۱۰ باور غلط در مورد کرم های ضدآفتاب

۱۰ باور غلط در مورد کرم های ضدآفتاب

  همه می دانند که استفاده از کرم ضد آفتاب چقدر مهم است، اما تصورات غلط زیادی در مورد اینکه فرد به چه نوع کرم آفتابی نیاز دارد یا چه مقدار و چه زمانی باید از آن استفاده کند، مطرح است.

به گزارش تکناک، محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید، مسئله بسیار مهمی است چراکه این اشعه ها می توانند منجر به مسمومیت با نور خورشید، تاول و سرطان شوند. یکی از موثرترین کارها برای محافظت از پوست، استفاده از کرم ضدآفتاب است.

بیشتر بخوانید:

 

  1. همه کرم های ضدآفتاب یکسان هستند:

هدف همه کرم های ضد آفتاب، محافظت از پوست شما در برابر آسیب های نور خورشید است. اما هر محصول بسته به مواد تشکیل دهنده و میزان محافظت در برابر آفتاب، عملکرد متفاوتی دارد.

به طور کلی دو دسته کلی کرم ضد آفتاب وجود دارد: شیمیایی و فیزیکی. کرم های ضدآفتاب شیمیایی حاوی آووبنزون ​​و اکسی بنزون ​​هستند که اشعه های خورشید را جذب کرده و به گرما تبدیل می کنند. کرم ضدآفتاب های فیزیکی که به عنوان کرم ضدآفتاب معدنی نیز شناخته می شوند، دارای ترکیباتی مانند اکسید روی و اکسید تیتانیوم هستند که اشعه ها را منعکس می کنند. ترکیبات موجود در کرم ضدآفتاب تعیین می کنند که چگونه از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت کنند.

  1. SPF بالاتر بهتر است

خیلی از افراد تصور می کنند هرچه این عدد بیشتر باشد، محافظت بیشتری در برابر آفتاب انجام می شود. اما همیشه اینطور نیست. SPF 50 ، تقریباً 98 درصد از اشعه UV را مسدود می کند. SPF 100 ، 99% را مسدود می کند. به یاد داشته باشید که هیچ کرم ضدآفتابی نمی تواند به طور کامل از شما در برابر نور خورشید محافظت کند. SPF های بالاتر به افراد، احساس امنیت کاذب در برابر نور خورشید می دهد که همین مسئله منجر به آسیب پوست می شود.

کلمه SPF مخفف فاکتور محافظت در برابر نور خورشید است و مدت زمان محافظت یک کرم ضدآفتاب در برابر اشعه های UVA و UVB را اندازه گیری می کند. این معیار بر اساس مدت زمانی است که پوست شما می تواند بدون محافظت در برابر نور خورشید بسوزد. اگر مثلا 30 دقیقه را در نظر بگیریم، اگر از SPF 30 استفاده کنید، 30 برابر بیشتر طول می کشد تا پوست شما بسوزد، در این مورد یعنی 300 دقیقه.

آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند که اگر از SPF 30 یا بالاتر استفاده می کنید، هر 2 ساعت یکبار آن را تمدید کنید.

  1. استفاده از کرم ضدآفتاب تمام چیزی است که برای محافظت از صورت خود نیاز دارید

استفاده از مرطوب کننده و کرم پودری که حاوی SPF است، یک راه عالی برای محافظت بیشتر از پوست در برابر آفتاب است اما برای محافظت زیاد کافی نیست. هنگام آزمایش، شرکت های مراقبت از پوست با لایه های ضخیم محصول آزمایش می کنند تا SPF را تعیین کنند. اگر شما فقط کرم پودر یا مرطوب کننده حاوی SPF استفاده کنید، SPF کافی دریافت نخواهید کرد.

  1. کرم های ضد آفتابی که ضد آب باشند، نیازی به تمدید مجدد ندارد

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، چیزی به نام کرم ضد آفتاب ضد آب وجود ندارد. عرق و آب همیشه کرم ضد آفتاب را از پوست پاک می کنند. به همین دلیل مهم است که پس از استفاده از کرم ضد آفتاب، 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و بعد به آب بروید. شما باید کرم ضدآفتاب خود را هر 2 ساعت یکبار تجدید کنید، حتی اگر در آب نرفته باشید.

  1. پوست تیره نیازی به کرم ضدآفتاب ندارد

ملانین با انتشار اشعه ماوراء بنفش، محافظت طبیعی در برابر نور خورشید را ارائه می دهد. با این حال، افرادی که پوست تیره‌تری دارند همچنان ممکن است دچار چین و چروک، هایپرپیگمانتاسیون یا لک پوستی، آفتاب سوختگی و سرطان پوست شوند. مطالعه‌ای که در مجله آکادمی پوست آمریکا منتشر شد نشان داد که افرادی که پوست تیره‌تری دارند، شانس کمتری برای درمان سرطان پوست دارند و این امر نیاز هر فردی به استفاده از کرم ضدآفتاب را تقویت می‌کند.

  1. فقط زمانی که هوا آفتابی است باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید

برخی افراد تصور می کنند که استفاده ازکرم ضدآفتاب در هوای ابری لازم نیست زیرا خورشید در پشت ابرها قرار دارد. درست است که ابرها می توانند تابش اشعه خورشید به پوست شما را کاهش دهند، اما به اندازه کافی قدرتمند نیستند که آنها را به طور کامل مسدود کنند. بیش از 90 درصد اشعه ماوراء بنفش از ابرها عبور می کند. حتی اگر هوا ابری است، بهتر است کرم ضدآفتاب بزنید.

  1. اگر از کرم ضدآفتاب استفاده کنید دچار کمبود ویتامین خواهید شد

ویتامین D ویتامین ضروری است که وقتی پروتئین موجود در پوست ما به اشعه UVB خورشید واکنش نشان می دهد، ساخته می شود. اساساً ما به نور خورشید نیاز داریم تا مقدار مناسبی از ویتامین D را تولید کنیم که به بدن ما اجازه می دهد کلسیم و فسفر را جذب کند. هیچ کرم ضدآفتابی 100% اشعه های خورشید را مسدود نمی کند، حتی اگر روی بسته بندی آن 100 SPF نوشته شده باشد. با مصرف کرم ضدآفتاب حتی با میزان SPF بالا، شما تقریباً 2٪ تا 3٪ از اشعه UVB را دریافت خواهید کرد که برای بدن کافی است تا ویتامین D تولید کند.

  1. آفتاب گرفتن تا زمانی که نسوزید مشکلی ندارد

آفتاب گرفتن به شکلی امن، یک افسانه است. پوست هنگام تیره شدن، از آسیب بیشتر اشعه ماوراء بنفش از خودش محافظت می کند. آفتاب گرفتن در برابر نور خورشید از پوست محافظت نمی کند و به آن آسیب می زند.

اشعه ماوراء بنفش یک ماده سرطان زا برای انسان است. حتی اگر آفتاب سوخته نشوید، قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده، احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. حتی برنزه کردن توسط دستگاه هم به پوست آسیب می رساند.

  1. کرم ضد آفتاب برای پوست شما مضر است

بحث در مورد ایمنی کرم ضدآفتاب، عمدتاً مربوط به اکسی بنزون ​​و سایر مواد شیمیایی موجود در برخی از کرم های ضدآفتاب است. همواره بحث های مداومی در مورد خطرات سلامتی استفاده از مواد شیمیایی موجود درکرم ضدآفتاب وجود دارد. در حالی که FDA شواهد قابل توجهی مبنی بر مضر بودن کرم ضدآفتاب های شیمیایی پیدا نکرده است، اما تحقیقات بیشتری برای نتیجه گیری لازم است. یک مطالعه منتشر شده در شبکه JAMA نشان داد که 6 ماده از 13 ماده شیمیایی موجود در کرم ضدآفتاب، تا سه هفته پس از یک بار مصرف کردن، در جریان خون جذب می شود و قابل تشخیص است.

علاوه بر این، برخی از کرم های ضد آفتاب به دلیل داشتن موادی مانند اسانس ، می توانند پوست حساس را تحریک کنند یا باعث واکنش های آلرژیک شوند. شما می توانید با انتخاب کرم ضدآفتابی که برای پوست های حساس فرموله شده است، از این امر جلوگیری کنید.

  1. کرم ضدآفتاب تاریخ انقضا ندارد

اگر شما هم تا به حال دیده اید که کرم ضدآفتاب قدیمی تان آب می دهد، وقت آن رسیده که آن را دور بندازید. با گذشت زمان، مواد تشکیل دهنده کرم، تجزیه می شوند و اثربخشی آنها کاهش می یابد.

طبق گفته FDA،  کرم ضد آفتاب ها باید اثربخشی خود را حداقل تا سه سال حفظ کنند. بنابراین شما می توانید چندین سال از یک کرم ضد آفتاب استفاده کنید. فقط به تاریخ انقضا که روی محصول درج شده دقت کنید. شما نباید کرم ضد آفتاب را زیر نور مستقیم خورشید یا جایی که ممکن است بیش از حد گرم شود نگهداری کنید. یادتان باشد که کرم ضد آفتاب را در ماشین هم نگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram