جدیدترین آمار و ارقام از بازار نانو ایران

جدیدترین آمار و ارقام از بازار نانو ایران

در حالی که تنها ۴ شرکت فعال در حوزه نانو توانسته‌اند حجم فروش بیش از هزار میلیارد تومان را برای خود ایجاد کنند ولی این تعداد شرکت توانسته‌اند ۱۹ درصد سهم بازار را از آن خود کنند.

به گزارش تکناک به نقل از ایسنا، با رسوخ فناوری نانو (nanomaterial : material with single units small sized between 1 to 100 nm) در بخش‌های صنعتی، بازار این محصولات رو به گسترش رفت به گونه‌ای که در حال حاضر ۳۸۵ شرکت فعال در حوزه نانو فعال شده و برخی از آنها توانسته‌اند گردش مالی بیشتر از هزار میلیارد را برای خود رقم زنند.

طبق آمارها از تعداد ۳۸۵ شرکت فعال در حوزه نانو فناور ۴ شرکت دارای حجم فروش بالای هزار میلیارد تومان هستند که این محصولات توانسته‌اند ۱۹ درصد از کل بازار را به خود اختصاص دهند. همچنین ۶۵ شرکت دارای حجم فروش بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان هستند که ۶۶ درصد سهم بازار را دریافت کرده‌اند. اطلاعات بیشتر در جدول ذیل آمده است:

تعداد شرکت‌ها حجم فروش سهم کل بازار
۴ بالای هزار میلیارد تومان ۱۹ درصد
۶۵ بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ ۶۶ درصد
۱۱۸ بین ۱۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان ۱۴ درصد
۱۹۸ شرکت تا ۱۰ میلیارد تومان یک درصد

از نظر تفکیک استانی نیز استان تهران با سهم ۶۴.۴ درصدی و با حجم فروش ۱۳۹ هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال در رتبه اول قرار دارد و پس از آن استان اصفهان با سهم ۱۲.۶ درصدی قرار گرفته است:

بر اساس آمارها در حوزه ساخت و ساز به دلیل وجود شرکت‌های بیشتر(۷۴ شرکت) حجم فروش و صادرات و همچنین رقابت بیشتر از سایر حوزه‌ها است. الکترونیک و اپتیک-فوتونیک هم سهم بالایی از بازار محصولات نانوی ایران را دارد ولی فقط پنج شرکت در این حوزه فعال هستند.

در صنعت خودرو و نفت و گاز با وجود حجم فروش بالا، میزان صادرات اندک است. همچنین دو حوزه رنگ و پوشش و نساجی جز حوزه‌های با حجم صادرات نسبتا بالا هستند و کمترین شرکت‌ها در حوزه‌های الکترونیک-اپتیک، کشاورزی و آب و محیط زیست هستند.

بیشترین تعداد شرکت‌ها هم پس از صنعت ساخت و ساز در حوزه خدمات، تجهیزات و دارو و سلامت فعالیت دارند.پس از آن خدمات با حضور ۴۶ شرکت و تجهیزات با حضور ۳۴ شرکت حضور دارند. نساجی و لوازم خانگی هر کدام با ۲۴ شرکت، رنگ و پوشش و خودرو هر کدام با ۲۳ شرکت، پلیمر با ۲۱ شرکت و نانو مواد با ۲۰ شرکت در رده های بعدی این دسته‌بندی قرار دارند.

دو حوزه نیرو و انرژی‌های تجدیدپذیر و آموزش که صادرات نداشتند در نمودار نیامده‌اند.

بازار محصولات نانو به تفکیک فناوری‌های مورد استفاده

منظور از آنالیز و شناسایی، فناوری به کار رفته در ساخت تجهیزات آنالیز و شناسایی نانومواد و محصولات نانویی است که انواع روش‌های نوری، طیف سنجی، جداسازی و غیره در این دسته قرار می‌گیرند. نانوکلوئید شامل انواع محلول و اسپری حاوی نانو ذرات در فرم کلوئیدی هستند که در موادی چون شوینده‌های نانو، محلول و اسپری ضدعفونی کننده یا آب گریزکننده سطوح، پوشش‌های شفاف پایه آب به کار می‌روند. منظور از کیت تشخیص نیز فناوری‌های مورد استفاده برای تولید تست‌های تشخیص سریع انواع هورمون‌ها، مواد مخدر از نمونه‌های خونی و ادراری است.

در حوزه نانوپوشش‌ها، بیش از ۹۷ درصد بازار محصولات نانو در سال ۱۴۰۱ مربوط به فناوری رسوب‌دهی فیزیکی بخار(PVD) است و سایر فناوری‌های پوشش دهی در مجموع زیر سه درصد از بازار سهم دارند.

سهم بازارهای مربوط به پوشش دهی با فناوری رسوب دهی به این شرح است:

تزئینی با سهم ۷۶.۴ درصد بازار
بازتابنده با سهم ۱۸.۷ درصد بازار
مقاومت به خوردگی با ۲.۷ درصد بازار
مقاومت به سایش با سهم ۱.۲ درصد بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.