کشف تأثیر میکروبیوم های بیگانه بر اکوسیستم‌های بومی

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که میکروبیوم های بیگانه می‌توانند در محیط‌های زنده مانند پوست دوزیستان جا بیافتند و تعاملات مهمی با میکروبیوم های بومی برقرار کنند.

به گزارش تکناک، محققان به تازگی مفهوم ” تهاجمات تودرتو ” را مطرح کرده‌اند که در آن گونه‌های حمله‌کننده مشابه قورباغه‌ سوت‌زن جان استون، میکروبیوم‌های حمله‌کننده را به اکوسیستم‌های جدید منتقل می‌کنند. این مطالعه بر اهمیت درک این میکروبیوم‌ها تأکید می‌کند، زیرا آنها قادر به تأثیرگذاری بر اکوسیستم‌هایی که به آنها حمله می‌شود و به انتشار پاتوژن‌ها کمک می‌کنند، هستند.

محققان Senkenberg در مطالعه خود که در 26 مه در مجله Microbial Ecology منتشر شد، مفهوم جدیدی از بیولوژی تهاجم را معرفی کردند که به اصطلاح تهاجمات تودرتو نامیده می شود. آنها با استفاده از قورباغه سوت زن جان استون نشان می دهند که این دوزیست نه تنها در مناطق خارجی کلونی تشکیل می دهد، بلکه میکروبیوم های مهاجم را هم با خود حمل می کند. بدین ترتیب دانشمندان اولین مجموعه داده جامع را برای یک جامعه مهاجم ارائه می کنند و در مورد تأثیر ناشناخته روی اکوسیستم هایی که به تازگی مورد سکونت قرار گرفته،هشدار می دهند.

حیوانات تریلیون ها باکتری، ویروس، آرکئن و قارچ را در دستگاه گوارش و روی پوست خود حمل می کنند. این اکوسیستم های داخلی به آنها کمک می کند تا مواد مغذی را به دست آورند، با عوامل بیماری زا مبارزه کنند و سیستم ایمنی خود را توسعه دهند.

چنین میکروبیوم‌هایی در دوزیستان نیز یافت می‌شود. دکتر رافائل ارنست از محققان Senkenberg توضیح می‌دهد که پوست آنها که به دلیل تنفس پوستی مرطوب است. او ادامه می‌دهد: ما به چگونگی تأثیر میکروبیوم‌های گونه‌های بیگانه بر اکوسیستم‌های بومی و نقش آنها در تشکیل کلونی موفق مهاجران علاقه‌مندیم.

ارنست برای بررسی این سوال، همراه با نویسنده اول و دانشجوی دکترا، فرانزیسکا لئونهارت و محققانی از مونیخ و اشتوتگارت، نگاهی دقیق به قورباغه سوت زن جان استون (Eleutherodactylus johnstonei) انداختند.

این قورباغه که اندازه ای حدود 17 تا 35 میلی متر دارد و در اصل بومی آنتیل کوچک است، یک حیوان مهاجم بسیار موفق است که در سراسر دریای کارائیب و بیشتر سرزمین اصلی آمریکای مرکزی و جنوبی گسترش یافته است و اکنون می توان آن را در باغ های گیاه شناسی در اروپا و  سراسر جهان یافت. ما به طور ژنتیکی میکروبیوم‌های پوست و روده قورباغه سوت زن جان استون را از جمعیت‌های بومی در سنت لوسیا و جمعیت‌های مهاجر در گوادلوپ، کلمبیا و از گلخانه‌های اروپایی آنالیز کردیم. نتایج ما نشان می‌دهد که جوامع محیطی مرتبط با دوزیستان و میکروبی را می‌توان فرا اجتماعی در نظر گرفت که با یکدیگر تعامل دارند.

این برهمکنش‌ها با محیط، نقش بیشتری در میکروبیوم پوست نسبت به روده دارند.

بر اساس این مطالعه، سطوح بالایی از باکتری ها می توانند بین قورباغه ها و محیط اطراف پخش شوند. محققان پیشنهاد می‌کنند که توجه بیشتری به گسترش میکروبیوتا توسط گونه‌های بیگانه شود تا از انتشار پاتوژن‌های ناقل منتقل شده و همچنین میکروب‌های غیر بیماری‌زا جلوگیری شود.

درک جامع از پویایی و مکانیسم‌های تهاجمات بیولوژیکی نیازمند توجه به مفاهیم بوم‌شناسی جامعه است. به خصوص زمانی که میخواهیم میکروبیوتای پیچیده و متنوع مرتبط با هر گونه مهاجم را ارزیابی کنیم، این مسئله بسیار مهم است. تاکنون، مطالعات سنتی بیشتر در توضیح این تهاجمات تودرتو شکست خورده‌اند و در نتیجه، جنبه‌های مهمی از فرآیندهای تهاجم را نادیده گرفته‌اند. با این حال، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که گونه‌های بیگانه به تنهایی وارد نمی‌شوند. ارنست نتیجه می گیرد که رویکرد ما می تواند دیدگاه سنتی در مورد تهاجمات بیولوژیکی را حداقل برای ارائه اقدامات حفاظتی بهبود یافته در آینده، تکمیل کند و گسترش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.