چاپ سه‌بعدی دست رباتیک با یک فناوری پیشرفته

محققان شرکت Inkbit با به کارگیری فناوری پیشرفته چاپ سه‌بعدی به نام Vision-Controlled Jetting (VCJ)، موفق شده‌اند تنها با یک مرحله چاپ، یک دست رباتیک کاربردی را تولید کنند.

به‌گزارش تک‌ناک،مجله IEEE Spectrum گزارشی در مورد این موضوع ارائه داده است، که مبتنی بر مقاله‌ای از شرکت Inkbit در مجله Nature است. این مقاله به طور جامع و مفصل به بررسی فناوری Vision-Controlled Jetting (VCJ) و کاربردهای متنوع آن پرداخته است، که در آن دست رباتیک تنها یکی از بسیاری از کاربردهای ذکر شده می‌باشد.

تامزهاردور می‌نویسد که بنابراین، چه چیزی تکنولوژی VCJ را نسبت به بهترین چاپگرهای سه‌بعدی با روش‌های سنتی چاپ سه‌بعدی به یک موضوع مهم تبدیل کرده است؟ بیایید آن را تجزیه کنیم. با استفاده از یک اسکنر بینایی سه‌بعدی در کنار یک واحد جوهرافشان و یک واحد UV-curing (خشک کننده با اشعه فرابنفش)، تکنولوژی VCJ امکان جت و خشک کردن لایه به لایه دقیق از چندین ماده چاپ سه‌بعدی را فراهم می‌کند. این بدان معنی است که مواد نرم و سفت می‌توانند به طور همزمان چاپ شوند و اسکنر بینایی سه‌بعدی اصلاحات لایه به لایه را امکان‌پذیر می‌سازد بدون اینکه نیاز به تماس مستقیم با ساختار وجود داشته باشد.

علاوه بر دست رباتیک، Inkbit نمونه‌های دیگری از روش چاپ سه‌بعدی VCJ خود را نشان داد. که شامل یک ربات شش پا با یک گیره به عنوان سر و حتی یک پمپ قلب رباتیک است. برای عملکرد این سازه‌ها، همچنان حسگرهای اضافی مورد نیاز است. با این حال، توانایی ساخت چنین اشیاء پیچیده‌ای در یک بار اجرا و به همراه استفاده همزمان از مواد نرم و سفت، نشانه‌ای از تغییر قابل توجه در امکانات چاپ سه‌بعدی است.

پس، کاربردهای ممکن برای همه اینها چیست؟ طبق گفته رابرت کاچمان، استاد رباتیک در دانشگاه ETH زوریخ به مجله IEEE Spectrum، مواد چاپ سه‌بعدی فعلی قابل استفاده با این روش محدود به موادی است که با نور UV خشک‌شوند و برای جوهرافشان خیلی متراکم نباشند. با این حال، این می‌تواند همچنان منجر به استفاده از موادی شود که اجازه می‌دهند مدارهای الکترونیکی و حتی مهندسی بافت سازگار با انسان را به صورت سه‌بعدی چاپ کنیم.

مثل همیشه، زمان تعیین خواهد کرد که آیا این پیشرفت چاپ سه‌بعدی، کافی است تا این حوزه را به دنیاهایی که تا کنون فقط در داستان‌های علمی تخیلی دیده شده‌اند، برساند یا خیر. اما اگر نمایش‌های ویدئویی کنونی همراه با مقاله اصلی نشانه‌ای باشند، این تکنولوژی ساخت قطعات ممکن است گام بزرگی باشد که ما به آن نیاز داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.