ناشنوایان با این عینک مکالمات اطرافیان را می خوانند

عینک ناشنوایان که گفتار را به متن تبدیل می کند

پژوهشگران موفق به ساخت عینکی برای ناشنوایان شده‌اند که می‌تواند گفتار و مکالمات مردم را برای آنها به متن تبدیل کند و متن‌های آماده شده را روی شیشه‌های عینک نشان دهد تا فرد ناشنوا بتواند آنها را بخواند.

به گزارش تک ناک و به نقل از برنا، شیشه‌های این عینک، در واقع دو صفحۀ نمایش واقعیت افزوده (Augmented Reality) هستند که می‌توانند به کمک یک اپلیکیشن، هر محتوایی را برای کاربر به متن تبدیل کنند و مقابل چشمانش به نمایش بگذارند.
یورونیوز اضافه کرد که این عینک توسط شرکت بریتانیایی XRAI Glass ساخته شده و حدود سه ماه پیش نیز به ثبت رسیده است.به کمک این عینک، افراد ناشنوا و کم شنوا نه تنها می‌توانند صدای مکالمات حضوری که در اطراف آنها انجام می‌شود را «بخوانند» بلکه می‌توانند به همین روش مکالمات تلفنی را نیز درک کنند.

عینک ساخته شده برای ناشنوایان

با این وجود این عینک هنوز اشکالاتی دارد؛ از جمله اینکه چنانچه گروهی از افراد بطور همزمان با یکدیگر مشغول صحبت باشند، برای این دستگاه تبدیل حرف‌های آنها به متن دشوار خواهد بود؛ به همین دلیل این سیستم عملا در فضاهای آرام کارایی دارد.

شیشه‌های کاملا سیاه رنگ آن نیز شاید خوشایند همگان نباشد؛ بویژه هنگامی که فرد در جلسه‌ای نشسته است و برخلاف همگان، چیزی شبیه به «عینک آفتابی» به چشم دارد.به همین دلیل، این شرکت برای شروع تنها ۱۰۰ عدد از این عینک‌ها را بطور آزمایشی می‌سازد تا از شهریورماه در دسترس عموم قرار بگیرند و سپس با توجه به میزان استقبال بازار، بر شمار تولیداتش می‌افزاید.

عینک نا شنوایان با شیشه دودی شاید خوشایند همه نباشد

بهای این عینک ۳۹۹ پوند (۴۸۴ دلار) است و تنها در چند کشور عرضه خواهد شد. اپلیکشین تبدیل صدا به متن نیز بطور رایگان در اختیار خریداران قرار خواهد گرفت اما آنها باید برای بهره مندی از برخی امکانات جانبی این عینک، مبلغ جداگانه‌ای پرداخت کنند.

این عینک در زمانی به بازار می‌آید که همه‌گیری ویروس کرونا، زندگی را برای ناشنوایان و کم شنوایان دشوار کرده است. زیرا این افراد برای درک سخنان طرف مقابل، عمدتا به لب‌خوانی تکیه می‌کنند اما عمومی شدن استفاده از ماسک باعث شده که توانایی آنها برای درک سخنان دیگران بشدت کاهش یابد. استفاده از این عینک، می‌تواند «مانع» ماسک را از بین ببرد تا آنها بتوانند آنچه گفته می‌شود را ببینند.

 

اگرچه افراد کم شنوا هم اکنون نیز می‌توانند به کمک برخی اپلیکیشن‌های تلفن خود از آنچه در اطرافشان می‌گذرد درک بهتری داشته باشند، اما به کمک شیشه‌های عینک جدید می‌توانند حتی زمانی که تلفن همراهشان در جیبشان است، حرف‌های دیگران را بخوانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.