کیسه‌ هوشمند نانویی مانع از خرابی میوه‌ها می‌شود

کیسه‌ هوشمند نانویی مانع از دورریز و خرابی میوه‌ها می‌شود

یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید کیسه هوشمند نانویی شده است که می تواند از دوریز و خرابی میوه و سبزیجات  در مدت زمان طولانی جلوگیری کند.

به گزارش تک ناک، مدیرعامل این شرکت دانش‌ بنیان با اشاره به تولید این کیسه‌ هوشمند گفت: شرکت اگروفن توانسته کیسه‌ هوشمند نانویی را در شرایط فعلی که مردم ایران و جهان دور ریز غذای بالایی دارند، تولید کند که  اقدام بسیار مثبت و موثری بود؛ چراکه در چنین شرایطی با کارایی بالا موجب کاهش دور ریز میوه‌ها و سبزیجات می‌شود.

مرزبان ادامه داد: در کشور میوه‌ها و سبزیجات در شرایط بد و غیر استانداری نگه‌داری می‌شود و آن هم به دلیل این است که کیسه‌های نگه‌داری مواد خوراکی دارای استانداردهای لازم را ندارند اما در این کیسه‌های نگه‌داری، میوه‌ها و سبزیجات بدون تغییر رنگ، مزه و بو چندین روز سالم می‌مانند.

وی با بیان اینکه از این کیسه‌های هوشمند نانویی برای صادرات میوه‌ و سبزیجات استفاده می‌شود، توضیح داد: «میوه ها و سبزیجات با بسته بندی شدن در این کیسه‌های نانویی بدون اینکه دور ریز و یا خرابی داشته‌باشند، به سلامت به کشور مقصد می‌رسند.»

مرزبان با اشاره به یکی دیگر از محصولات عرضه شده توسط این شرکت در نمایشگاه فناوری نانو گفت: «محلول های آنتی باکتریال و آنتی اکسیدان از دیگر محصول های شرکت است که کاملا گیاهی بوده و هیچ مواد شیمیایی که ممکن است ناسازگاری‌ای با محیط و یا بدن انسان پیدا کند، در آن به کار نرفته است.

به گفته وی، این محلول بر روی میوه‌ها چون هلو، سیب و یا بر روی کلاهک سبز بادمجان یا دم گیلاس و آلبالو اسپری می شود تا میوه‌ها در جریان سلامت بدون خرابی و سلامت کامل به کشور مقصد برسند. البته باید اشاره کرد که این محصول هیچ ضرری برای انسان و محیط زیست ندارد.

مرزبان همچنین ادامه داد: شرکت اگروفن به‌صورت مستقیم در بحث صادرات ورود نکرده است اما بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها به صورت غیر مستقیم از کیسه‌های هوشمند نانویی و محلول های آنتی باکتریال شرکت برای صادرات میوه و یا مواد خوراکی خود استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: حتی یکی از صادرکنندگان ما که گلخانه‌دارهای بزرگ ورامین هستند ۱۸ تن فلفل دلمه را با استفاده از این کیسه‌های هوشمند نانویی به روسیه ارسال کردند که حتی یک کیلو هم ضایعات نداشت؛ آن هم در صورتی که صادرات میوه و سبزیجات ۳۰ تا ۳۵ درصد خرابی دارد اما با این کیسه‌ها آسیب به میوه‌ها کاهش چشم‌گیری پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.