معرفی جدیدترین دوچرخه بدون چرخ دنیا

یوتیوبر معروف “The Q” که با نام مستعار مهندس سرگی گوردیف شناخته می شود، جدید ترین نوع دوچرخه بدون چرخ را در صفحه خود منتشر کرد.

به گزارش تکناک، گوردیلف سال ها را به اختراع طرح های نوآورانه دوچرخه (bicycle) اختصاص داده است که درک ما از اشیاء روزمره را به چالش می کشد. مهارت و اراده او نشان می دهد که حتی معمولی ترین اقلام را می توان به چیزی خارق العاده تبدیل کرد.

پروژه های قدیمی او با نام دوچرخه‌های چهارگوش، کوچک‌ترین دوچرخه‌های جهان، دوچرخه دوشاخه و دوچرخه با چرخ های نیمه دایره ای مشهور است. اکنون پروژه جدید او حتی دیوانه کننده تر نیز است. پروژه جدید او که دارای چرخ‌های بیضی کشیده است، در نگاه اول منطق را به چالش می‌کشد.

دوچرخه یا دوچرخه تانکی؟

تایرهای این دوچرخه بدون چرخ شبیه کرم ابریشم است و سیستم محرکه bicycle (pedal-driven two-wheel vehicle) متشکل از چرخ دنده و زنجیر است که در زوایای متفاوتی نسبت به بدنه دوچرخه معمولی نصب شده است. این دوچرخه که به درستی “دوچرخه بدون چرخ” نامیده می شود، برداشت جالبی از مفهوم دوچرخه دارد.

نیروی لازم برای به حرکت درآوردن تایرهای دوچرخه بدون چرخ با استفاده از پدال‌ها تامین می‌شود، که به نوبه خود، مانند دوچرخه‌های معمولی، وسیله نقلیه را به جلو می‌برد. اما، به همان اندازه که این مفهوم جالب است، دقیقاً هیچ رکورد سرعتی را نخواهد شکست.

برای ساخت این دوچرخه بدون چرخ ، “The Q” یک بدنه دوچرخه بدون چرخ را پیدا کرد. سپس او به جای هر چرخ یک قاب فلزی مستطیل شکل در نظر گرفت و روی لبه هر قاب زنجیر نصب کرد و در نهایت از یک آج لاستیکی در اطراف زنجیر استفاده کرد.

چیزی شبیه به چرخ زنجیری (شنی) که در تانک یا بولدوزر دیده میشود. برای اینکه پدال‌ها روی این سیستم حرکت کار کنند، Q دنده دیگری به بدنه دوچرخه بدون چرخ اضافه کرد و پدال‌ها را به بالای چرخ عقب متصل کرد. آنها در دو نقطه ثابت بودند تا چرخ‌ها را در جای خود محکم کنند و به آنها اجازه می‌داد تا موقعیت نصب زاویه‌ای خود را در حین دوچرخه‌سواری حفظ کنند.

پس از تکمیل ساخت، “The Q” وسیله جدید خود را برای تست حرکت می برد. در حالی که حرکت رو به جلو نسبتاً بدون زحمت به نظر می رسد، با توجه به نقص های طراحی ذاتی دستگاه، به زودی با چند مشکل مواجه می شود. به عنوان مثال، به نظر می رسد که گوردلف ممکن است در هدایت دوچرخه مشکل داشته باشد. بدیهی است که این یک مشکل جدی برای دوچرخه به عنوان جایگزینی برای دوچرخه های معمولی خواهد بود.

دوچرخه هدایت پذیر نیست

با فکر کردن به مشکلات دیگر، دوچرخه بدون چرخ احتمالاً بر روی زمین‌های ناهموار یا سایر موانع معمولی که دوچرخه‌سواران روزانه با آن‌ها مواجه می‌شوند نیز دچار مشکل می‌شود. چاله‌ها، دست اندازها و … نمونه‌های بارز هستند.

با این حال، هیچ یک از اینها واقعاً مهم نیست زیرا این فقط کمی سرگرم کننده است. بسیار بعید است که دوچرخه آزمایشی تانکی “The Q” چیزی بیش از یک پروژه سرگرم کننده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.