تراشه M4 برای تمام مک‌های اپل استفاده می‌شود

تراشه M4 برای تمام مک‌های اپل استفاده می‌شود

شرکت اپل از تراشه M4 خود در تمام مدل‌های مک که در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ عرضه می‌شوند، استفاده خواهد کرد. همچنین مدل‌های قدرتمندتر M4 Pro و M4 Max در حال آماده‌سازی هستند.

به گزارش تک‌ناک، تراشه M4 برای اولین بار در آیپد پرو ۱۱ و ۱۳ اینچی معرفی شد، امّا اپل استراتژی گسترده‌تری برای استفاده از همین تراشه در مدل‌های مختلف مک دارد. بر اساس یک گزارش، این اولین باری خواهد بود که اپل از M4 در کل خانوادۀ مک خود، از جمله دسکتاپ‌های فوق‌العاده قدرتمند، استفاده می‌کند.

به نوشتۀ wccftech عرضۀ مک‌های iMac، مک‌بوک پرو (نسخه‌های پایین‌رده و بالارده) و مک مینی (مدل‌های پایین‌رده و بالارده) با تراشۀ M4 برای اواخر سال ۲۰۲۴ تا اوایل ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است. مک‌بوک ایرهای جدید در بهار ۲۰۲۵ عرضه خواهند شد و مدل‌های Mac Pro و Mac Studio نیز تقریباً در نیمۀ دوم سال آینده وارد بازار می‌شوند. این اولین باری است که اپل یک خانواده تراشۀ جدید را در تمام مک‌های تولیدی خود به کار می‌برد. این حرکت پس از افزودن M4 به آیپد پرو در ماه مه انجام می‌شود.

پیش‌تر گزارش دادیم که هر دو مدل Mac Pro و Mac Studio با تراشۀ M4 Ultra برنامه‌ریزی شده‌اند، که نشان می‌دهد قبل از عرضۀ M4 Ultra، شاهد M4 Pro و M4 Max خواهیم بود.

در حال حاضر هیچ عدد تخمینی یا شایعه‌ای در مورد عملکرد آنها وجود ندارد، امّا توانایی‌های M4 به طور قطع ما را برای عرضه‌های آینده هیجان‌زده می‌کند. چرا که نسخۀ ۱۰ هسته‌ای پردازندۀ مرکزی این تراشۀ ۳ نانومتری، به راحتی رقبایی مانند اسنپدراگون X الیت و M3 پرو را در نتایج تک هسته‌ای و چند هسته‌ای شکست می‌دهد و تا ۴۵ درصد سریع‌تر از M2 و M3 در بنچمارک گیک‌بنچ ۶ عمل می‌کند.

علاوه بر این، عملکرد نسخۀ ۹ هسته‌ای پردازندۀ مرکزی نیز کاهش نخواهد داشت، به این دلیل که می‌تواند نزدیک به نسخۀ ۱۰ هسته‌ای عمل کند. با توجه به اینکه مدل‌های جدید مک‌بوک پرو دارای سیستم خنک‌کنندۀ قوی‌تری خواهند بود، این احتمال وجود دارد که اپل M4 را برای کار در سرعت‌های کلاک بالاتر تنظیم کند و عملکرد تک هسته‌ای و چند هسته‌ای حتی بالاتری را ارائه دهد. متأسفانه برای فهمیدن این موضوع باید تا زمان عرضۀ رسمی در اواخر سال جاری منتظر بمانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram