۱۵ علامت غافلگیرکننده سرطان

۱۵ علامت غافلگیرکننده سرطان

ممکن است شما هم بدانید که پیدا کردن یک توده در سینه به این معنی است که حتما باید آن را بررسی کنید. اما توده های موجود در بافت تنها علائم سرطان نیستند.

به گزارش تکناک، علائم عجیب و غریب یا ناآشنا، مانند تورم در گردن، زخم های پوستی که التیام نمی یابند، یا درد بی امان، می توانند از دیگر علائم سرطان باشند.

بسته به علائم، سابقه پزشکی و نتایج معاینه فیزیکی، پزشکان ممکن است آزمایش‌ها یا روش‌های تشخیصی خاصی را برای جستجوی سرطان از شما بگیرند. اگر سرطان در بدن پیدا شود، پزشکان می توانند تعیین کنند که تا چه اندازه گسترش یافته است.

ما از پزشکان متخصص در بیماری های سر و گردن، زنان، پستان، خون، ریه، پوست و سایر بدخیمی ها خواستیم تا علائم کمتر شناخته شده سرطان را که همه باید در مورد آنها بدانند را شرح دهند.

1-برآمدگی های مرواریدی روی پوست

سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان است و انواع مختلفی دارد. عمده ترین آنها کارسینوم سلول سنگفرشی، کارسینوم سلول بازال، و یک نوع کمتر شایع به نام ملانوم است.

دکتر مارک گلاشوفر، به Health گفت که سرطان سلول های پایه گاهی ظاهری نیمه شفاف یا مومی مرواریدی مانند دارند. گاهی اوقات این سرطان ها شبیه زخم ها، لکه های پوسته پوسته یا برآمدگی های کیست مانند هستند.

وی در ادامه گفت: بسیاری از اوقات مردم به مطب من مراجعه می کنند و می گویند:  من این جوش را روی گونه یا بینی ام دارم و کلا از بین نمی رود. معمولاً این سرطان ها کند رشد می کنند و بسیار قابل درمان هستند. وی افزود که هر گونه برآمدگی که شش تا هشت هفته ادامه داشته باشد باید بررسی شود.

2-احساس عجیب در گلو و دهان

احساس وجود توده ای آزاردهنده در گلو، اغلب با رفلاکس اسید  معده همراه است. اما گاهی اوقات، این احساس ناخوشایند ممکن است نشان دهنده یک تومور باشد.

هرگونه احساس عجیب در گلو ممکن است نشان دهنده سرطان باشد. تومورهای موجود در پایه زبان و لوزه ها به دلیل عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی که اغلب از طریق رابطه جنسی دهانی ظاهر می شوند، در حال افزایش هستند. HPV می تواند سال ها قبل از ایجاد علائم در بدن خفته بماند، بنابراین افراد ممکن است ندانند که حتی در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان و گردن هستند.

3-خارش طولانی مدت

برخی از سرطان ها، مانند لنفوم، می توانند باعث خارش شدیدی در افراد شوند. لنفوم ها انواع سرطان هایی هستند که بر سیستم لنفاوی (بخشی از سیستم ایمنی بدن شما) تأثیر می گذارند. این سرطان شامل لنفوم هوچکین و غیر هوچکین است. صرف نظر از نوع، لنفوم می تواند باعث خارش شود.

خارش یک علامت غیراختصاصی است که مردم اغلب از متخصص داخلی به متخصص پوست مراجعه می‌کنند و به دنبال تسکین آن هستند.

اگر به چندین متخصص پوست مراجعه کرده‌اید و هیچ‌کس واقعاً نمی‌تواند بفهمد که دلیل خارش شما چیست، بهتر است به وجود سرطان شک کنید.

4-گوش درد

وقتی یک گوش مدام درد می کند، اما هیچ نشانه ای از عفونت وجود ندارد، این به چه معناست؟ ممکن است اصلا مشکل گوش نباشد. ممکن است این حالت “اوتالژی ارجاع شده” باشد، به معنای دردی که از اعصاب سر یا گردن به گوش می رسد.

چیزهای زیادی می توانند باعث ایجاد ناراحتی در گوش شوند. یکی از آنها سرطان دهان است.

سرطان در پشت زبان یا لوزه ممکن است علائم بسیار ظریفی داشته باشد. فردی ممکن است هفته ها یا ماه ها قبل از اینکه بفهمد سرطان دهان دارد، بدون علائم دیگر، گوش درد داشته باشد.

همچنین گوش درد می‌تواند نشانه‌ای از سرطان دهان در مراحل بعدی باشد.

5-خونریزی واژن

لکه بینی یا پریودهای نامنظم ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمونی باشد. همچنین می تواند وجود فیبروم یا پولیپ رحم را نشان دهد. با این حال، گاهی اوقات، خونریزی غیر معمول نشانه سرطان آندومتر است. سرطان آندومتر شایع‌ترین نوع سرطان رحم است و اغلب قابل درمان است.

هر گونه خونریزی غیرطبیعی باید به سرعت بررسی شود، به ویژه پس از یائسگی (زیرا خونریزی پس از یائسگی طبیعی نیست) یا قبل از یائسگی در افرادی که عوامل خطرناک ابتلا به سرطان آندومتر مانند چاقی را دارند.

اکثر سرطان های آندومتر در مرحله 1 تشخیص داده می شوند، که در آن زمان “به شدت قابل درمان” هستند.

6-افتادگی پلک

افتادگی پلک فوقانی می تواند نشانه پیری، آسیب یا بیماری (مانند سکته) باشد. همچنین می تواند پزشک شما را در مورد یک تومور به اصطلاح Pancoast در بالای ریه وجود دارد، آگاه کند.

تومور پانکواست نوعی سرطان ریه است که از قسمت بالایی ریه شروع می شود و به بافت های مجاور مانند دنده ها و مهره ها گسترش می یابد. بیشتر تومورهای پانکواست سرطان های موجود در سلول، بزرگ هستند.

اکثر سرطان های ریه ناشی از سیگار کشیدن است. قرار گرفتن در معرض سایر عوامل سرطان زا مانند آزبست نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

بر خلاف سایر سرطان های ریه، سرفه از علائم اولیه تومور پانکواست نیست. یکی از اولین علائم می تواند درد شدید در قسمت شانه باشد. برخی از افراد به سندرم هورنر مبتلا می‌شوند، که شامل علائم سه‌گانه‌ای از جمله افتادگی پلک، منقبض شدن مردمک چشم و از دست دادن تعریق در همان سمت صورت است.

تومور پانکواست به دلیل قرار گرفتن در نوک یا راس ریه، می تواند ریشه عصبی چشم و صورت را تحریک کند.

7- لکه های قرمز یا توده های زگیل دار روی پوست

دیدن یک لکه قرمز و پوسته پوسته روی پوست نگران کننده نیست. دکتر گلاشوفر هشدار داد که اگر در ناحیه ای از بدن شما در معرض نور خورشید قرار دارد و قرمز شده است و هشت هفته بعد هنوز در آنجا وجود دارد، این مسئله می تواند نشانه ای از کارسینوم سلول سنگفرشی باشد.

این نوع سرطان پوست گاهی اوقات ظاهری “زگیل مانند” یا “گنبدی شکل” دارد. معمولا در سر، گردن و پشت دست ها ظاهر می شود. برخی از افراد پس از سال ها و سال ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید چنین عارضه های پوستی را روی پای خود نیز می بینند.

کارسینوم سلول سنگفرشی تقریباً همیشه با تشخیص زودهنگام قابل درمان است.

8- کم خونی

وجود خون در مدفوع (اگر ناشی از بواسیر نباشد) نشانه اصلی سرطان کولورکتال که سومین سرطان رایج در ایالات متحده است، می باشد.

کم خونی که می تواند باعث خستگی، سبکی سر و سرگیجه شما شود، گاهی اوقات می تواند اولین علامت این سرطان باشد چون سرطان کولورکتال می تواند باعث خونریزی در دستگاه گوارش شود.

خونریزی مقعدی ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشد. با گذشت زمان، از دست دادن خون می تواند منجر به کاهش تعداد گلبول های قرمز خون شود.

9- صدای خشن

برخی افراد به دلیل سرماخوردگی موقتا صدای خود را از دست می دهند. گرفتگی صدا که ادامه دار شود، موضوع متفاوتی است و باید به سرعت تحت بررسی قرار بگیرد.

سرطان حنجره به بافت های جعبه صوتی (حنجره) که تارهای صوتی شما را در خود جای داده است، حمله می کند. این نوع سرطان همچنین ممکن است باعث گلودرد، گوش درد یا توده ای در گردن یا گلو شود. سرطان حنجره می تواند به تیروئید، نای یا مری سرایت کند.

اگر هر یک از علائم زیر را دارید با یک پزشک مشورت کنید:

 • گلودرد یا سرفه ای که از بین نمی رود
 • مشکل یا درد هنگام بلع
 • گوش درد
 • توده ای در گردن یا گلو
 • تغییر یا گرفتگی صدا

10- نفخ شکم

درد یا نفخ گاه به گاه شکم یک مشکل رایج است که عموما نشانه سرطان نیست. ممکن است شما مشکل گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر داشته باشید. اما در موارد نادر، نفخ و ناراحتی لگن از علائم سرطان تخمدان است.

سرطان تخمدان حدود 1.1 درصد از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. داشتن سابقه خانوادگی در سرطان تخمدان می تواند به معنای افزایش خطر ابتلا به این بیماری باشد.

11-وجود توده در گردن

وجود توده در گردن شما می تواند به دلایل زیادی ایجاد شود. اغلب، توده ها یا تورم های گردن، غدد لنفاوی متورم هستند که در اثر عفونت های باکتریایی یا ویروسی، سرطان یا سایر علل نادر ایجاد می شوند.

برآمدگی در عضلات گردن می تواند به دلیل آسیب یا تورتیکولی ایجاد شود. تورتیکولی وضعیتی است که در آن عضلات گردن باعث کج شدن سر یا چرخش سر به طرفین می شود. این توده ها معمولا در جلوی گردن یافت می شوند.

گاهی اوقات توده در گردن توسط غده تیروئید ایجاد می شود. تیروئید، یک غده پروانه ای شکل است که در گردن شما قرار دارد و مسئول کنترل انواع عملکردهای بدن است. تورم یا توده در غده تیروئید می تواند به دلیل بیماری تیروئید یا سرطان باشد.

تمام توده های گردن در کودکان و بزرگسالان باید فوراً توسط پزشک بررسی شوند. اما همواره به خاطر داشته باشید که بیشتر توده های موجود در گلوی بزرگسالان، سرطانی نیستند. با این حال، خطر ابتلا به سرطان گلو با افزایش سن و در افرادی که سیگار می‌کشند یا مقادیر زیادی الکل مصرف می‌کنند، افزایش می‌یابد.

12- تورم یا فرورفتگی سینه

تغییرات غیرمعمول در سینه (نه فقط توده) نیاز به توجه فوری دارد. غیر معمول از این نظر می تواند به معنای تورم سینه یا فرورفتگی پوست باشد. به طور کلی، شما باید مراقب علائم و نشانه های زیر باشید:

 • درد سینه
 • بروز یک توده جدید یا ضخیم شدن ناحیه سینه یا زیر بغل
 • تغییر در اندازه و شکل سینه
 • تغییرات پوستی در ناحیه نوک سینه، از جمله فرورفتگی یا چروک شدن، قرمزی و تورم
 • نوک سینه ای که به سمت داخل چرخیده است
 • ترشح از نوک پستان

انواع سرطان سینه شامل کارسینوم مجرایی، کارسینوم لوبولار، سرطان سینه التهابی و بیماری پاژه پستان است.

13- پوسته پوسته شدن یا ترشح نوک سینه

پوسته پوسته شدن و ترشح نوک سینه نیز می تواند نشانه سرطان سینه باشد. منظور از ترشح، شیر مادر نیست. ما در مورد ترشحات دیگری از نوک پستان صحبت می کنیم که می تواند ناگهانی، خونی یا فقط در یکی از سینه ها اتفاق بیفتد.

تغییرات پوستی که روی نوک پستان تاثیر می گذارد می تواند به راحتی با اگزما یا درماتیت اشتباه گرفته شود. با این حال، بیماری پاژه که یک سرطان نادر سینه است، می تواند باعث خارش، سوزن سوزن شدن، پوسته پوسته شدن ، همراه با ترشحات خونی یا زرد رنگ شود.

علائم بیماری پاژه سینه را می توان روی پوست نوک پستان و معمولاً دایره تیره تر پوست اطراف آن که آرئول نامیده می شود مشاهده کرد که عبارتند از:

 • خارش، سوزن سوزن شدن یا قرمزی در نوک پستان یا آرئول
 • پوسته پوسته شدن یا ضخیم شدن پوست روی نوک پستان یا اطراف آن
 • نوک پستان پهن شده
 • ترشحات از نوک پستان که ممکن است مایل به زرد یا خونی باشد

14-استخوان درد

درد استخوان ممکن است نتیجه آسیب، عفونت یا پوکی استخوان باشد. یا می تواند نشانه سرطان باشد.

درد استخوانی غیرقابل توضیح، به ویژه در ستون فقرات، لگن و دنده ها، ممکن است از علائم مولتیپل میلوما باشد. مولتیپل میلوما سرطان سلول های پلاسما است. سلول های پلاسما طبیعی در مغز استخوان یافت می شوند و بخش مهمی از سیستم ایمنی هستند.

درد استخوان یا مفاصل در افرادی که علائمی مانند تب، خستگی یا کاهش وزن دارند می تواند نشانه سرطان خون و سرطان مغز استخوان باشد.

15- مشکلات ادراری

علائم مشکلات ادراری با عفونت های دستگاه ادراری، سندرم مثانه بیش فعال یا دیابت نوع 2 رایج است. همچنین این علائم می توانند در هنگام سرطان مثانه، که ششمین سرطان شایع در ایالات متحده است، رخ دهند.

سرطان کلیه، یکی از 10 سرطان شایع در ایالات متحده است، این سرطان در مردان حدود دو برابر بیشتر از زنان است. میانگین سنی افراد در هنگام تشخیص 64 سال است. سرطان کلیه در افراد کمتر از 45 سال بسیار نادر است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به خاطر داشته باشید که هر نشانه جدیدی که در بدن شما ظاهر می شود، به معنی سرطان نیست. با این وجود، باید به تغییرات بدن و علائم جدید از جمله درد، توجه زیادی داشته باشید.

غربالگری های منظم را نادیده نگیرید. اهمیت غربالگری منظم در تشخیص و درمان سرطان را نمی توان نادیده گرفت. برخی از سرطان ها را می توان در مراحل اولیه، قبل از اینکه فرصتی برای رشد و گسترش پیدا کند، پیدا و روند درمان را آغاز کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram