کشف راهی ساده برای سریع‌تر دویدن

کشف راهی ساده برای سریع‌تر دویدن

دوندگان حرفه‌ای به دنبال مصرف روزانه عصاره‌ ذغال اخته، بهبود در سرعت، لاکتات خون و سطح اکسیژن را گزارش کرده‌اند.

به گزارش تکناک، ورزشکاران همیشه به دنبال چیزهایی هستند که بتوانند به آنها در بهبود عملکرد کمک کنند. بر اساس مطالعه جدیدی که توسط محققان کنکوردیا در مجله Physical Activity and Nutrition  منتشر شده است، آنها می‌توانند از مزایای ذغال‌اخته برای ریکاوری پس از ورزش بهره‌مند شوند.

در یک سری آزمایش که شامل دوندگان مسافتی آموزش دیده بود، محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف مکمل ذغال‌اخته به مدت 28 روز متوالی، منجر به بهبود قابل‌توجهی در عملکرد و خستگی عضلانی پس از آزمایش‌های زمانی 1500 متری می‌شود. در این آزمایش‌ها سرعت اکسیژن‌رسانی مجدد سریع‌تر بود و سرعت دویدن شرکت‌کنندگان 1.5 درصد بهبود یافت.

آندریاس برگدال، نویسنده ارشد این مقاله می‌گوید: وقتی صحبت از ورزشکاران حرفه‌ای به میان می‌آید، هر مزیتی می‌تواند بین پنجم یا اول شدن روی سکو تفاوت ایجاد کند.

اثرات سیستم‌های مختلف انرژی

محققان 14 دونده سطح بالا را از تیم دوومیدانی دانشگاه کنکوردیا و از دو باشگاه دوی مونترال که حداقل پنج ساعت تمرین استقامتی در هفته انجام می‌دادند، انتخاب کردند.

ورزشکاران دو تایم تریل را در سه دیدار مجزا انجام دادند، یکی در 1500 متر و دیگری 400 متر. از اولین بازدید به عنوان خط پایه استفاده شد. در مرحله دوم، دو ساعت قبل از دویدن، یک دوز زیاد عصاره ذغال اخته به آنها داده شد. سپس به ورزشکاران دستور داده شد که روزانه دوز کمی از عصاره ذغال اخته را به مدت 28 روز مصرف کنند و پس از آن برای سومین بار دویدن را تکرار کردند.

فرانسیس پارنتئو، نویسنده اصلی مقاله می‌گوید: ما این فاصله‌ها را برای آزمایش تأثیرات عصاره ذغال اخته بر سیستم‌های انرژی مختلف انتخاب کردیم. مسافت 400 متر کوتاهتر و با شدت بالاتر است و سیستم بی هوازی را شامل می شود. مسافت 1500 متر از سیستم هوازی استفاده می‌کند اما کوتاه‌تر از آنچه ورزشکاران معمولا می‌دوند است. از آنجایی که آنها برای دویدن آن مسافت تمرین نمی‌کنند، ما توانستیم اثرات تمرین را به عنوان یک متغیر جدا کنیم.

علاوه بر زمان دویدن، محققان لاکتات خون پس از ورزش را که نشانگری برای خستگی عضلانی و کمبود اکسیژن است، اندازه‌گیری کردند. همچنین آنها یک دستگاه طیف‌سنجی نزدیک به مادون قرمز قابل حمل را به دوندگان متصل کردند تا سطح اکسیژن‌رسانی ماهیچه‌ها را قبل، در حین و بعد از دویدن اندازه‌گیری کنند.

پس از تجزیه و تحلیل داده‌ها، محققان به این نتیجه رسیدند که 28 روز مصرف عصاره ذغال اخته روند افزایش سرعت را در آزمایش زمان مسافت 1500 متر نشان می‌دهد اما در 400 متر نه. با این حال، آنها متوجه شدند که تجمع لاکتات پس از 400 متر کاهش یافته است، اما نه در 1500 متر در مقایسه با خط پایه.

همچنین داده‌ها نشان داد که عصاره ذغال اخته باعث استخراج بهتر اکسیژن توسط عضله، بهبود پاکسازی لاکتات و کاهش اکسیژن زدایی عضلات می‌شود.

ذغال اخته، بهترین دوست دونده‌ها

ذغال اخته به‌طور خارق‌العاده‌ای غنی از پلی فنول است که یک ترکیب طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی است. این ویژگی‌ها به محافظت از بدن در برابر اثرات مضر مولکول‌های رادیکال آزاد تولید شده توسط ورزش شدید کمک می‌کنند.

برگدال می گوید: زیبایی یافته ما این بود که کاملاً طبیعی است. ذغال اخته یک ماده کمکی ارگوژنیک است به این معنی که عملکرد را افزایش می‌دهد، اما یک استروئید آنابولیک نیست. ورزشکاران فقط با مصرف بیشتر ذغال اخته می‌توانند این تقویت مهم را در عملکرد خود ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.