کاهش خطر حمله قلبی با طب سنتی چینی

به تازگی اثرات محافظتی نوعی دارو که در طب سنتی چینی به کار می رود در پیشگیری از عوارض جانبی پس از حملات قلبی،‌ نشان داده شده است.

به گزارش تکناک، مطالعه ای جدید نشان داده است که یک نوع طب سنتی چینی عوارض پس از یک حمله قلبی جدی، سکته مغزی و مرگ را کاهش می دهد و فواید آن می تواند تا یک سال ادامه داشته باشد. نتایج به دست آمده راه را برای کاوش بیشتر و اصلاح درمان های موجود هموار می کند.

انفارکتوس میوکارد با ارتفاع ST (STEMI) کشنده ترین نوع حمله قلبی (Heart Attack or myocardial infarction : interruption of blood supply to a part of the heart) است که در نتیجه انسداد کامل یا تقریباً کامل شریان کرونر خون غنی از اکسیژن به عضله قلب ایجاد می شود. STEMI می تواند در عرض چند ساعت باعث آسیب دائمی به قلب شود و خطر حملات قلبی بیشتر، آریتمی، نارسایی قلبی و سکته را افزایش دهد.

اخیرا محققان مرکز پزشکی UT Southwestern در تگزاس یکی از اولین آزمایش‌های بالینی به سبک غربی را بر روی tongxinluoکه یک داروی سنتی چینی است، انجام داده‌اند تا مشخص کنند که آیا این دارو خطر عوارض قلبی و عروقی مغز را به دنبال STEMI کاهش می‌دهد یا خیر.

اریک پترسون، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: بسیاری از داروهایی که در حال حاضر استفاده می شوند، ابتدا با مطالعه داروهای طبیعی یا خانگی شناخته شدند. در حالی که ما از ماده فعال و مکانیسم دقیق عمل در طب سنتی چینی که این فواید را ایجاد کرده است چیزی نمی دانیم، ما را به کاوش و اصلاح این درمان سوق می دهد.

Tongxinluo که معنای لغوی آن باز کردن شبکه قلب است، مدت هاست در چین به عنوان یک درمان سنتی برای درمان بیمارانی که حملات قلبی یا سکته مغزی داشته اند، استفاده می شود. در سال 1996، سازمان غذا و داروی دولتی چین، بر اساس نتایج امیدوارکننده ای که در ابعاد سلولی و حیوانی به دست آمد، استفاده از tongxinluo را برای آنژین و سکته تأیید کرد. این دارو ترکیبی از عصاره گیاهان و حیوانات از جمله جینسینگ، زالو، عقرب، سیکادا، صدپا، سوسک، چوب صندل و کندر است.

محققان 3777 بیمار را در 124 مرکز بالینی در چین انتخاب کردند که بین سال‌های 2019 تا 2020 STEMI داشتند. آنها ظرف چند ساعت پس از حمله قلبی با برداشتن لخته خون شریان کرونر با جراحی یا شیمیایی درمان شدند. سال بعد، علاوه بر درمان‌های استاندارد مانند مصرف آسپرین یا داروهایی مانند مسدودکننده‌های بتا، نیمی از بیماران به طور تصادفی برای مصرفtongxinluo  انتخاب شدند. نیمی دیگر دارونما مصرف کردند که ظاهر، بو و مزه آن شبیه tongxinluo بود.

بیش از 12 ماه، محققان بروز حوادث نامطلوب قلبی و عروقی مغزی (MACCEs) را دنبال کردند که MACCEs اصطلاحی است که ترکیبی از مرگ قلبی، حملات قلبی مکرر، سکته مغزی و اقدامات اضطراری برای بازگرداندن جریان خون به قلب به کار می رود.

آنها کشف کردند که در 30 روز، MACCEها در بیمارانی که tongxinluo مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروهی که دارونما مصرف کرده بودند،‌ حدود 30 درصد کمتر بود. این مزایا به مدت یک سال پس از ترخیص از مراقبت های بالینی باقی ماند. بیمارانی که tongxinluo مصرف می‌کردند خطر کمتری برای اجزای منفرد MACCE نیز داشتند، از جمله 25 درصد کاهش خطر مرگ قلبی. هیچ عارضه جانبی عمده ای بعد از مصرف tongxinluo مشاهده نشد.

یینگ ژیان، یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه گفت: بسیاری از داروها نتوانسته‌اند به اثرات چشمگیر این طب سنتی چینی دست یابند. Tongxinluo مستحق مطالعه بیشتر است.

به دلیل تعداد اجزایی که tongxinluo را تشکیل می‌دهند، مطالعات بعدی بیشتر بر روی تعیین اینکه کدامیک مسئول این اثرات محافظتی هستند و چگونه خطر عوارض پس از حمله قلبی را کاهش می‌دهند، تمرکز خواهد کرد. قبل از اینکه طب سنتی بتواند تاییدیه FDA را دریافت کند، یافته های این مطالعه باید در سایر جمعیت ها نیز تکرار شود.

این مطالعه در مجله JAMA منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.