چرا مردان بیشتر به سرطان پوست مبتلا می شوند؟

ملانوم خطرناک ترین شکل سرطان پوست است و در صورت درمان نشدن، این توانایی را دارد که به عمق پوست یا اندام های داخل بدن گسترش یابد و کشنده شود.

به گزارش تکناک، این بیماری مرگبار همواره در حال افزایش است، بر اساس گزارش بنیاد سرطان پوست، انتظار می‌رود تعداد مرگ و میر ناشی از ملانوما در سال 2023 تا 4.4 درصد افزایش یابد.

در مورد این سرطان پوست ، مردان بیشتر از زنان در خطر ابتلا به آن هستند. از 7990 مرگ تخمین زده شده ناشی از ملانوما در سال 2023، مردان نیز اکثریت را تشکیل می دهند و 5420 مورد مرگ و میر را شامل می شوند.

این مسئله یک مشکل جدی است که عوامل زیادی در آن نقش دارند. ژنتیک، تفاوت‌ها و هنجارهای فرهنگی و پیام‌رسانی در مورد این بیماری، همگی وارد عمل می‌شوند و شکافی در آگاهی از خطرات و اتخاذ اقدامات پیشگیرانه بین مردان و زنان ایجاد می‌کنند.

دکتر جسی میلر لوین می گوید: ما می دانیم که زنان قبل از 50 سالگی بیشتر از مردان به ملانوم مبتلا می شوند و پس از 50 سالگی مردان بیشتر به این نوع سرطان مبتلا می شوند. مردان نیز بیشتر از زنان در معرض مرگ ناشی از ملانوما هستند.

همانطور که هوا گرمتر و آفتابی تر می شود و افراد مدت بیشتری در خارج از منزل وقت می گذرانند، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، خطر ابتلا به سرطان های پوست از جمله ملانوم را افزایش می دهد. کارشناسان می گویند که تابستان زمان مهمی برای افزایش آگاهی در مورد خطرات ملانوما و اطلاع رسانی به همه افراد، به ویژه مردان که ممکن است آگاهی کمی راجع به این موضوع داشته باشند یا نگرانی های مربوط به سرطان پوست را کم اهمیت جلوه دهند، است زیرا خیلی مهم است که ملانوم در اسرع وقت تشخیص داده و درمان شود.

مردان معمولا کمتر راجع به پوست اطلاعات دارند

دکتر تئو سلیمانی، متخصص پوست می گوید: وقتی صحبت از این موضوع می شود که چرا بیشتر مردان نگرانی های مربوط به سرطان پوست مانند ملانوما را در اولویت قرار نمی دهند، کارشناسان تمایل دارند به یک توضیح کلی اشاره کنند: مردان معمولاً نسبت به زنان، اطلاعات کمتری راجع به پوست خود دارند.

عوامل زیادی باعث می‌شوند که مردان نه تنها به طور کلی بیشتر به ملانوم مبتلا شوند، بلکه تقریباً دو برابر بیشتر از زنان در معرض مرگ ناشی از آن هستند.

مراقبت از پوست و آگاهی کمتر در مردان ریشه دوانده است. مردان بیشتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند و این به این دلیل است که در مشاغلی مشغول هستند که مستلزم این است که بیشتر در معرض نور خورشید باشند.

آنها به طور متوسط ​​از چیزهایی که روی پوست خود رشد می کنند آگاهی کمتری دارند و معمولاً در مرحله بدتری نسبت به زنان به ملانوم تشخیص داده می شوند و تمایل دارند خیلی دیرتر به پزشک مراجعه کنند. خانم ها بیشتر از چیزهایی که روی پوستشان رشد می کند آگاه هستند و پوست خود را بیشتر چک می کنند.

مردان کمتر از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند. بسیاری از آنها یا زمانی که از خانه خارج می‌شوند و بیرون می‌روند عادت به استفاده از ضدآفتاب ندارند.

تشخیص دیرهنگام سرطان پوست با مشکلات بزرگتری همراه است چون مردان به طور کلی کمتر از زنان به دنبال درمان هستند. این موضوع نه تنها برای درمان های اولیه، بلکه برای غربالگری های منظم پوست نیز صادق است.

بسیاری از زنان از لوازم آرایشی حاوی ضدآفتاب SPF استفاده می کنند و معمولاً در طول روز بیشتر از مردان از ضد آفتاب استفاده می کنند. همچنین سایر عوامل رفتاری ممکن است بر افزایش ابتلا مردان به سرطان پوست تأثیر بگذارد، مانند کمتر پوشیدن کلاه های لبه پهن نسبت به زنان، و گذراندن زمان بیشتری در خارج از منزل برای کار یا تفریح. عامل خطرناکی که می تواند برای جلوگیری از ملانوما کاهش یابد، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و محافظت از پوست در برابر آن است.

پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب در ساعات اوج آسیب یعنی از 10 صبح تا 14 بعد از ظهر، نشستن در سایه، استفاده از کلاه های لبه پهن، عینک آفتابی و ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر، همگی به محافظت از ما در برابر اثرات مضر نور خورشید کمک می کنند.

ملانوما اگر زود تشخیص داده شود، تا 99 درصد میزان بقا دارد. این مسئله نشان می‌دهد که تشخیص زودهنگام با معاینات پوستی برای درمان این نوع سرطان پوست در مراحل اولیه، چقدر مهم است.

نقش عوامل ژنتیکی در ابتلا به ملانوم

پوست مردان ضخیم تر با چربی کمتر است که حاوی کلاژن بیشتری نسبت به پوست زنان است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که این تفاوت‌ها این نوع پوست را بیشتر در معرض آسیب خورشید ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید قرار می‌دهد.

نقش عوامل ژنتیکی اساسی در شکل گیری سرطان پوست و وجود آن در مردان در مقایسه با زنان هنوز در حال تحقیق است، اما برخی تحقیقات موجود نشان می دهد که مردان بیشتر احتمال دارد ژن هایی را به ارث ببرند که شانس ابتلا به ملانوم را افزایش می دهد. جهش در ژن CDKN2A که تحقیقات نشان داده است در 20٪ تا 40٪ از خانواده های مبتلا به ملانوم وجود دارد ،ممکن است در مردان شایع تر باشد.

همچنین یک مطالعه انجام شده در سال 2019 نشان می دهد که استروژن موجود در بدن یک زن ممکن است محافظت بیشتری در برابر سرطان پوست ارائه دهد.

ملانوسیت ها که سلول هایی هستند که رنگدانه های پوست ما را تولید می کنند، باعث ایجاد خال می شوند و به پروژسترون حساس هستند. به همین دلیل است که خال‌ها ممکن است در دوران بارداری تیره‌تر شوند. همچنین باعث ایجاد یک خط تیره در وسط شکم هنگام بارداری می شوند.

زمانی که خال‌ها تیره می‌شوند و تغییر می‌کنند، تحت تأثیر هورمون‌های زنانه قرار می‌گیرد و تستوسترون و مسیر سیگنال‌دهی آن تمایل دارند چیزها را سریع‌تر رشد کنند. این هورمون باعث رشد سریع‌تر انواع سرطان‌ها می‌شود، اما نقش این ماده در ملانوم واقعاً مشخص نشده است.

چکاپ سالیانه پوست

بسیار مهم است که همه ما به تغییرات پوست خود توجه کنیم. بسیاری از ملانوم ها در مناطقی از پوست ظاهر می شوند که حتی در معرض نور خورشید نیستند. آنها اغلب در کمر مردان و پاهای زنان قرار دارند.

در نظر داشته باشید که به طور کلی نباید بعد از 35 تا 40 سالگی خال های جدید در بدن به وجود بیایند. در صورت دیدن هرگونه خال یا چیزی شبیه خال بالای 35 سالگی، بهتر است به متخصص مراجعه کنید تا آن را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.