حمایت مالی دولت چین از رقیب انویدیا

دولت چین، استارتاپی را که دارای GPU سازگار با CUDA است را به صورت مالی پشتیبانی می‌کند تا بتواند با انویدیا رقابت کند.

به گزارش تکناک، شرکت Denglin Technology، یک شرکت توسعه دهنده GPU مستقر در شانگهای چین است که در سال 2017 تأسیس شده است. این شرکت به تازگی توسط صندوق سرمایه گذاری اینترنت چین، تأمین مالی شده است.

GPU در دستور پردازش این شرکت ادعا شده است که دارای “معماری پردازشی سازگار با مدل های برنامه نویسی مانند CUDA/OpenCL” است، که باعث می شود برای رقابت با شرکت Nvidia در موقعیت خوبی قرار گیرد. بنابراین، احتمالاً از بزرگترین مزیت رقابتی Nvidia یعنی CUDA برای رقابت با آن استفاده خواهد کرد.

طبق گزارش Jon Peddie Research، سرمایه‌گذاری مالی، پژوهش و توسعه محصولات Denglin را پیشرفت داده و تولید انبوه و تجاری‌سازی GPU جدید Goldwasser آنها را شتاب خواهد داد.

خط تولید محصولات Denglin، از جمله محصول اصلی آن یعنی Goldwasser، در اصل برای برنامه‌های هوش مصنوعی طراحی شده است. شرکت پیش‌تر، اعلام کرده بود که این GPU همچنین برای بازی‌ها نیز قابل استفاده است. شرکت ادعا می‌کند که Goldwasser اولین GPU کاری چینی است که به‌صورت موفقیت‌آمیز برای برنامه‌های تجاری بزرگ اجرا شده است.

طبق گزارش JPR ، یکی از ویژگی‌های GPU Goldwasser، معماری GPU + Denglin است که فناوری محاسباتی ناهمگن بر روی تراشه تعریف شده توسط نرم‌افزار را قدرتمند می‌سازد.

جالب ترین بخش گزارش این است که Goldwasser ادعا می‌کند مستقیماً با مدل‌های برنامه‌نویسی مانند CUDA نویدیا سازگار است. (بیشتر ادعاهای سازگاری مستقیم CUDA در اینجا قرار دارد.) بنابراین، تأمین مالی از دولت می‌تواند از چارچوب‌های CUDA رقیب Nvidia برای محاسبات استفاده کند.

البته، هنوز دیده نشده است که Denglin بتواند سیلیکونی بسازد که برای پایان دادن به حاکمیت انویدیا در بازار GPU های هوش مصنوعی کافی باشد، اما قطعاً همچین انگیزه ای دارد.

موسسان شرکت Denglin Technology، یعنی لی جیانون و وانگ پینگ فارغ‌التحصیل دانشگاه تسینگ‌هوا هستند و معاون عملیات جهانی آنها، یعنی یانگ جیان، پیش‌تر در یک موقعیت مشابه در زنجیره تأمین جهانی هواوی خدمت می‌کرده است.

Denglin با تجربه گسترده خود در زمینه تحقیق و توسعه و تجاری‌سازی GPU، هفت مرکز تحقیق و توسعه در شهرهای مختلف از جمله وادی سیلیکون، چنگدو و هانگژو را اداره می‌کند. بر اساس گزارش JPR، شرکت Denglin یکی از ۱۳ توسعه‌دهنده GPU در چین است.

طبق داده‌های Verified Market Research (در هند) که توسط JPR نقل شده‌اند، بازار GPU جهانی در سال 2021 به ارزش 33.47 میلیارد دلار بوده و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 به 477.37 میلیارد دلار ، با نرخ رشد سالانه مرکب 34.4 درصد از سال 2021 تا 2030 برسد.

این رشد در اصل به دلیل افزایش تقاضا از کاربران حرفه‌ای نرم‌افزار، گیمرها و طرفداران اسپرت الکترونیک پیش می‌رود. در همین حال، هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به یکی از عوامل مهم در این بازار است.

Goldwasser یک تازه وارد دیگر در صحنه استارتاپ‌های GPU چینی است و به نظر می‌رسد با ادعای سازگاری با CUDA و تأمین مالی جدید از دولت چین، آماده به دست آوردن تأثیر بیشتر در زمان کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.