افزایش خودکشی همزمان با ظهور ماه کامل

 مطالعات جدید روانپزشکان دانشگاه ایندیانا نشان داده است که بین ظاهر شدن ماه کامل و افزایش مرگ و میر به دلیل خودکشی، ارتباطی وجود دارد.

 مطالعات جدید روانپزشکان در دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا نشان داده است که بین ظاهر شدن ماه کامل و افزایش مرگ و میر به دلیل خودکشی، ارتباطی وجود دارد.

به گزارش تکناک، قرن‌هاست که تأثیر مرموز ماه کامل بر رفتار انسان مطرح شده است. نیکولسکو و همکارانش اطلاعات دفتر پزشکی قانونی شهر ماریون را در مورد خودکشی‌هایی که از سال 2012 تا 2016 رخ داده بود، تجزیه و تحلیل کردند. همچنین تیم تحقیقاتی مشاهده کرد که خودکشی به احتمال زیاد در بعدازظهر، بین ساعت 3 تا 4 بعد از ظهر و ماه سپتامبر افزایش معناداری پیدا می کند.

این تیم تحقیقاتی اخیرا یافته های خود را در مجله Discover Mental Health منتشر کرده است.

نیکولسک، رهبر این مطالعه جدید گفت: ما در این مطالعه از دیدگاه بالینی و سلامت عمومی، پیام‌های مهمی را دریافت کردیم. بیماران پرخطر باید در هفته ای که ماه کامل است، به ویژه در اواخر بعدازظهر با دقت بیشتری پیگیری شوند.

نیکولسکو و تیمش قبلاً هم آزمایش‌های نشانگر زیستی خون را برای سایر شرایط سلامت روان (اضطراب، افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه) ایجاد کرده بودند. با استفاده از نمونه‌های خونی که قبلاً توسط پزشک قانونی از برخی از افراد گرفته شده بود، این تیم توانست نشانگرهای زیستی را بررسی کنند.

نیکولسکو گفت: در مطالعات قبلی، ما نشانگرهای زیستی مهم خونی را برای پیش‌بینی خودکشی، شناسایی کرده بودیم. در این پژوهش، ما این نشانگرهای زیستی را برای ماه کامل، ساعات اوج روز و ماه اوج سال، مورد آزمایش قرار دادیم و به نظر می‌رسد که این نشانگرها می‌توانند خودکشی را در این دوره‌های زمانی پیش‌بینی کنند. این نشانگرهای زیستی، که به عنوان “ساعت شبانه‌روزی” شناخته می‌شوند، با تنظیم ساعت درونی بدن توسط ژن ها، این قابلیت را دارند که خودکشی را پیش‌بینی کنند. همچنین، با استفاده از این نشانگرهای زیستی، ما متوجه شدیم که افراد مبتلا به سومصرف الکل یا افسردگی، در این دوره‌های زمانی ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند.

نیکولسکو گفت: نور محیط، ساعت بدن و همچنین نحوه خواب افراد و تاثیر آن ها در خودکشی باید با دقت بیشتری مطالعه شود. حتی تغییر در نور می تواند افراد آسیب پذیر را در ارتباط با سایر عوامل خطر تحت تاثیر قرار دهد.

نیکولسکو در مورد دو دوره اوج دیگر خودکشی گفت: ساعت اوج خودکشی از ساعت 15 تا 16 است. این مسئله می‌تواند به عوامل استرس‌زا در طول روز و همچنین کاهش نوری که در آن زمان از روز شروع می‌شود مرتبط باشد. احتمالا همین مسئله باعث کاهش فعالیت ژن‌های موثر در تنظیم ساعت شبانه‌ روزی و کورتیزول می‌شود. علاوه بر آن، در ماه سپتامبر، درحالیکه بسیاری از مردم، تعطیلات پایان تابستان را تجربه می کنند و این موضوع می تواند باعث استرس و همچنین اختلالات عاطفی فصلی شود، چراکه  نور خورشید در آن زمان از سال، کاهش می یابد.

نیکولسکو گفت: آزمایش ما نشان می دهد که ماه کامل، فصل پاییز و اواخر بعد از ظهر، بهترین محرک ها برای افزایش خطر خودکشی هستند، به ویژه در افرادی که از افسردگی یا اختلالات سومصرف الکل رنج می برند.

نیکولسکو امیدوار است در آینده بررسی کند که آیا استفاده از موبایل یا هرگونه وسیله الکترونیکی دیگری در شب به افزایش خودکشی در افراد، به ویژه جوانان، دامن می زند یا خیر. نیکولسکو گفت: در بعضی از مناطق جهان هرشب ماه کامل وجود دارد و ما قطعا باید این مناطق را خیلی بیشتر و دقیق تر مطالعه کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.