4 نکته مهم در مورد مصرف استاتین

استاتین ها داروهایی هستند که میزان کلسترول LDL را کاهش می دهند. اگرچه استاتین ها به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شوند، اما دارای عوارض جانبی هستند.

به گزارش تکناک، کلسترول ماده ای در خون است که هورمون ها را می سازد و غذاهای چرب را هضم می کند. کلسترول در غذاهایی که می خوریم نیز یافت می شود.

از آنجایی که بدن کلسترول کافی تولید می کند، نیازی به کلسترول اضافی نداریم. به خصوص به این دلیل که میزان بالای کلسترول با خطر حمله قلبی و سکته مرتبط است.

اگر میزان کلسترول LDL (که به آن کلسترول بد نیز می‌گویند) در خون شما زیاد است، این مسئله می‌تواند منجر به ایجاد پلاک‌های چربی در دیواره سرخرگ‌ها شود. این مشکل آترواسکلروز نامیده می شود. این پلاک ها می توانند یک شریان را مسدود کنند و در نتیجه حملات قلبی و سکته مغزی ایجاد شود.

مصرف استاتین می تواند باعث درد و ضعف عضلانی شوند

یک متخصص قلب به نام دکتر ویلیام دبلیو اونیل، می گوید: حدود 10 درصد از مصرف‌کنندگان استاتین دچار درد می‌شوند. هر چه دوز مصرفی شما بیشتر باشد، بیشتر احتمال دارد که درد را تجربه کنید.

دکتر آنتونیو ام. گوتو جونیور، پروفسور پزشکی در بیمارستان ویل کورنل در شهر نیویورک، گفت: برای اکثر مردم، راه حل یک تغییر ساده است. قبل از اینکه مصرف استاتین را رها کنید، دوز متفاوت یا استاتین دیگری را امتحان کنید.

رابدومیولیز یکی از عوارض بسیار کمتر رایج، اما جدی مصرف استاتین ها است. رابدومیولیز یک بیماری ناشی از شکسته شدن سلول های ماهیچه ای و آزاد کردن پروتئین هایی است که به کلیه ها آسیب می رساند.

بر اساس یک مطالعه، درد و ضعف عضلانی شایع ترین علائم رابدومیولیز هستند. اگر علائم رابدومیولیز را تجربه کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مصرف استاتین می تواند منجر به افزایش آنزیم های کبدی شود

به گفته کالج آمریکایی قلب و عروق، در موارد نادر، افرادی که استاتین مصرف می کنند، می توانند شاهد افزایش آنزیم های کبدی خود باشند. در صورت مصرف سایر داروهای کاهنده کلسترول همراه با استاتین ها، این خطر ممکن است بیشتر باشد.

قبلا افرادی که از استاتین استفاده می کردند، آزمایش دوره ای آنزیم کبدی را انجام می دادند. اما دیگر نیازی به آزمایش روتین نیست. به گفته سازمان غذا و دارو (FDA)، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد آزمایش‌های معمول در شناسایی این رویدادهای نادر تفاوت می کنند.

در عوض، بهتر است بیماران قبل از شروع استاتین و دوباره در صورت نیاز مورد آزمایش قرار گیرند.

درحال حاضر آزمایش آنزیم کبدی بر اساس عوامل خطرناک هر بیمار به صورت جداگانه انجام می شود. اگر آنزیم ها افزایش یافته باشد، گزینه ها شامل توقف یا تعویض نوع استاتین می شود.

فقط به این دلیل که شما با یک استاتین مشکل دارید، به این معنی نیست که با همه آنها مشکل خواهید داشت.

مصرف استاتین می تواند باعث نقوص مادرزادی شود

اگر باردار هستید،FDA(سازمان غذا و دارو آمریکا) توصیه می کند که مصرف استاتین ها را متوقف کنید. این آژانس دهه هاست که داده‌ها را در مورد استفاده از استاتین‌ها در افراد باردار بررسی کرده است و گزارش داد که افزایشی در نقص‌های مادرزادی اصلی مرتبط با استفاده از استاتین‌ها در دوران بارداری پیدا نکرده است.

با این حال، FDA  داده‌های کافی در مورد استفاده از استاتین در زنان باردار برای تعیین اینکه آیا خطر سقط جنین مرتبط با دارو وجود دارد، در اختیار ندارد.

FDA  همچنین توصیه می کند که افراد هنگام مصرف استاتین از شیردهی خودداری کنند زیرا ممکن است این دارو به شیر مادر منتقل شود و خطری برای کودک ایجاد کند.

اگر باردار هستید و استاتین مصرف می کنید، یا به بچه دار شدن فکر می کنید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف استاتین می تواند با سایر داروها تداخل داشته باشد

اگر از استاتین استفاده می کنید، مهم است که داروهایی را که در حال حاضر مصرف می کنید را با پزشک خود درمیان بگذارید. استاتین ها، به ویژه سیمواستاتین و لواستاتین، می توانند با سایر داروها تداخل داشته و عوارض جانبی ایجاد کنند.

تداخلات دارویی می تواند به استاتین مصرفی، دوز و سایر عوامل بستگی داشته باشد. بنابراین بهتر است برای هرگونه تداخل دارویی احتمالی با یک پزشک مشورت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.