اما و اگرهای تمکین آیفون از پورت شارژ USB-C

آیفون ۵ در سال ۲۰۱۲ اولین گوشی بود که از اتصال لایتنینگ استفاده کرد و اتصال ۳۰ پین را به تاریکخانه تاریخ فرستاد.

به گزارش تکناک، بیش از یک دهه بعد، اپل آماده است تا یکی از آخرین دستگاه‌های خود که از این پورت استفاده می‌کند را با USB-C اما نه با اراده خودش جایگزین کند.

از آنجایی که تصمیم اتحادیه اروپا تنها چند گزینه برای اپل باقی گذاشته است احتمالاً این شرکت تمایل دارد به جای تلاش برای پنهان کردن حقیقت پشت تغییرات امسال، به سمت این تغییر حرکت کند.

مارک گورمن در جدیدترین خبرنامه “Power On” خود توضیح داد که این تغییر باعث از دست دادن درآمدهای حق برندسازی برای تولیدکنندگان لوازم جانبی Made for iPhone (MFi) خواهد شد و اپل را در برابر افرادی که به راحتی آیفون را با یک دستگاه اندرویدی جایگزین می‌کنند، آسیب‌پذیرتر خواهد کرد. با این حال، احتمالاً اپل این تغییر را به عنوان یک حرکت نیکوکارانه و هوشمندانه نشان خواهد داد و ادعا خواهد کرد که طرح آن با تمرکز بر مصرف‌کنندگان صورت گرفته است.

به عنوان مثال، شما حالا می‌توانید با یک کابل و یک آداپتور شارژ که با مک‌بوک، آیپد، آیفون و باتوجه به یک مورد جدید شارژ کاستی AirPods کار می‌کند، به سفر بروید. خریداران آیفون ۱۵ پرو همچنین از سرعت انتقال داده و شارژ با سیم سریعتری بهره‌مند خواهند شد، اگرچه گورمن پیش‌بینی می‌کند اپل ممکن است عملکرد را هنگام استفاده از کابل‌ها و آداپتورهای غیر MFi محدود کند. اپل احتمالاً یک استاندارد جهانی را به کار بگیرد، اما این به معنای این نیست که نتواند برخی از تندرویی‌های کلاسیک خود را حفظ کند.

برای جلوگیری از تبدیل شدن این تغییر به یک فاجعه‌ی رسانه‌ای مانند حذف جک هدفون اپل احتمالاً هرگز نقش اتحادیه اروپا را به عنوان عامل این تغییر حداقل در رویدادهای رسمی خود اعلام نخواهد کرد.

سیاستمداران نظریه‌پردازی کرده‌اند که پذیرش USB-C در تمامی تلفن‌ها، تولید پسماند الکترونیکی را کاهش خواهد داد، زیرا بیشتر دستگاه‌ها می‌توانند از یک استاندارد مشترک برای کابل‌ها و آداپتورهای شارژ استفاده کنند. اپل ادعا کرده است که انتقال به USB-C باعث بی‌استفاده شدن تمامی لوازم جانبی Lightning جاری خواهد شد. همچنین، سال گذشته، مدیر بازاریابی اپل، نفرت خود را از دخالت دولت‌ها در تصمیمات طراحی محصولات بیان کرده بود.

اگرچه این تغییر چندین مزیت برای مصرف‌کنندگان دارد، اما به نظر می‌رسد منصفانه باشد که فرض کنیم اپل به عنوان یک برند، در صورتی که اتحادیه اروپا دخالت نمی‌کرد، هنوز هم با کانکتور Lightning پیش می‌رفت.

مدت زمان زیادی است که طرفداران و خریداران جدید اپل از آیفون های USB-C جانبداری می کنند. از این پس حداقل شما و دوستان و خانواده‌ تان که آیفون دارند، به زودی قادر خواهید بود یک کابل شارژ را به اشتراک بگذارید یا از دیگران قرض بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.