انویدیا جزئیات کارت گرافیک GeForce RTX 4090 خود را اعلام کرد

انویدیا روز چهارشنبه از طراحی برد مدار چاپی (PCB) کارت گرافیک GeForce RTX 4090 خود رونمایی کرد و برخی از ویژگی های محصول جدید خود را فاش کرد. 

انویدیا روز چهارشنبه از طراحی برد مدار چاپی (PCB) کارت گرافیک GeForce RTX 4090 خود رونمایی کرد و برخی از ویژگی های محصول جدید خود را فاش کرد. 

به گزارش تک ناک ، همانطور که مشخص است، این شرکت به طور کامل ماژول تنظیم ولتاژ کارت (VRM) را با اضافه کردن یک کنترلر PID با یک حلقه بازخورد برای اطمینان از منبع تغذیه مناسب به GPU و به حداکثر رساندن پتانسیل اورکلاک آن دوباره طراحی کرد.

کارت گرافیک GeForce RTX 4090 Founders Edition انویدیا هنگامی که به طور کامل مونتاژ می شود، شبیه مدل قبلی خود است زیرا همچنان از سیستم خنک کننده دو فن گسترده با طراحی یکپارچه استفاده می کند. اما محصول جدید چندین تفاوت متمایز در خارج و مهمتر از آن در داخل دارد.

درست مانند کارت‌های گرافیک نسل قبلی Founders Edition، کارت گرافیکی  GeForce RTX 4090 FE  جدید از یک PCB بسیار پیچیده و در عین حال فشرده با برش مثلثی در پشت (یا سمت راست آن، بسته به نوع نگاه شما) استفاده هدف از آن به حداکثر رساندن سیستم خنک کننده است.

PCB دارای یک کانکتور برق اضافی 12+4 پین 12VHPWR PCIe Gen5 است که می تواند تا 600 وات برق به دستگاه برساند، اما تنظیمات پیش فرض BIOS به GeForce RTX 4090 FE انویدیا اجازه نمی دهد بیش از 450 وات مصرف کند. این برد همچنین دارای VRM با 20 + 3 فاز (20 فاز برای GPU، 3 فاز برای حافظه) است که بهبود جزئی نسبت به مدار جریان الکتریکی  18 + 3 فاز در GeForce RTX 3090/3090 Ti FE محسوب می شود.

به گزارش TechPowerUp، علاوه بر فازهای قدرت بیشتر، انویدیا یک کنترلر PID با یک حلقه بازخورد را برای کاهش افت جریان پیاده‌سازی کرد .این کنترل جدید  به طور موثری تحویل انرژی به کارت گرافیک GeForce RTX 4090 Founders Edition را تثبیت می کرد. انویدیا می گوید که VRM جدیدش زمان پاسخگویی در مدیریت انرژی را بدون اینکه آن را با ارقام مطلق محاسبه کند، به میزان قابل توجهی کمتر می کند،. منبع تغذیه پایدار و پاک برای پایداری  جریان تغذیه تحت بارهای بالا و شرایط اورکلاک بسیار مهم است. شرکت این ویژگی را «مدیریت انتقال  نیرو» می‌نامد، که ممکن است یکی از راه‌هایی باشد که می‌تواند پردازنده گرافیکی AD102 را بدون ولتاژ بیش از حد و با استفاده از روش‌های خنک‌کننده شدید به 3 گیگاهرتز برساند.

انویدیا علاوه بر باز طراحی سیستم  تحویل انرژی با ،  تقویت سیستم خنک‌کننده با فن‌های بزرگ‌تر که تا 20 درصد جریان هوای بیشتری را فراهم می‌کند و از تراشه‌های حافظه جدید GDDR6X در  GeForce RTX 4090 FE د که انرژی کمتری مصرف می‌کنند استفاده میکند. 

در حالی که ما فقط می‌توانیم حدس بزنیم که چگونه مصرف انرژی DRAMهای دارای سیگنال  PAM-4 کاهش یافته است، پیشنهاد می‌کنیم که Micron از فرآیند ساخت نازک‌تری برای ساخت این تراشه‌ها استفاده کند که به طور خودکار مصرف انرژی آنها را کاهش می‌دهد. در همین حال، استفاده از کارتهای  حافظه خنک تر، سیستم خنک کننده GPU را بهتر خنک می کند، که به معنای اورکلاک اضافی برای هد اتاق است.

کارت‌های گرافیک GeForce RTX 4090 Founders Edition انویدیا در 12 اکتبر (20 مهر) عرضه می‌شوند و احتمالاً به دسته  کارت‌های گرافیک خواهند پیوست. البته کسانی که علاقمند به خرید این کارت های گرافیکی هستند باید  1599 دلار برای هر واحد پرداخت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.