بروزرسانی ویندوز 11 در VBS اختلال ایجاد کرد

گزارش ها حاکی است به‌روزرسانی اخیر ویندوز 11 ظاهراً باعث ایجاد مشکلات مختلفی به دلیل جداسازی هسته (VBS) شده است.

گزارش ها حاکی است به‌روزرسانی اخیر ویندوز 11 ظاهراً باعث ایجاد مشکلات مختلفی به دلیل جداسازی هسته (VBS) شده است.

به گزارش تک ناک، در میان ویژگی‌های امنیتی مختلفی که مایکروسافت با ویندوز 11نسخه 21h2  بهبود داد، ویژگی  امنیت مبتنی بر مجازی‌سازی (VBS) بود که به آن Core Isolation نیز می‌گویند. همانطور که از نام آن پیداست، VBS با هدف   “محافظت اضافی در برابر بدافزارها و سایر حملات با جداسازی فرآیندهای رایانه از سیستم عامل و دستگاه شما” است.

اما در نتیجه این امر، ابزارهای بهینه سازی مانند Extreme Tuning Utility (XTU)، MSI’s Afterburner و  چند نرم افزار دیگر در ویندوز  11  ً به درستی کار نمی کنند.

به عنوان مثال، XTU ممکن است پیغام  “اورکلاک غیرفعال است” را در سیستمی که کاملاً قادر به اورکلاک است در ویندوز  یازده  نشان دهد. این مشکل به دلیل مسدود کردن دسترسی این نرم افزارها به رجیسترهای مختلف مانند صندوق پستی اورکلاک (MSR 150h) در ویندوز  11 اتفاق می افتد.

این دسترسی به رجیسترها  برای مواردی مانند اورکلاک، افزایش یا کاهش ولتاژ تراشه ها ضروری است و VBS یا Core Isolation با بروز رسانی در ویندوز  یازده این امکانات را مسدود کرده است .

به نظر می رسد حتی اگر بخواهید تنظیمات را از بایوس تغییر دهید، مشکل همچنان ادامه دارد. مشکلات در دستگاه‌های MSI گزارش می‌شوند، اما ممکن است سیستم‌های سایر OEMها و فروشندگان نیز تحت تأثیر قرار گیرند.

در حالی که VBS در ویندوز یازده نیز وجود دارد، اما این گزینه در ویندوز 10 به صورت  پیش فرض فعال نیست. با این حال، در ویندوز 11، VBS به طور پیش فرض در نصب های تمیز ویندوز 11 (نصب هایی که شامل ارتقای ویندوز 10 به ویندوز 11 نمی شوند) حداقل در ابتدا، روشن بوده است .البته ممکن است نسخه بعدی آن را غیرفعال کرده باشد، اما گزارش جدید نشان می دهد که به روزرسانی اخیر ویندوز یازده  یک بار دیگر این ویژگی را به طور پیش فرض فعال کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.