قابلیت جدید یوتیوب برای پیدا کردن آهنگ دلخواه

یوتیوب در حال آزمایش یک قابلیت جستجو است تا کاربران در اندروید بتوانند با زمزمه کردن آهنگ، آن را پیدا کنند.

به گزارش تکناک، به نظر می‌رسد این ویژگی یک گام مهم به‌سوی جلو در مقایسه با برنامه تشخیص موسیقی Shazam اپل باشد.

همانطور که در صفحه پشتیبانی یوتیوب ذکر شده است، این پلتفرم به امتحان قابلیت جستجو بر اساس آهنگ در نسخه اندرویدی برنامه می‌پردازد. این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد تا با زمزمه کردن، خواندن یا ضبط کردن یک آهنگ، آن را در یوتیوب پیدا کنند.

کاربرانی که به این آزمایش دسترسی دارند می‌توانند از جستجوی صوتی یوتیوب به ویژگی جستجوی آهنگ جدید جابه‌جا شوند و یک آهنگ را برای سه ثانیه یا بیشتر زمزمه کنند، بخوانند یا ضبط کنند. سپس پلتفرم آهنگ را شناسایی کرده و کاربر را به ویدیوهای مناسب یوتیوب هدایت می‌کند که شامل ویدیوی موسیقی رسمی، محتوای تولیدشده توسط کاربران یا Shorts باشد.

قابلیت جستجو بر اساس آهنگ تنها برای یک بخش کوچکی از کاربران اندروید در دسترس است. اگر این قابلیت به طور گسترده‌تری عرضه شود، می‌توانیم ببینیم که برای بسیاری از افراد مفید خواهد بود زیرا یوتیوب یک مقصد محبوب برای جستجوی آهنگ‌ها است.

آخرین آزمایش Youtube احتمالاً به برخی از کاربران آشنا باشد. در سال 2020، شرکت مادر یوتیوب یعنی گوگل، ابتدا این قابلیت را در  Google app، Google Search widget و Google Assistant راه اندازی کرد و به کاربران اجازه داد تا با طنین دادن، صدا زدن یا خواندن در آیکون میکروفون، یک آهنگ را شناسایی کنند. با این حال، تفاوت اصلی در این است که ویژگی گوگل نیازمند زمزمه کردن توسط کاربران به مدت 10-15 ثانیه است تا آهنگ شناسایی شود.

همانطور که گوگل پیش‌تر توضیح داده بود، این ویژگی بر اساس مدل‌های یادگیری ماشین ساخته شده است که می‌توانند زمزمه یک فرد را با “اثر انگشت” یا ملودی امضایی یک آهنگ مطابقت دهند. شرکت به TechCrunch تأیید کرده است که آزمایش جدید Youtube از همان تکنولوژی استفاده می‌کند که در ویژگی گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برنامه‌های تشخیص موسیقی دیگر مانند SoundHound و MusixMatch نیز قادر به شناسایی آهنگ‌ها با خواندن یا زمزمه کردن ملودی هستند، اما نسبت به Youtube و گوگل محبوبیت کمتری دارند. با این حال، ما همچنان توصیه می‌کنیم آنها را نیز امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.