پروژه IDX گوگل معرفی شد

گوگل امروز از راه‌اندازی پروژه IDX خبر داد که یک محیط توسعه مبتنی بر مرورگر و تحت کنترل هوش مصنوعی است.

به گزارش تکناک، این پروژه با هدف ساده سازی فرایند ساخت برنامه های وب و چندسکویی full-stack طراحی شده است.

پروژه IDX در حال حاضر از چارچوب های محبوبی مانند Angular، Flutter، Next.js، React، Svelte و Vue و زبان های برنامه نویسی مانند JavaScript و Dart پشتیبانی می کند.

گوگل در ایجاد پروژه IDX ، یک IDE جدید (محیط توسعه یکپارچه) ایجاد نکرده است و در عوض، از Visual Studio Code – Open Source به عنوان اساس پروژه خود استفاده می کند. این مسأله برای تیم امکان ادغام با Codey، مدل پایه مبتنی بر PalM 2 Google برای کارهای برنامه نویسی را فراهم می‌کند.

به لطف Codey، IDX از تکمیل کد هوشمند، یک ربات چت مانند ChatGPT/Bard پشتیبانی می‌کند و می‌تواند به توسعه‌دهندگان در پاسخ به سؤالات برنامه‌نویسی عمومی و همچنین موارد مرتبط با کدی که روی آن کار می‌کنید (از جمله توانایی توضیح آن) و توانایی اعمال کد متنی مانند «افزودن نظرات» کمک کند.

تیم پروژه IDX در اطلاعیه امروز توضیح داد: معمولا زمان زیادی صرف نوشتن کد می‌شود و پیشرفت‌های اخیر در هوش مصنوعی فرصت‌های بزرگی برای بهره‌وری بیشتر از آن ایجاد کرده است. با پروژه IDX، ما در حال بررسی این موضوع و نحوه استفاده از نوآوری‌های گوگل در هوش مصنوعی، از جمله مدل‌های Codey و PalM 2 تقویت کننده Studio Bot در اندروید استودیو و Duet در Google Cloud و موارد دیگر برای کمک به کاربران در نه تنها کدنویسی سریع‌تر، بلکه بهتر و با کیفیت بیشتر هستیم.»

با توجه به تجربه کنونی، پروژه IDX طبق انتظارات کار می کند اما همراهی مناسبی با کد منبع نداشت. برای مثال قادر به دستکاری مستقیم کد نیست که برای اکثر رقبای گوگل نیز به همین صورت است و به نظر نمی‌رسد از کدی که در ویرایشگر انتخاب شده‌است آگاه باشد. با این حال، هنوز روزهای اولیه‌ آن است، و گوگل گوشزد کرده است که تیم در ابتدای این سفر است و قصد دارد قابلیت‌های جدیدی را به مرور زمان اضافه کند.

در حالی که Copilot GitHub، CodeWhisperer آمازون و دیگران ویژگی‌های کدنویسی هوش مصنوعی مشابهی را ارائه می‌کنند، تمرکز گوگل بر روی توسعه مجموعه‌ای کامل، موضوع را کمی متفاوت می‌کند. با Codespace و AWS Cloud9، GitHub و Amazon همچنین محیط های توسعه مبتنی بر فضای ابری را ارائه می دهند. علاوه بر این، گوگل پلاگین های Cloud Code IDE خود را ارائه می دهد که می تواند از آنها برای آوردن Codey به تقریباً هر IDE محبوب نیز استفاده کند. Project IDX با ایجاد یک سندباکس خوب برای گوگل، برخی از قابلیت های هوش مصنوعی آن را برای برنامه نویسان به نمایش می‌گذارد، اما باید دید که آیا به یک IDE کامل برای استفاده توسعه دهندگان در پروژه های خود تبدیل می شود یا نه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.