مشکلات خواب خطر سکته مغزی را افزایش می دهد

یافته های محققان نشان می دهد که مشکلات خواب از جمله خروپف، خواب زیاد، کم خوابی، چرت‌های طولانی و خفگی در خواب می تواند احتمال سکته مغزی را افزایش دهد.

به گزارش تکناک، تنها در ایالات متحده آمریکا ، سالانه بیش از 795 هزار نفر دچار سکته مغزی می شوند. محققان در حال مطالعه برای درک عواملی هستند که خطر سکته مغزی را افزایش می دهند تا به پیشگیری این عارضه کمک کنند.

مطالعه‌ای که این هفته در مجله Neurology منتشر شد، نشان می‌دهد که داشتن مشکلات متعدد خواب از جمله خواب زیاد، کم خوابی، خروپف، چرت‌های طولانی و خفگی در خواب ممکن است خطر سکته مغزی را در افراد تشدید کند.

کریستین مک کارتی، نویسنده ارشد این مقاله گفت: نتایج ما نشان می دهد که مشکلات شخصی خواب، نه تنها ممکن است خطر سکته مغزی را افزایش دهند، بلکه داشتن بیش از پنج علامت از این مشکلات، می‌تواند باعث افزایش پنج برابری خطر سکته مغزی نسبت به افراد بدون مشکل در خواب شود.

 

 

چگونه خواب بهتری داشته باشیم؟

این مطالعه بخشی از یک پروژه تحقیقاتی جهانی به نام Interstroke است که عوامل خطرناک ابتلا به سکته مغزی را بررسی می کند. این مطالعه شامل 4 هزار و 496 نفربا میانگین سنی 62 سال بود که از این تعداد، 2 هزار و 238  نفر از آن ها سکته کردند. شرکت کنندگان به سوالاتی در مورد رفتارها و مسائل مربوط به خواب پاسخ دادند. افرادی که دچار سکته مغزی شده بودند با افراد همجنس و هم سن و سالی که سکته مغزی نکرده بودند مطابقت داده شدند تا تجربیات آنها نیز مقایسه شود.

نتایج نشان داد که ارتباط قوی بین مشکلات مربوط به خواب و سکته مغزی وجود دارد. محققان این دانشگاه گفتند: شرکت‌کنندگانی که خفگی در خواب و خروپف را گزارش کردند، حدود سه برابر بیشتر در معرض سکته مغزی بودند. در حالی که افرادی که فقط خروپف می‌کردند، تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی که این مشکل را نداشتند، در معرض سکته قرار داشتند.

ریچارد برنشتاین، متخصص عصب‌شناسی عروقی در Northwestern Medicine به CNET گفت که این نوع تحقیقات نه پیوندهای اصلی و اساسی بلکه فقط ارتباط‌ را می‌تواند تشخیص دهد. این بدان معناست که نتایج نشان می‌دهد مشکلات خواب با خطر سکته مغزی مرتبط است، اما ممکن است دلیلی برای افزایش این خطر وجود داشته باشد یا اینکه هیچ دلیلی وجود نداشته نباشد.

همچنین خواب ضعیف با سایر شرایط سلامتی مرتبط است و بهبود خواب می تواند مزایای سلامت روانی و جسمی داشته باشد. به کارگیری راهبردهایی برای داشتن خواب بهتر، می تواند شامل داشتن زمان خواب منظم و محدود کردن استفاده از هرگونه نمایشگر قبل از خواب باشد.

برنشتاین علاقه مند است بداند که آیا بهبود مشکلات خواب خطر سکته مغزی را کاهش می دهد یا خیر. برنشتاین گفت: برخی از مشکلات قلبی می تواند باعث سکته شود و شواهدی هم مبنی بر تاثیر رفع مشکلات خواب  در کاهش خطر بیماری های قلبی وجود دارد. بنابراین، من انتظار دارم که پرداختن به مشکلات خواب به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند اما تعیین میزان اثر آن، در این مرحله دشوار است. این موضوع می تواند در تحقیقات آینده بررسی شود.

مک کارتی می گوید: مطالعه جدید به عنوان مسئله ای برای درک بهتر ارتباط بین خواب و خطر سکته عمل می کند. نتایج ما نشان می دهد که مشکلات خواب باید زمینه ای برای پیشگیری از سکته‌مغزی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.