ترفند جالب کلاغ ها برای مقابله با پرندگان مهاجم

مطالعات جدید بر رفتار پرندگان نشان می دهد که زاغ ها و کلاغ ها برای دور نگه داشتن پرندگان مهاجم از لانه خود، از خوشه های تیغ مانند استفاده می کنند.

به گزارش تکناک، بدون شک شما هم تا به حال میخ های فلزی را دیده اید که در قسمت بیرونی برخی ساختمان ها قرار می گیرند تا از ورود پرندگان جلوگیری کنند. استفاده بسیار طعنه آمیز از چنین موادی، موضوع مطالعه ای است که اخیرا توسط دانشمندان مرکز تنوع زیستی Naturalis هلند و موزه تاریخ طبیعی روتردام انجام شده است.

همه چیز از آنجا شروع شد که یک بیمار در بیمارستان آنتورپ یک لانه بزرگ و غیرمعمول زاغ را در بالای درختی در حیاط این مرکز مشاهده کرد. پس از بررسی دقیق تر، مشخص شد که آن لانه حاوی حدود 1500 خوشه تیغ مانند ضد پرنده است. این خوشه های دراز تیغ مانند، توسط این پرندگان، از حدود 50 متری بام دیواری بیمارستان کشیده شده بودند.

زاغ ها این خوشه های تیغ مانند را طوری قرار دادند که از لانه مسقف بیرون زده بودند تا دیگر پرندگان را از رفتن و خوردن تخم ها یا جوجه ها منصرف کنند. زاغ ها و سایر پرندگان مرتبط به طور منظم از سایر مصالح ساختمانی تیز مانند سیم خاردار و شاخه های خاردار برای همین منظور استفاده می کنند.

در مورد سایر اعضای خانواده کلاغ ها، محققان یک لانه کلاغ (Corvus : genus of birds) مردار هلندی را که سنبله ها را در خود جای داده بود را نیز ثبت کردند. علاوه بر این، مشخص شد که زاغ ها قبلاً در سایر نقاط هلند و در اسکاتلند و بلژیک از این خوشه های تیغ مانند استفاده می کردند.

فلوریان هیمسترا، زیست شناس از مرکز تنوع زیستی Naturalis گفت: این واقعاً شبیه یک شوخی است. حتی برای من به عنوان یک محقق لانه، این ها عجیب ترین لانه های پرندگانی هستند که تا به حال دیده ام.

مقاله ای در مورد این تحقیق اخیراً در مجله Deinsea منتشر شده است. لانه زاغ اصلی در حال حاضر در اتاق LiveScience Naturalis به صورت قابل مشاهده است و لانه کلاغ در موزه تاریخ طبیعی روتردام به نمایش گذاشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.