کشف یک دارو برای افزایش طول عمر بیماران سرطانی

یک دارو با تمرکز بر سلول های سرطانی می تواند به "بیماران مبتلا به سرطان بهای بدخیم" می تواند عمر بیماران مبتلا به سرطان را افزایش دهد

داروی جدیدی کشف شده است که می تواند عمر بیماران مبتلا به سرطان های لاعلاج را افزایش دهد. این دارو با تمرکز بر سلول های سرطانی می تواند به “بیماران بدخیم سرطانی” برای داشتن بدن سالم تر و زندگی طولانی تر کمک کند.

به گزارش تکناک، سرطان هر ساله زندگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. بر اساس این آمار، حدود 10 میلیون نفر در سال 2020 جان خود بر اثر سرطان از دست دادند. این مورد تقریباً یک مورد از هر شش مرگ را شامل می شود.

اگر درمان های پزشکی مناسب در دسترس باشد، بسیاری از سرطان ها قابل درمان است بنابراین می توان با اقداماتی، جان بسیاری از مبتلایان را نجات داد.

اکنون دانشمندان، داروی سرطانی امیدوارکننده ای ساخته اند که فقط سلول های سرطانی را هدف قرار می دهد. این دارو پتانسیل این را دارد که به “بیماران بدخیم سرطانی” برای داشتن بدن سالم تر و زندگی طولانی تر کمک کند.

ATX-101 نام درمان جدید سرطان (cancer : group of diseases involving abnormal cell growth and spread) است. بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی، این درمان اکنون روی 20 فرد مبتلا به سرطان که بیمار لاعلاج بودند، آزمایش شده است. همه این بیماران قبل از شروع این درمان، درمان های دیگری را امتحان کرده بودند که هنوز در مرحله آزمایشی بود.

با توجه به نتایج آزمایش پس از شش هفته، 70 درصد بیماران در وضعیت پایداری قرار داشتند. در حالی که 12 نفر از آنها تا 18 هفته تحت درمان ماندند و شرایط پایداری داشتند، یک زن به مدت 17 ماه دارو را مصرف کرد و شرایطش برای بیش از دو سال پایدار ماند.

یکی از اهداف این مطالعه این بود که محققان ببینند آیا این دارو برای بیماران سرطانی سمی است یا خیر. به گفته محققان، این درمان تنها بر سلول های سرطانی تحت استرس تاثیر دارد و هیچ تاثیری بر سایر سلول های سالم بدن نداشته است. به همین دلیل این درمان ممکن است از ریزش موهای بیماران سرطانی نیز جلوگیری کند.

یکی از محققان این آزمایش گفت: سلول های سرطانی نسبت به سایر سلول ها استرس بیشتری دارند. با این حال، آنها حتی زمانی که آسیب دیده باشند به رشد خود ادامه می دهند و از بین نمی روند. البته درمان مرسوم شیمی درمانی فشار بیشتری بر سلول های سرطانی وارد می کند به طوری که سلول ها در نهایت از بین می روند. شیمی درمانی، همه سلول ها از جمله سلول های طبیعی مانند فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه کل بدن را با عوارض جانبی زیادی مانند ریزش مو روبرو می شود.

مرحله دوم این آزمایش آغاز شده است

آزمایش‌های قبلی روی حیوانات نشان داد که این دارو می‌تواند سرطان را در آزمایشگاه شکست دهد. درحال حاضر این آزمایش ها به مرحله دوم راه یافته اند.

در این مرحله، تیم باید اثربخشی دارو را نشان دهد. در ایالات متحده، بیماران مبتلا به سارکوم که نوعی سرطان بافت همبند است، تحت آزمایشات مرحله 2 هستند. به گفته تیم تحقیقاتی، ساخت این دارو 18 سال طول کشیده است و بیش از 20 میلیون یورو هزینه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.