۱۵۰ طرح کلان ملی فناوری با کمک دانش‌بنیان‌ها تجاری‌سازی شد

طرح کلان ملی فناوری

با کمک دانش‌بنیان‌ها در سه سال گذشته ۱۵۰ طرح کلان ملی فناوری در حوزه‌های مختلف تجاری‌سازی شد.

به گزارش تک ناک، طرح‌ های کلان ملی فناوری بخش مهمی از فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محسوب می‌شوند.
این طرح‌ها از ویژگی‌های بارزی مانند اثربخشی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ایجاد هم‌افزایی و هماهنگی بین‌المللی بخش خصوصی برای انجام طرح‌های راهبردی و اقتدار آفرین، تجاری‌سازی تحقیقات کاربردی با سطوح فناوری بالا و کارآفرینی فناورانه برخوردارند.
اجرای این طرح  های کلان ملی فناوری نیازمند مشارکت گسترده بازیگران مختلف است که به نیازهای اساسی و راهبردی کشور پاسخ می‌گوید. حمایت از این طرح‌ها، با توجه به آثار آن‌ها در تولید، خودکفایی و اشتغال‌زایی یکی از ابزارهای مهم در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان به شمار می‌رود.
در سه سال گذشته ۱۵۰ طرح کلان ملی با کمک دانش‌بنیان‌ها انجام و تجاری‌سازی شده است، در این سه سال ۸۰۰ میلیارد تومان قرارداد فناورانه با شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد و پرداخت شده است.
در حال حاضر طرح‌های کلان ملی فناوری در حوزه‌های سلامت، کشاورزی و صنایع غذایی، حمل‌ونقل پیشرفته، صنایع راهبردی، انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی، مواد، تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته، دیجیتال و هوشمند سازی، دانش‌های بنیادی و فناوری‌های سبز انجام می‌شود که در هرکدام از حوزه‌ها چندین طرح کلان ملی فناوری با موفقیت انجام شده است.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری مهم‌ترین اولویت طرح‌های کلان ملی فناوری را محیط‌زیست خطاب کرده و گفت: نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در توسعه فناور‌ی‌های سازگار با محیط‌زیست، اثرگذاری خود را به اثبات رسانده است و خوشبختانه، بخش عمده‌ای از طرح‌های کلان ملی مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در حوزه محیط زیست تعریف شده است.

digikala
digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.