار است.

برای جلوگیری از کرش و ایجاد مشکل در برنامه‌های شخص ثالث، شیائومی مجموعه‌ای از موتورهای CampatEngine را توسعه داده است. این موتورها بدون وابستگی به توسعه‌دهندگان برنامه‌های شخص ثالث، برنامه‌های شخص ثالث را با دستگاه‌ها سازگاری می‌کنند. شیائومی ادعا می‌کند از بیش از 90درصد از برنامه‌های ناسازگار با این موتور می‌توان به‌طور عادی استفاده کرد.

HyperOS چیست؟

HyperOS سیستم‌عاملی جدید است که آن را شیائومی توسعه داده و قرار است جایگزین سیستم‌عامل (رابط کاربری) قبلی شرکت، یعنی MIUI شود. هسته‌ی سیستم جدید HyperOS از لینوکس و سیستم Xiaomi Vela تشکیل شده است. سیستم جدید با هدف سبک‌تر و روان‌تر بودن از MIUI طراحی شده است و تمرکز آن روی عملکرد و عمر باتری است. شیائومی اعلام کرده است که HyperOS باید سریع‌تر و پاسخ‌گوتر از MIUI باشد و در‌زمینه‌ی عمر باتری نیز کارآمدتر باشد.

ویژگی‌های HYPEROS

مترجم برنامه‌ی 32بیتی

یکی از ویژگی‌های اصلی HyperOS، استفاده از مترجم برنامه‌ی 32بیتی داخلی است که در‌واقع بهتر از پشتیبانی نسل قبلی سیستم‌عامل است. این مترجم که با نام «تانگو» شناخته می‌شود، به برنامه‌های 32بیتی اجازه می‌دهد تا روی پردازنده‌های ARM (ای‌آرام) 64بیتی اجرا شوند که بهبود درخورتوجهی درمقایسه‌با پشتیبانی نسل قبلی سیستم‌عامل است. با استفاده از تانگو، کاربران می‌توانند برنامه‌های 32بیتی دلخواه خود را در دستگاه‌های جدید شیائومی‌شان به‌کار ببرند؛ حتی اگر این برنامه‌ها به‌روزرسانی نشده باشند تا پردازنده‌های 64بیتی را پشتیبانی کنند.

کاهش BLOATWARE

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که طرفداران شیائومی امیدوارند در HyperOS (mobile personalization layer based on Android published by Xiaomi, replacing MIUI) به آن برسند، کاهش نرم‌افزارهای اضافی است. در گذشته، از MIUI به‌دلیل تعداد زیادی از برنامه‌های ازپیش‌نصب‌شده‌ی همراه سیستم انتقاد زیادی شده است. با HyperOS کاربران امیدوارند تجربه‌ای نزدیک‌تر به نسخه‌ی استاندارد اندروید بدون تغییرات و بدون برنامه‌های از‌پیش‌نصب‌شده‌ی بیشتر کسب کنند.

به‌روز‌رسانی‌های به‌موقع‌تر

شیائومی در گذشته نیز به‌دلیل منتشر‌نکردن به‌موقع به‌روزرسانی‌های خود با انتقاد کاربران روبه‌رو شده است. با HyperOS، کاربران امیدوارند به‌روزرسانی‌های به‌موقع‌تری از شیائومی دریافت کنند. این مسئله چیزی است که شیائومی قول داده است با سیستم‌عامل جدید بر‌طرف شود.

تجربه‌ی بهتر اندروید

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که کاربران امیدوارند در HyperOS به آن برسند، تجربه‌ی نرم‌افزاری نزدیک‌تر به نسخه‌ی استاندارد اندروید است. این یعنی سیستم باید کمترین تغییرات و برنامه‌های از‌پیش‌نصب‌شده را داشته باشد و تجربه‌ای نزدیک به اندروید خالص ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.